06.03.2024 | 08:03

Pro čistší a bezpečnější městskou dopravu

Společnost Volvo uvádí na trh svůj vůbec první model nákladního automobilu vyvinutý pouze s elektrickým pohonem. Nákladní vozidlo FM Low Entry s kapacitou pro přepravu těžkých nákladů a vynikajícím výhledem pro řidiče je optimalizované pro bezpečnou a efektivní jízdu v městských oblastech.

Nejnovější přírůstek do programu elektrických nákladních vozidel společnosti Volvo Trucks - Volvo FM Low Entry - je těžký nákladní automobil vyvinutý speciálně pro zvládání nejrůznějších přepravních úkolů v městských oblastech.

Vzhledem k tomu, že stále více měst usiluje o zlepšení životního prostředí snížením úrovně emisí, rychle roste poptávka po nákladních vozidlech s nulovými emisemi výfukových plynů, která dokáží tyto nové požadavky splnit.

„Tento nákladní automobil s nulovými emisemi je skvělým přírůstkem do naší nabídky elektrických vozidel, který se dokonale hodí pro městskou dopravu a je navržen s ohledem na komfort řidiče. Je výkonný, přesto se s ním jezdí hladce a snadno se s ním manévruje. Nové Volvo FM Low Entry dokonale odpovídá našim ambicím rozšířit nabídku elektrických vozidel a umožnit tak ještě více zákazníkům snížit emise oxidu uhličitého,“ vysvětluje Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.

Pětihvězdičkové hodnocení

Nízká pozice řidiče nabízí obsluze vynikající výhled a kontrolu nad okolím. Díky dobrému výhledu si model FM Low Entry vysloužil pětihvězdičkové hodnocení v rámci normy Direct Vision, která hodnotí těžká vozidla provozovaná v Londýně a vstoupí v platnost ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024.

Volvo FM Low Entry je velmi všestranné a lze jej přizpůsobit specifickým požadavkům různých přepravních úkolů, jako je nakládání s odpady, distribuce a stavebnictví.

Vozidlo vychází ze známého modelu FM společnosti Volvo. Prostorná kabina byla snížena a posunuta dopředu a nízký nájezd a rovná podlaha usnadňují nastupování a vystupování z kabiny vozidla. Tyto konstrukční prvky vytvářejí ergonomické, pohodlné a efektivní pracovní prostředí pro řidiče v rušných městských lokalitách.

Nový model FM Low Entry se bude zpočátku prodávat v Evropě včetně Turecka a v Jižní Koreji. Zahájení prodeje je plánováno na první čtvrtletí roku 2024 a zahájení výroby na druhé čtvrtletí roku 2024.

Osm modelů elektrických nákladních vozidel

S tímto novým plně elektrickým městským nákladním vozem má nyní Volvo ve své nabídce celkem osm modelů elektrických nákladních vozů. V roce 2019 se společnost Volvo Trucks stala prvním světovým výrobcem, který zahájil sériovou výrobu těžkých elektrických nákladních vozidel, a jejím cílem je, aby v roce 2030 tvořily elektrické vozy 50 % celosvětového prodeje nových nákladních vozidel Volvo.

Klíčové funkce nového modelu

Viditelnost (ve standardní výbavě) splňuje pětihvězdičkový standard Transport for London Direct Vision Standard. Vůz je vybaven systémem Volvo Dynamic Steering pro snadné řízení a snížení vibrací. K dispozici jsou tři varianty sedadel (řidič + 0, 1 nebo 3 cestující). Tři sedadla pro cestující jsou umístěná v zadní části kabiny a nejsou ve výhledu řidiče. K mnoha ergonomickým prvkům patří nízký podběh, rovná podlaha a dobře umístěná madla pro snadné a bezpečné vystupování z kabiny. Vůz je k dispozici s novým pokročilým kamerovým monitorovacím systémem Volvo. K dispozici jsou konfigurace náprav: 4 x 2, 6 x 2, 6 x 4, 8 x 2 a 8 x 4.

Pohonnou jednotkou vozidla s celkovou hmotností 19–32 tun a rozvorem 3900 až 6000 mm je motor s výkonem 330 kW (čtyři baterie 360 kWh). Dojezd až 200 km závisí na několika parametrech, jako je hmotnost nákladu, styl jízdy, jízdní cyklus, topografie, teplota atd.*