21.07.2009 | 10:07

Procesory na palivové dřevo získávají na oblibě

V souvislosti se stále rostoucími cenami paliv a energií v poslední době získává dřevo jako levnější palivo stále větší oblibu. Výroba palivového dřeva se stává velmi rozšířenou činností. Firma WINCORP AGRI, spol. s r.o. má ve své nabídce procesory na palivové dřevo HAKKI PILKE od finské firmy MAASELÄN KONE OY.

Firma MAASELÄN KONE OY patří již více než 25 let mezi přední výrobce procesorů na výrobu palivového dřeva, které se nazývají HAKKI PILKE. Firma vyrábí procesory od menších modelů jako například EAGLE nebo PILKE 60 s kotoučovou pilou až po profesionální modely vybavené harvestorovou pilou. Některé větší procesory mohou být vybaveny dvěma štípacími kanály. Většinu procesorů je možné pohánět buď náhonem traktoru nebo kombinovaně náhonem a elektromotorem.
Na českém trhu se největší oblibě těší modely BIG X 47 a 1 x 37. Model BIG X 47 je profesionální procesor. kterým lze zpracovávat dřevní hmotu o průměru až 47 cm. Vyznačuje se, stejně jako všechny procesory HAKKI PILKE, jednoduchou robustní konstrukcí a velmi rychlým rozložením do pracovní polohy. Procesor lze pohánět vývodovým hřídelem traktoru nebo pomocí integrovaného elektromotoru.
Menší procesory 1 x 37 a 1 x 37 Easy jsou poloprofesionální stroje s možností zpracování hmoty do průměru max. 37 cm. Tyto stroje dosahují zhruba polovičního denního výkonu procesoru BIG X 47. Před zpracováním se doporučuje dřevo zhruba třídit podle průměru. Pro efektivní využití procesoru by měl být základní stroj vybaven buď hydraulickým podávacím stolem nebo zařízením na zvedání klád. Model Easy má ovládání joystickem místo běžného dvoupákového rozvaděče u základního modelu.
V současné době přišel výrobce s novou generací procesorů nazvanou GreenSpeed. Jsou charakterizovány nižší potřebou energie a vyšším výkonem. Rychlost štípání a tlak štípacího válce se automaticky přizpůsobí štípanému materiálu. Rychlost vykládacího dopravníku lze plynule nastavit a lze jej stranově vychýlit. Výška štípacího nože je hydraulicky nastavitelná. Procesor je ovládán dvěma joysticky. Jeho výkon je až dvojnásobný oproti modelu BIG X47.

Ing. Roman Roučka