Přínosná sešlost v Krakonošově revíru

Každoroční setkání podniků technických služeb ze západočeského regionu se konají pravidelně již 25 let. Letošní bylo naplánovaná do Lokte. Kvůli nabitému kulturnímu létu by akci tamní pořadatelé nestihli připravit včas a ve stoprocentní kvalitě, a tak se hostitelem staly Mariánské Lázně, resp. městská společnost TECHNICKÝ A DOPRAVNÍ SERVIS, s. r. o. (TDS).

Azyl pro dostaveníčko poskytovatelů technických služeb (15) a jejich obchodních a mediálních partnerů (12) poskytl na konci října hotel Krakonoš. K prezentaci techniky posloužilo přilehlé parkoviště. Pořadatelé pamatovali také na „mokrou“ variantu, která by se odehrála ve vedlejší kryté jízdárně. Vzhledem k příjemnému babímu létu na ni nedošlo.

Terén komplikuje údržbu

„V roce 2019 se již v Mariánských Lázních stejná akce konala. Po třech letech se k nám setkání některých technických služeb nacházejících se zhruba na západ od Prahy vrátilo,“ řekl jednatel TDS Daniel Javůrek (foto) a navázal: „Společnost TDS byla založená v roce 1997. Jedním z prvních úkolů bylo vybavit ji novou technikou pro kvalitní plnění činností potřebných pro lázeňské město. Čísla ukazují, že se to podařilo. V roce 2010 jsme měli 100 zaměstnanců, dnes zastane stejné úkoly 60.“

TDS pečuje o 100 hektarů zeleně. Zabývá se celoroční údržbou a opravami komunikací. Věnuje se svozu odpadu, provozuje sběrný dvůr. Ve správě má městské WC, mobiliář včetně 630 laviček, osvětlení se 2000 světelnými body a plakátovací plochy. Zvlášť náročná kvůli kopcovitému terénu ve městě je podle jednatele Javůrka zimní údržba komunikací a následný jarní úklid. Vzhledem k lázeňským pramenům lze uplatňovat posyp s pomocí chemických prostředků na necelé jedné třetině ploch. Všude jinde je nutno používat inertní materiál.

„Mariánské Lázně leží v nadmořské výšce od 600 do 700 metrů. Často musí v některé lokalitě ve vyšší nadmořské výšce před autobusem jet v zimě sypač s radlicí. Členitý terén komplikuje naše snahy o elektromobilitu. Ta by připadala do úvahy snad jen při svozu odpadkových košů v rovinatější části města,“ doplnil Daniel Javůrek.

Cesty k úsporám

Program se zpočátku věnoval rostoucím cenám rozhodujících vstupů – především pohonných hmot a energií a možnostem úsporných opatření. Mnozí ze zástupců podniků (Mariánské Lázně, Sokolov, Planá u M. L., Horní Slavkov, Chodov, Most a další) se v diskusi shodli, že přešli od tankování ve veřejných čerpacích stanicích k vlastním nádržím Bencalor o objemech 5000 až 15 000 litrů a snaží se nakupovat PHM, když poklesne cena. Kladem je i rychlá návratnost vložených prostředků do zásobníků. Například v Sušici provozují od roku 2019 vlastní mobilní neveřejnou čerpací stanici, v Litvínově odebírají PHM od dopravních podniků, ve Volyni a Žatci tankují u místních „čerpaček“.

Řešení v podobě fotovoltaických elektráren jako možnou cestu k úsporám a nezávislosti na dodavatelích včetně aktuálních dotačních programů nastínili zástupci firmy BROŽ MaR, s. r. o. Zdůraznili výhody střešní fotovoltaiky s reálnou návratností do 10 a životností do 30 let. Následovala prezentace zástupců společnosti Lamberga, s. r. o., která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem a servisem LED osvětlení včetně řídících systémů.

Pestrá nabídka techniky

Na parkovišti představily techniku pro města a obce tyto společnosti: ADACOM, s. r. o. (víceúčelový nákladní elektromobil ETESIA ET-LANDER), Agrowest, a. s. (malotraktor Kubota EX231, žací stroje Kubota G231 a Iseki SXG324), HS+ a RAMOS-KOO, s. r. o (mechanické odplevelovače KWERN a zářiče ADLER na tepelnou likvidaci plevele), I-TEC Czech, s. r. o. (komunální vozy Piaggio a Bonetti), Kärcher, s. r. o. (zametače/nosiče MIC 26 a MIC 42), MALCOM CZ, s. r. o. (dálkově řízený mulčovač Barbieri, vysavač Peruzzo Turbo 400, jednoosý nosič Ferrari Powersafe 340), SIMED, s. r. o. (univerzální komunální vůz DURSO Multimobil X 4 x 4 s cisternou) a Unikont Group, s. r. o. (zametač/nosič Hako Citymaster 2250, mulčer AS 1020 YAK, elektrický vysavač Glutton).

***

Přestože se z účasti omluvili kvůli nabitému povolebnímu programu zástupci pěti poskytovatelů komunálních služeb, na vysoké úrovni sešlosti to nikterak neubralo. Svého úkolu se pořadatelé z TDS pod taktovkou Daniela Javůrka zhostili na výtečnou. Účastníci odjížděli bohatší nejen o profesní poznatky, ale i zážitky z doplňkového programu v podobě golfu či návštěvy parku miniatur českých památek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down