Odplevelovací technika pro každý vkus

Většina obcí, měst a firem vynakládá nemalé úsilí a finance na zkrášlení budov a prostranství. Kdo má otevřené oči, vidí to všude kolem. Častou skvrnou na kráse bývá všudypřítomný plevel, který roste i tehdy, když pečlivě upravované trávníky začínají v létě žloutnout v důsledku nedostatku vláhy.

Plevelné rostliny i přes současná sucha ale rostou stále. Hlavním důvodem je, že se vyskytují hlavně v úzkých spárách mezi dlažbou, obrubníky nebo v prasklinách povrchů, kde je stále vláhy nejvíc. Likvidace – říkejme raději redukce růstu plevele – je tedy společný problém, který se týká velké části subjektů. Podmínky, potřeby a možnosti jsou ale u každého z nich různé, často i specifické.

Nelze tedy říci, že existuje nějaká konkrétní metoda nebo stroj, které by byly řešením pro všechny. Právě proto se společnost HS+, zatím jako jediná, rozhodla vytvořit si portfolio strojů na boj s plevelem, ze kterého si může vybrat každý. Pro všechny stroje je výhradním dovozcem pro ČR a SR.

Mechanické metody

Jednoznačně nejrychlejším, nejjednodušším a nejlevnějším způsobem odstranění plevele jsou mechanické metody. Jejich velkou výhodou je okamžitý viditelný efekt, jelikož plevel na ošetřené ploše nezůstává, takže ta je ihned po ošetření čistá. Nevýhodou je, že tyto stroje lze použít pouze na asfaltových površích a dlažbách, nikoli na písčitých nebo štěrkových, které ale jednoznačně převažují. V obdobích, kdy není velké sucho, také dochází k rychlému růstu nového plevele, nikoli k redukci jeho růstu.

„Pro mechanickou likvidaci plevele nabízíme stroje dánského výrobce KWERN, které se od ostatních dodavatelů liší systémem kartáčů. Nepoužívají klasické splétané pruty z drátků, ale svazky ocelových pásků, které jsou navíc uložené v kartáčové hlavě téměř vodorovně s povrchem. Díky tomuto konstrukčnímu řešení dokáží Kwerny velmi dobře vyčistit i úzké spáry mezi zámkovou dlažbou nebo dlažebními kostkami. Navíc díky délce ocelových pásků 30 centimetrů nejsou tak tvrdé jako lana. Díky tomu se do rukojetí nepřenášejí rázy od kartáčů. Práce s těmito stroji je příjemná a bez problémů ji zvládají i ženy. V nabídce máme tři typy se spalovacími motory a jeden s aku pohonem. Ten najde využití hlavně v oblastech, kde je nežádoucí hluk. Kromě těchto jednoosých strojů portfolio doplňují nástavbové dvoukartáčové odstraňovače pro ridery Husqvarna serie 200 a 300 Stiga Park, vhodné pro velké rovné plochy,“ vysvětluje Ing. Radek Sláma ze společnosti HS+.

Zářiče

„Pro zájemce, kteří nemají tak hluboko do kapsy a rozhodnou se pro redukci růstu plevele bez použití herbicidů, máme stroje využívající tepelné metody. Ekonomicky jednoznačně nejvýhodnější představují zářiče. Unikátním řešením jsou ty od německého výrobce ADLER. Jejich společným jmenovatelem je uzavřená hořáková komora zakrytá keramickými destičkami nebo ocelovou vlnou – což je letošní novinka. Tak se mimo tyto komory dostává pouze sálavé teplo a infračervené záření, ale žádný otevřený plamen. Teplo je navíc usměrněné přímo do země, čímž dochází k jeho maximálnímu využití,“ říká Radek Sláma a navazuje:

„V katalogu máme ručně vedené zářiče ADLER Heater Flexi v šířkách záběru 35 a 50 cm, ručně vedené stroje s elektropojezdem řady Heater E zajišťujícím správnou rychlost při aplikaci, a tím i maximální účinnost, v šířkách 50 a 75 cm. Nechybí ani nástavbové zářiče pro komunální nosiče v šířkách 100 a 140 cm. Technika ADLER se proti ostatním tepelným metodám vyznačuje poměrně nízkými pořizovacími a každopádně nejnižšími provozními náklady. Je konstruovaná tak, aby se její většina nemusela během pracovní směny dozásobovávat pohonnými nebo spotřebními látkami, což přináší další nemalé úspory.“

Celkové provozní náklady jsou podle Ing. Slámy u zářičů ADLER až 20–30x nižší než u metod využívajících horkou vodu, páru nebo pěnu. Díky svému řešení nabízejí tato produkty velmi dobrý plošný výkon, jelikož jejich pracovní rychlost se pohybuje podle typu okolo 2–3 km/h. Aplikace tepelného záření a infračerveného světla zajišťuje dobrý výsledek jak v případě plevele, tak i mechů. Za pozornost stojí i téměř bezhlučný provoz ručně vedených zářičů, jehož hladina dosahuje maximálně 40 dB.

