Pro sběrný dvůr nakladač, nebo manipulátor?

Na tuto otázku není tak jednoduché odpovědět, protože každý z těchto strojů má vzhledem ke své konstrukci předem určený okruh prací. Nezbývá než se zamyslet a nejprve si odpovědět na několik dílčích otázek, které nás nasměrují ke správnému výběru techniky pro sběrný dvůr.

Oba typy těchto strojů se v mnohém liší, ale mají toho také hodně společného. Jak kloubový nakladač, tak manipulátor, dokážou pracovat s paletizačními vidlemi a mohou nahradit jednoúčelové vysokozdvižné vozíky. Stejně tak často pracují s kleštěmi na hranaté balíky slisovaných plastů nebo papíru. S hákem na kontejnery nasazeném na výložníku mohou oba stroje přesouvat kontejnery po dvoře, když není zrovna k dispozici auto s hákem.

V neposlední řadě nakládají s různými typy lopat pro různé druhy materiálů. Nad tím je však vhodné se pozastavit a říci si, které materiály budeme nakládat a upřesnit odvozové prostředky. To je totiž jedno z nejdůležitějších kritérií, které stroje rozděluje a napoví nám, po kterém pomocníkovi pro práci ve sběrném dvoře sáhnout. Druhým důležitým kritériem by pak měly být další alternativní možnosti využití v komunálním nasazení, tedy s čím nám může stroj v obci ještě pomoci.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2017)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down