15.05.2012 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Profesionální firma jen se špičkovou technikou

Kompletním strojovým parkem vhodným k údržbě zeleně, realizacím zahrad i rekonstrukcím a výstavbě hřišť je vybavena firma PARK – sadovnické a krajinářské úpravy s. r. o. Není divu, jelikož pracovní záběr jejích dvou středisek je natolik široký, že bez potřebné techniky by byl jen stěží zvládnutelný.

Společnost PARK vznikla již na podzim roku 1990 a na trhu tak působí více než dvacet let.
„Začali jsme tím, že jsme podali konkurenční nabídku na sadovnické a krajinářské úpravy areálu jaderné elektrárny v Dukovanech. Uspěli jsme a první dva roky prakticky nedělali nic jiného než údržbu sídla elektrárny a svoje pole působnosti jsme rozšiřovali až postupem času. Z původní veřejné obchodní společnosti jsme se v roce 2009 transformovali na společnost s ručením omezeným, která momentálně provozuje dvě střediska v Dukovanech a Třebíči a zaměstnává 25 pracovníků, ke kterým ještě v letní sezóně přibývají brigádníci a lidé na krátkodobý pracovní poměr,“ vysvětluje strukturu společnosti PARK jeden z jejích jednatelů Karel Fučík.
Pracovní zaměření obou středisek je obdobné. V letní sezóně se starají především o údržbu zelených ploch, případně realizace zahrad a v zimě je v jejich kompetenci údržba komunikací.

Údržba zeleně pod reaktory

Dukovanské středisko působí v areálu první provozované jaderné elektrárny v ČR. Pracovníci firmy PARK zde pečují o zhruba 30 hektarů zeleně, což jsou přibližně tři čtvrtiny celkové plochy. „Zpočátku byla údržba zeleně v areálu poměrně složitou záležitostí. Její poslední čtvrtý blok byl spuštěn v roce 1987 a my jsme tak počátkem devadesátých let začínali s údržbou prakticky na staveništi a zeleň bylo nutné v první řadě obnovit. To se, myslím, podařilo a ve srovnání s jinými provozy jaderných elektráren, které jsem měl možnost v zahraničí navštívit, je v Dukovanech věnován zeleni nadstandardní prostor. Nezajišťujeme zde pouze sečení trávy, staráme se také o zmlazování dřevin, živé ploty, věnujeme se komplexní údržbě trávníků, úklidu listí i květinové výsadbě. Důležitý je pochopitelně zvláště v případě areálu jaderné elektrárny aspekt životního prostředí a kvalitní zeleň bezpochyby přispívá k dobrému dojmu. Přísná pravidla platí v areálu i v případě zimní údržby, v jejímž rámci se staráme o chodníky, parkoviště a hůře přístupné plochy,“ přibližuje práci v areálu elektrárny Karel Fučík.

Nahrazují technické služby

V roce 1992 ukončil v Třebíči svoji činnost provoz technických služeb a jím dosud poskytované služby začalo město řešit zakázkovým způsobem. Od roku 1993 se tak po vyhraném výběrovém řízení stará o zeleň v severní a východní části města společnost PARK. „Třetím naším střediskem byl třebíčský sportovní areál, který zaměstnával dva pracovníky a spravovali jsme ho zhruba dvanáct let. Ve městě se staráme o téměř 40 hektarů zeleně. Jde vesměs o údržbu náročných členitých terénů, na kterých zpočátku nebyla práce vůbec jednoduchá. Jde o údržbu ploch, jež se od areálu jaderné elektrárny v Dukovanech diametrálně liší. Při údržbě městské zeleně jsou nejvhodnější žací stroje s pracovním záběrem maximálně 150 cm, ale ještě lepší se jeví záběr 130 cm. Posečenou travní hmotu odvážíme traktorem s návěsem na osm kilometrů vzdálenou skládku, ale sečení není zdaleka naší jedinou aktivitou v péči o městskou zeleň. Ta je komplexní od jara do zimy a zahrnuje od rekultivací zelených ploch přes jejich celosezónní údržbu až po podzimní úklid listí a tak podobně. Proto musí být komplexní i náš strojový park. Některé ze strojů pendlují mezi Dukovany a Třebíčí, ale vzhledem k sezónnosti jejich nasazení je třeba, aby každé ze středisek mělo svůj vlastní technický park, který je tím pádem poměrně bohatý a pestrý,“ poznamenává Karel Fučík.
Třebíčské středisko nezahálí ani v zimních měsících. Pomáhá i při úklidu městských komunikací především na méně přístupných místech a v případě sněhových kalamit.
„Práce pro město není ovšem naší jedinou činností. Působíme v okruhu zhruba sta kilometrů, kde realizujeme zahrady, hřiště a poměrně nově i jezírka. Začínali jsme s lištovými sekačkami, ale technický park se s léty značně rozrostl. Při sečení se sběrem používáme žací stroj Etesia, od loňského roku přibyl zahradní traktor Iseki SXG 19, využíváme také jednoosé nosiče Agria a žací stroje s nulovým poloměrem otáčení Scag. A v našem strojovém parku nechybí pochopitelně ani traktory. I zde je škála techniky poměrně široká a zahrnuje značky Zetor, John Deere i Same. A zmínit musím i značku Amazone, AS-motor, Jacobsen, Stiga, Vermeer nebo Vredo,“ stručně seznamuje s bohatou škálou techniky společnosti PARK Karel Fučík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down