11.04.2013 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro větší výkon i pohodlí

V podhůří Krkonoš nedaleko města Vrchlabí se nachází obec Dolní Branná. Se svou necelou tisícovkou obyvatel nepatří mezi municipality, ve kterých je ekonomicky výhodné zakládat samostatné společnosti zajišťující provoz komunálních služeb. V Dolní Branné řeší tyto činnosti přímo obecní úřad a jeho zaměstnanci. Ani zde se při tom ovšem neobejdou bez kvalitní profesionální techniky. Jedním ze strojů, na nějž v Dolní Branné hodně spoléhají, je malotraktor Lamborghini R1.45 s příslušnými adaptéry.

Samostatný provoz technických služeb neexistoval v Dolní Branné prakticky nikdy. „Není nad to, když potřebné činnosti zvládne zajistit obec sama. Můžeme si tak lépe pohlídat finanční náročnost prací a přizpůsobit se podle potřeby i kalendáři. Obecní úřad zaměstnává dva pracovníky a ti penzum celoroční práce dokáží zvládnout. Nechceme jít cestou zadávání služeb, i když v nedalekém Vrchlabí jejich poskytovatelé fungují a jejich zainteresování by asi nebyl velký problém. Nicméně zároveň chceme našim zaměstnancům zajistit potřebné pohodlí při práci, která by neměla ohrožovat jejich zdraví a měla by být odvedena kvalitně a rychle. Proto jsme se museli vybavit novou technikou,“ vysvětluje místostarosta obce Josef Jiránek.

Technika pro zimu i léto

Před více než třemi lety tak posílil strojový park malotraktor Lamborghini R1.45 s potřebným příslušenstvím, do kterého patří šípová sněhová radlice Agrometall SR-M a sypač téhož výrobce, sněhová fréza Inzeco, mulčovač se sběrným košem Peruzzo i čelní nakladač Sigma 4. Technický park ještě doplňuje starší kolový traktor Zetor 5645 a příkopové rameno Agrimaster i některá menší technika.
„Při pořízení nového traktoru, před jehož koupí proběhlo klasické výběrové řízení, jsme počítali především s jeho nasazením při zimní údržbě chodníků, cest a obecních veřejných prostranství. Nicméně uplatňuje se i v agregaci s mulčovačem nebo čelním nakladačem a do budoucna počítáme s pořízením zametacího kartáče, takže traktor nebude zahálet ani v letních měsících. Oslovili jsme více dodavatelů a na základě technických požadavků, ceny a předpokladu spolehlivého servisu zvítězil traktor Lamborghini, jež nám dodala společně s pracovními adaptéry firma SOME Jindřichův Hradec. Musím podotknout, že Dolní Branná je zemědělskou obcí, a tak jsme s tímto dodavatelem měli již letité dobré zkušenosti, jelikož některým zemědělcům v okolí dodává a servisuje i větší zemědělskou techniku. Místní zemědělci nám s ní pomáhají při zimní údržbě cest hlavně s vyhrnováním sněhu, tak jsme pro zkušenosti nemuseli chodit daleko, “ poznamenává Josef Jiránek.

Práce ještě přibude

Traktor v agregaci se sněhovou radlicí a sypačem, popřípadě sněhovou frézou, prozatím udržoval v obci necelé dva kilometry chodníků, ovšem v brzké době by měly další dva kilometry přibýt. „U hlavních silničních tahů nám zatím leckde chodníky chyběly a vzhledem k hustotě silničního provozu začíná být situace z hlediska bezpečnosti neúnosná. Projekt a stavební povolení již máme, asi kilometr nových chodníků jsme postavili již v loňském roce,“ uvedl Josef Jiránek.
Kromě údržby chodníků je ovšem traktor využíván často i při péči o zeleň. V loňském roce mu v Dolní Branné pořídili i speciální travní obutí a s ním může být užitečný například při údržbě fotbalového hřiště místního Sokola i dalších ploch veřejné zeleně. „Mulčovač Peruzzo jsme původně pořizovali hlavně na podzimní sběr listí, nicméně jsme jeho činnost rozšířili. Se speciálními noži se velmi osvědčil při provzdušňování trávníků a zvládá i mulčování větších zelených ploch. S využitím adaptérů, které máme k dispozici, může traktor Lamborghini pracovat celoročně a prozatím neuvažujeme o tom, že bychom kromě zametacího kartáče přikupovali další nářadí,“ hodnotí nasazení traktoru Josef Jiránek.