Horká voda a pára

„V současné době je asi nejznámější a nejrozšířenější tepelnou metodou redukce růstu plevele ta s využitím horké vody nebo páry. Pomocí těchto zařízení dosáhneme dobrých výsledků, a to i při první aplikaci na hustě zarostlých neošetřovaných plochách. Tyto technologie lze také dovybavit tryskami na odstraňování žvýkaček nebo graffiti. Jejich nevýhodou jsou poměrně značné pořizovací ceny, velmi vysoké provozní náklady a extrémně velká spotřeba vody, které je poslední dobou nedostatek. Navíc do těchto zařízení je potřeba během pracovní směny doplňovat vodu, což s sebou nese další nemalé náklady. Jsou ale místa a podmínky, kde nelze jinou technologii použít, takže i tato metoda má své opodstatnění,“ pokračuje Ing. Sláma.

Právě proto má firma HS+ v nabídce zařízení Kombi Power od známé německé firmy FIEDLER Maschinenbau und Technikvertrieb GmbH. Kromě kvalitního profesionálního provedení se tyto produkty liší od ostatních také ovládáním, které se nachází na panelu s barevným displejem v kabině. Na něm se zobrazují všechny důležité informace, jako je teplota vody, průtok, její množství v nádrži, dojezd s ním, počet zapnutých sekcí aplikační lišty, optimální pojezdová rychlost, množství nafty a další hodnoty.

„Aplikační lištu lze vybavit boční tryskou pro ošetření obrubníků nebo svodnic. Nástavba Kombi Power má naviják s hadicí umožňující nasazení různých aplikačních trysek od šířky 20 do 50 centimetrů pro ošetření hůře dostupných míst. Díky unikátnímu stavebnicovému systému vodních nádrží dokáže FIEDLER nabídnout Kombi Power téměř na každý komunální automobilový nosič,“ přidává Radek Sláma.

Vzhledem k tomu, že společnost HS+ byla mezi prvními, kdo se v České republice začal zabývat ekologickou likvidací plevele a absolvovala také přímé konfrontace s dalšími dodavateli, má s touto problematikou bohaté zkušenosti. Také díky tomu dokáže zájemcům poskytnout objektivní poradenství a nabídnout optimální řešení pro konkrétní podmínky. Většinu strojů je možné předvést nebo vyzkoušet přímo u zákazníka.

Foto archiv/HS+

Popisky k obrázkům:

1: Nejprodávanější model mechanického odplevelovače KWERN Greenbuster Pro 66 si dobře poradí i s extrémně zarostlou dlažbou

2: KWERN Greenbuster Rider umožňuje pohodlnou práci díky agregaci na ridery. Je vhodný především pro chodníky bez překážek a velké rovné plochy

3: Uzavřené hořákové komory zářičů ADLER Heater zabraňují vyšlehnutí plamene a usměrní veškeré teplo přímo proti zemi. Díky tomu jsou jedinými stroji tohoto typu pro komunální nasazení na našem trhu

4: Všechny zářiče ADLER Heater včetně nástavbových lze vybavit také ručním hořákem pro ošetření hůře dostupných míst.

5: Nástavbové zářiče ADLER Heater 1000/1400 lze agregovat na většinu komunálních nosičů včetně traktorů. Jsou vhodné hlavně pro ošetření velkých ploch nebo chodníků bez sloupů

6: Ručně vedené stroje ADLER Hetaer 500E a 750E s elektropojezdem mají ovládací panel, na jehož displeji se zobrazují hodnoty jako je doba jízdy nebo hoření. Tři LED diody signalizují stav hořáků v módu– hoří/nehoří, nahřívání a nahřáto na pracovní teplotu

7: Aplikační lišta pro FIEDLER Kombi Power může být rozdělená na dvě až tři sekce a vybavená boční tryskou na ošetření obrubníků a svodnic. Každou sekci lze samostatně zapínat a vypínat

8: Na ovládacím panelu nástavby FIEDLER Kombi Power s barevným displejem se zobrazuje například teplota vody, průtok, množství vody v nádrži, dojezd, počet zapnutých sekcí lišty, optimální pojezdová rychlost, množství nafty a další hodnoty

9: Pomocí ruční trysky ke stroji FIEDLER Kombi Power je možné ošetřit i špatně dostupná místa*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down