13.03.2023 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přibližování při těžbě dřeva

Těžba dřeva patří mezi náročné disciplíny, přičemž vytěžené dřevo musíme efektivně přiblížit do místa další manipulace a nakládky. Za tímto účelem máme k dispozici hned několik variant. První možnost zastupují lesní traktory, které jsou mimo různých rampovačů agregovány s rozmanitými druhy navijáků. Kromě klasických traktorů, které jsou pro práci v lese upravovány, máme k dispozici rovněž modely, které označujeme jako speciální. Daná technika je již od samého počátku konstruována pro lesní hospodářství a mimo jiné vyniká prostorem pro agregaci lesního příslušenství nad zadní nápravou.

 Zpravidla jde o hydraulickou ruku s drapákovými kleštěmi na kulatinu, či procesorovou hlavicí. Speciální modely se nabízejí kromě tradičního dvounápravového provedení, mj. se specifickými druhy řízení, také se šestikolovým podvozkem. Některé speciální modely pracují se čtyřnápravovou koncepcí podvozku. V případě řady speciálních strojů představuje podvozek nosný prvek pro agregaci nástaveb. Obvykle se setkáme s klanicovým provedením, díky němuž získáváme samojízdnou vyvážečku, nebo jde o speciální vertikálně uložené kleště pro přibližování kulatiny. Samostatnou kapitolu představují tažené a samojízdné vyvážečky různé konstrukce. 

Využití kolových traktorů

Podíváme-li se na nabídku klasických kolových traktorů osazených lesní nástavbou, můžeme konstatovat, že její součástí jsou různé typy navijáků. Z obecného hlediska je rozdělujeme na modely agregované v zadním tříbodovém závěsu a provedení pevně spojená s konstrukcí lesního traktoru. Jednotlivé modely se liší také nároky na příkon. Navijáky agregované v tříbodovém závěsu se často využívají také s klasickými traktory bez lesní nástavby a jde o jejich doplňkové využití. Nicméně nabídka navijáků pro tříbodový závěs zahrnuje také modely pro každodenní využití při těžbě. K agregaci můžeme dále dodat, že existují také modely určené k agregaci do předního tříbodového závěsu. Základním prvkem konstrukce je přibližovací štít, který musí být konstruován tak, aby odolával krutu a bočním silám, které na něj působí během vlastního přibližování dřeva. Součástí štítu může být na vnější straně různý typ závěsu pro agregaci s přípojnými vozidly. Horní část štítu slouží k upevnění ostatních konstrukčních prvků navijáku, na kterou pak navazuje ochranným rám vybavený mříží. Tato mříž zamezuje poškození zadních částí traktoru, a to zejména v případě, kdy není jeho kabina opatřena ochranným rámem a ochranou zadního skla. Spodní část štítu je zpravidla spojena s odstavnými podpěrami. Hlavním konstrukčním prvkem je vlastní navíjecí buben, který je poháněn zpravidla od vývodového hřídele, přičemž v závislosti na typu a výrobci půjde o 540, 750 nebo 1000 otáček za minutu. V závislosti na typu navijáku může být osazen jedním nebo dvěma bubny. Ovládání navíjecích bubnů je zpravidla řešeno jako dálkové, které mimo komfortu nabízí především vyšší míru bezpečnosti práce.

Dané možnosti využijeme např. za situace, kdy při kácení stromů používáme naviják pro usměrnění pádu kmene. Profesionální technika rovněž nabízí možnost volby nastavení navíjecího bubnu s ohledem na typ práce, kterou s navijákem vykonáváme a v jakých podmínkách danou operaci provádíme. Mimo dálkového ovládání řadíme k příslušenství navijáku držáky pro motorové pily nebo kanystry s palivem.  

Druhou kategorii navijáků představují modely pevně spojené s energetickým prostředkem, nebo s ním mohu být spojeny prostřednictvím speciální konzole, která umožňuje flexibilní odpojování navijáku. Díky konzolím lze dané navijáky kombinovat s konstrukcí hydraulického ramene spojeného s vlastním traktorem. Tato kategorie navijáků se také označuje jako nástavbové provedení. Oproti typům agregovaným do tříbodového závěsu mohou pracovat s odděleným uložením navíjecích bubnů, které mohou být rovněž spojeny s přední částí traktoru různé kategorie. Opět půjde o jeden či dva bubny.

Při pohledu na nabídku zejména nástavbových navijáků patří k příslušenství nejen závěs, ale také možnost agregace kardanového hřídele, přičemž daného příslušenství využijeme zejména při spojení s vyvážecími návěsy. K pohonu navíjecích bubnů z obecného hlediska doplnit, že kromě typů poháněných od vývodového hřídele nabízejí někteří výrobci pro vybrané modely také hydraulický pohon.

Na závěr mj. dodejme, že jako alternativa k navijákům existují různé štíty osazené drapákovými kleštěmi k manipulaci a přibližování kulatiny. Takové kleště jsou se štítem spojeny prostřednictvím ramene různé konstrukce, a to od jednoduchého provedení až po provedení, které připomíná konstrukce používané na vyvážečkách různých kategorií.*

Filip Javorek

Více v časopisu Komunální technika 3/2023.

  1. Vybrané řady navijáků pro tříbodový závěs
  2. Pohled na dvoububnový nástavbový naviják
  3. Alternativu k navijákům představují různé typy kleští
  4. Vyvážecí návěs s dvojitým nosným rámem
  5. Kombinace centrálního rámu s pohonem kol
  6. Speciální lesní traktor, jehož základem je klasická technika
  7. Kloubové provedení traktoru s navijákem a přibližovacím štítem
  8. Možné jsou kombinace hydraulických ramen a navijáků

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down