Velký pokrok pro obsluhu

Pochvalně se o traktoru vyjádřil jeden z členů obsluhy Radek Tauchmann: „Zakoupením traktoru jsme udělali velký krok dopředu. Vždyť před pár lety jsme chodníky uklízeli s ruční sněhovou frézou, teď můžeme při práci sedět ve vytopené kabině traktoru. Což je samozřejmě nesrovnatelné. V prvním roce provozu traktoru jsme se neubránili některým menším závadám. Šlo například o sáknutí oleje a problém byl s přední hydraulikou, ale ve spolupráci se servisním střediskem společnosti SOME, které má sídlo v Trutnově, se podařilo závady odstranit a od té doby traktor šlape. Má za sebou přes 400 motohodin a výkonově zvládá všechny potřebné činnosti. Je pravda, že letos sněhu mnoho nebylo, takže jsme si většinou vystačili se sněhovou šípovou radlicí, jen výjimečně v mokrém těžkém sněhu bylo nutné nasadit frézu. Jediné, co nám práci kazí, je tak věčný souboj se silničáři, kterým ovšem někdy nezbývá nic jiného, než sníh hrnout na plochy námi uklizených chodníků...“
Větší přívaly sněhu sice v Dolní Branné obvykle nehrozí, nicméně teplota zde klesá v zimních měsících často hodně pod nulu. Proto zvolili traktor s mechanickou převodovkou a klasickým řazením, které plně vyhovuje. Velkou výhodou je i prodloužení záruky na čtyři roky, což se týká traktoru i dalšího nářadí. Jak zdůraznil Josef Jiránek, ochota a kvalita společně s rychlostí servisu je pro dodavatele velkým plusem.

S charakterem velkého traktoru

Traktor Lamborghini R1.45 patří mezi menší kompaktní a všestranně použitelné stroje. Jeho pohonnou jednotkou je čtyřválcový dieselový turbomotor Mitsubishi Euro III s přímým vstřikováním, objemem 1500 cm3 a maximálním výkonem 43 koní. Palivová nádrž má objem 38 litrů.
Plně synchronizovaná mechanická převodovka umožňuje obsluze řazení 12 rychlostí vpřed i vzad.
Traktor s pohonem 4 x 4 je vybaven kotoučovými brzdami v olejové lázni na zadních kolech a elektrohydraulicky ovládanou uzávěrkou diferenciálu zadní i přední nápravy. Jeho pojezdová rychlost dosahuje 30 km/h.
K dispozici je zadní tříbodový závěs s teleskopickými stabilizátory, kapacita zdvihu zadních hydraulických ramen je 1200 kg. Pro práci nářadí je možné využít dva hydraulické okruhy se čtyřmi rychlospojkami. Hydraulické čerpadlo má výkon 30 l/min. Zadní vývodový hřídel pracuje s otáčkami 540/750 ot/min.
Vlastní hmotnost traktoru je 1320 kg, světlá výška 39 cm a poloměr otáčení 2,6 m.
Komunální traktory Lamborghini patří mezi základní typy výrobků koncernového podniku SAME DEUTZ-FAHR GROUP.

Popisek: V Dolní Branné pracuje traktor Lamborghini R1.45 nejčastěji se sněhovou radlicí a sypačem. Využitelný je i s dalším nářadím (např. sněhová fréza, čelní nakladač, mulčovač)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down