11.05.2023 | 09:05

Profesionální mulčovače se snadnou obsluhou

Více než třicet let působí na trhu rodinná firma Agroservis Holý. Od doby, kdy začal Jan Holý provozovat malou dílnu ve Vémyslicích a prodal první stroje, uteklo v nedaleké řece Rokytné již mnoho vody. Firma postupem času změnila svoje sídlo a značně rozšířila nabízený sortiment. Několik posledních sezón do něj patří také mulčovače japonské značky Orec, kterou v České republice zastupuje společnost Eurogreen CZ.

Důležitým mezníkem byl pro firmu Jana Holého bezpochyby rok 2011, kdy byla otevřena nová provozovna v Moravském Krumlově a firma tím získala opravdu profesionální zázemí. Nejde pouze o velkou prodejní plochu, ale především o moderní servisní zázemí s dostatečně zásobeným skladem potřebných náhradních dílů. „Při zajištění servisu chceme být co nejvíce soběstační. Ve špičkově vybavené dílně proto nechybí ani vlastní svářečské pracoviště, soustruh nebo pneuservis. Záruční i pozáruční servis zajišťují čtyři stálí pracovníci a v případě potřeby pomůžu i já nebo můj otec, zakladatel firmy,“ říká Jan Holý mladší.

Jak dále připomněl, sklad náhradních dílů zahrnuje více než 9000 položek. „Působíme jako autorizovaný prodejce několika značek s přímou vazbou na jejich české výhradní zástupce. Pokud tedy nějaký potřebný náhradní díl v našem skladu chybí, máme zabezpečeno jeho rychlé dodání. K efektivitě servisu přispívá i fakt, že působíme v regionu, který tvoří pomyslný kruh s dojezdovou vzdáleností do 30 kilometrů. Případné výjezdy našich servisních techniků i doprava strojů do naší dílny tedy nejsou nikterak problematické,“ doplnil Jan Holý ml., který se věnuje především prodeji nové techniky.

Rozšíření nabízeného sortimentu

Firma Agroservis Holý má ve své nabídce zahradní, lesní i komunální techniku a sortiment stále doplňuje. Před časem navázala spolupráci se společností Eurogreen CZ a začala v regionu nabízet mulčovací techniku Orec a od loňského roku také stroje Iseki.

„Pohonnými jednotkami mulčovacích strojů Orec jsou osvědčené motory Honda, se kterými jsme měli letité bohaté zkušenosti. A musím podotknout, že kladné. Motory máme vyzkoušené a máme i velice dobrý přístup k náhradním dílům. Pro mulčovací techniku je důležité, že součástí motoru je vysoce kvalitní vzduchový filtr zabraňující znečištění, které při mulčování velice často hrozí. Na strojích, které již pracují u našich zákazníků, jsme zatím zajišťovali pouze pravidelný servis, k závadám dosud nedošlo, což vzhledem k náročnosti terénu, ve kterém pracují, určitě něco napovídá o jejich kvalitě,“ hodnotí Jan Holý ml. první zkušenosti s technikou Orec.

Dobrou pověst potvrzuje praxe

„Navázali jsme spolupráci s firmou Madrev, která se věnuje dřevozpracujícímu průmyslu a lesnímu hospodářství. Například při práci v oplocenkách a obsékání mladých stromků se osvědčuje profesionální ručně vedený cepový mulčovač Orec HRC 813 s pásovým podvozkem. Jde o snadno ovladatelný stroj, jehož obsluha nevyžaduje velkou fyzickou sílu a zvládnou ji i ženy. Od loňského roku pracuje profesionální ručně vedený rotační mulčovač Orec SH 71 H v nedalekém městysu Vémyslice, kde udržuje hlavně okolí polních cest i některé plochy místního hřbitova a pomáhá všude tam, kde nelze nasadit běžný žací traktor. Techniku Orec ostatně využíváme i při údržbě vlastního firemního areálu s velkým travnatým pozemkem, který stačí zmulčovat několikrát do roka. Výhodou je, že mulčovače si poradí i s náletovými dřevinami, takže jsou dobrými pomocníky v náročném terénu,“ popisuje Jan Holý ml.

Rotační mulčovač uspěl i v přímém srovnání s obdobným strojem jiné značky vybaveným hydrostatickým systémem pojezdu. „Model SH 71 má mechanickou převodovku s možností řazení třech rychlostních stupňů řadicí pákou. Vhodnou pojezdovou rychlost si ale obsluha najde během krátké chvíle. Stroj je sice robustní, což mimochodem patří k jeho kladům, ale manipulace s ním není složitá, což obsluha ocení,“ doplňuje Jan Holý.

Snadná je i běžná údržba mulčovače. Jednoduchý žací nůž je snadno vyměnitelný, ke standardu dodávky patří jeden náhradní. „Dosud jsme nemuseli řešit žádnou podstatnou závadu. Ale samozřejmě i u těchto strojů platí, že se k nim musí jejich obsluha náležitě chovat. Jedině tak mohou dlouhodobě odvádět profesionální výkony,“ uzavřel Jan Holý.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2023.

1 - Ručně vedený cepový mulčovač Orec HRC 813 s pásovým podvozkem je snadno ovladatelný a zvládne i práci v náročném terénu

2 – Především při údržbě okolí polních cest pracuje ve Vémyslicích ručně vedený rotační mulčovač Orec SH 71 H

3 - Mulčovač Orec SH 71 H pracuje s mechanickou převodovkou. Pohonnou jednotkou je motor Honda s výkonem 6,6 kW