09.07.2013 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro neudržované pozemky i vysokou kvalitu sečení

Letos uběhlo právě deset let od chvíle, kdy se na trhu objevil zbrusu nový model rádiem řízené svahové sekačky Spider s označením ILD01. Během deseti let se sortiment společnosti DVOŘÁK – svahové sekačky rozšířil o další vyráběné typy a model ILD02 se stal celosvětově nejprodávanější rádiem řízenou sekačkou. Na sklonku května jsme měli možnost si dva z nabízených modelů vyzkoušet.

Pro praktické ukázky byl k dispozici právě zmiňovaný model Spider ILD02 SG a nejmenší vyráběný typ Spider MINI II.

Pro menší obce i soukromníky

Nejmenší model rozšířil portfolio firmy v loňském roce na základě poptávky uživatelů, kteří projevovali velký zájem o menší lehký stroj s příznivější pořizovací cenou. Spider MINI tak nachází nejčastější uplatnění v malých obcích se svažitým terénem udržovaných ploch zeleně a úspěchy slaví i v soukromém sektoru, kde pomáhá například s údržbou okolí hotelů a penzionů.
Od letošního roku je poháněn motorem Briggs&Stratton 950 E s výkonem 7 koní, objemem 223 cm3 a spotřebou 1 l/h. Jeho pracovní záběr je 56 cm při nastavitelné výšce sečení od 4 do 9 cm. Sekačka se svahovou dostupností 30 stupňů jezdí rychlostí 0 až 4 km/h. Příjemně překvapí její vysoká produktivita. V ideálních podmínkách zvládne posekat až 1500 m2/h, ve svažitém těžším terénu je její hodinový výkon zhruba poloviční. Stroj má hmotnost 125 kg, jeho údržba je tedy poměrně snadnou záležitostí. Jednoduché je i nasazování a snímání mulčovacího krytu, který se ve výbavě sekačky objevil pro letošní sezónu a ještě více zlepšuje mulčování nízké trávy.
Narozdíl od výkonnějších vyráběných modelů je u stroje MINI kromě startování řešeno ovládání dalších funkcí jako mechanické. Mechanicky se nastavuje výška sečení i spínání kosy. Dálkové ovládání zajišťuje kontrolu pojezdu a řízení a umožňuje obsluze stroj nastartovat a nouzově vypnout. Kromě tlačítka spojení dálkového ovladače s řídicí jednotkou a tlačítka start je ovládání vybaveno dvěma joysticky pro pojezd vpřed i vzad a zatáčení. Kdo má průpravu z hraní počítačových her, má nespornou výhodu, ale k zvládnutí řízení sekačky joysticky by mělo průměrnému uživateli stačit několik hodin praxe. Na dálkovém ovládání nechybí ani bezpečnostní STOP tlačítko, jímž lze vypnout celý stroj, zelená kontrolka signalizace zapnutí a červená signalizující vybití baterií (pokud se rozsvítí, je třeba za čtvrt hodiny provozu baterie vyměnit).
Přímo na sekačce najdeme kontrolku neutrálu, spínač zapalování a maják signalizující zapnutí sekačky. Nechybí ani nouzová brzda.

Pro nejvyšší výkon

Rádiem dálkově řízená svahová sekačka Spider ILD02 SG je vhodná k údržbě členitého a nepřístupného terénu. Je ovšem vhodná také pro sečení rovných rozlehlých ploch. Je konstruována tak, aby si poradila i s náletovými dřevinami a dlouho nesečenou trávou.
Největší z řady svahových sekaček Spider ILD02 SG pracuje se záběrem sečení 123 cm a dosahuje hodinového výkonu až 8000 m2. Motor Kawasaki FS691V s výkonem 24 koní a objemem 675 cm3 umožňuje bezproblémovou práci i v těch nejnáročnějších podmínkách. Spotřeba se pohybuje okolo 4 l/h. Stroj využívá pojezdové rychlosti 0 až 8 km/h, výška sečení je nastavitelná od 9 do 14 cm. Také u modelu ILD02 SG příjemně překvapí nízká hmotnost pouze 335 kg (s navijákem 350 kg), které bylo dosaženo díky lehké konstrukci hlavního rámu zhotoveného z hliníkových slitin. Unikátní řešení pohonu všech kol zajišťuje snadné ovládání a jejich plynulé natáčení v plném rozsahu 360°. Stroj je tak při práci šetrný k sečené ploše a lze jej nasadit i při práci v chráněných územích. Navíc je tento model vybaven smykovým řízením, které umožňuje otáčení stroje okolo svislé osy a zjednodušuje tak manipulaci.
Velice důležitou vlastností stroje je jeho velká svahová dostupnost 41 stupňů, při použití navijáku dokonce 55 stupňů. Stabilizační hydraulický naviják patří do volitelného příslušenství, ale jeho pořízení se rozhodně vyplatí. Je vybaven 33 m dlouhým lanem umožňujícím velký rozsah pohybu na svahu. Naviják pracuje synchronizovaně s pohonem kol, lano tak zůstává stále napjaté. K ukotvení navijáku postačí jednoduchý vrut, popřípadě nepříliš vzrostlý strom apod.
Dálkový řídicí ovladač NBB má kromě funkcí popsaných u Spideru MINI II možnost nastavení rychlosti pojezdu v režimech želva (0 až 3 km/h)/zajíc (0 až 8 km/h), tlačítka sepnutí a vypnutí žacích nožů, ovladač výšky sečení, ovladač smykového zatáčení stroje, indikátor zapnutí rádiového ovladače, tlačítko pro změnu frekvence a ovladač otáček motoru. Teoretický dosah rádiového řízení je až 200 metrů, ale ten je v praxi nevyužitelný. Obsluha by se měla z důvodů bezpečnosti práce pohybovat v okruhu 20 až 30 metrů od stroje. Výkonný akumulátor zajišťuje pohotovostní dobu ovladače až na 20 hodin, opětovné nabití trvá dvě a půl hodiny.
Na těle sekačky jsou dva ovladače pro její chod, při použití doplňkového zařízení je jejich počet rozšířen. Stroj je vybaven uzamykatelným tlačítkem EMERGENCY STOP/Spínač zapalování, spínačem hydraulického navijáku a tlačítkem sytiče pro studený start. Na bočním krytu sekačky je několik LED diod pro signalizaci stavů. Sdělovače signalizují následující stavy:
1. Indikátor zapnutí – při odjištění tlačítka EMERGENCY STOP na vrchní části sekačky svítí dioda zeleně.

2. Příjem signálu – při správném spojení rádiového dálkového ovladače a přijímače signálu na sekačce svítí dioda zeleně.

3. Neutrál – svítí zeleně při neutrální poloze pojezdu.

4. Indikace zapnutí nožů – svítí červeně, pokud jsou nože zapnuté.

5. Indikace zapnutí stroje – při odjištění tlačítka EMERGENCY STOP na vrchní části sekačky bliká maják.

Popisek:

Běžná údržba stroje je velice jednoduchá

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down