Pro účinnou likvidaci plevele

Protože žijeme v době, kdy životní prostředí je již znečištěné natolik, že to má nemalý vliv na naše zdraví, je logický důraz na hledání nových ekologických řešení jak u techniky, tak u různých činností. Jednou z nich, která dnes neodmyslitelně patří k dennímu životu, je také likvidace plevele.

U nás zatím stále převládá likvidace pomocí postřiků obsahujících nebezpečné glyfosáty, což je v mnoha zemích již zakázané. Nicméně i v ČR se už vyskytují subjekty, které začínají využívat k likvidaci plevele ekologické metody.

Pro ekologickou likvidaci plevele lze využít v podstatě dvě metody – mechanickou a tepelnou, přičemž pro systematickou a ekonomicky výhodnou činnost s maximálním efektem je optimální skloubit obě dohromady.

Při aplikaci pouze mechanického odstraňování plevele dochází sice k okamžitému optickému efektu, jelikož ošetřená plocha je ihned čistá, ale současně se posiluje kořenový systém, zvyšuje se odolnost rostlin a nastává rychlý růst nového plevele.

V případě tepelných metod se jedná o proces dlouhodobý, který naopak oslabuje a likviduje kořenový systém plevelných rostlin a přináší trvalý efekt. Na rozdíl od mechanického odstraňování ale po aplikaci usychající nadpovrchová část rostliny zůstává na místě ještě jeden až dva týdny, aby došlo právě k žádoucímu vysilování a odumření kořenového systému.

Chceme-li tedy dosáhnout maximální efektivity práce a čistoty ploch, nabízí se kombinace obou metod téměř sama. Nejprve se zaplevelená plocha ošetří tepelnou metodou a po zhruba jednom až dvou týdnech se uschlé části rostlin odstraní mechanicky. Nikdy ne opačně, protože tepelné metody potřebují pro účinnou aplikaci právě nadpovrchovou část rostliny – listy. Pomocí žádné tepelné metody nelze likvidovat kořeny rostlin bez listů a efekt na semena pod povrchem je vždy velmi malý. Podle zkušeností je pro tepelný zákrok ideální výška plevele zhruba 5 až 10 cm.

Komplexně se odstraňováním plevele již delší dobu zabývá společnost HS+, která nabízí kompletní portfolio strojů a zařízení pro ekologickou likvidaci. Vzhledem k letitým zkušenostem v oboru dnes HS+ také dokáže nabídnout ekonomicky výhodné komplexní řešení. To je důležité právě nyní, kdy s ekologickou likvidací plevele většina komunálních firem, měst a obcí zatím nemá velké zkušenosti.

Pokud již nyní řešíte nebo se chystáte řešit likvidaci plevele ekologickými způsoby, společnost HS+ je připravena nabídnout odpovídající profesionální stroje a zařízení, a to bezpečné, komfortní pro obsluhu, ale také ekonomicky výhodné. Samozřejmá je možnost praktického předvedení a vyzkoušení v konkrétních podmínkách.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down