14.07.2017 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při správě majetku chtějí být soběstační

Bezmála o 300 hektarů obecních lesů se musejí postarat pracovníci obecního úřadu v Hutisku-Solanci. Od loňského roku jim zejména při těžbě dřeva pomáhá nový traktor New Holland T3.65F.

V okrese Vsetín v Chráněné krajinné oblasti Beskydy se nachází na rozlehlém katastru téměř 30 kilometrů čtverečních obec Hutisko-Solanec se svými dvěma tisícovkami obyvatel.

„Lesní porosty zabírají více než 60 procent plochy našeho katastru a ve správě obce je 295 hektarů lesů. Nicméně lesní hospodářství není zdaleka to jediné, co musejí čtyři techničtí pracovníci obecního úřadu zvládnout. Mezi jejich další povinnosti patří údržba budov i obecních pozemků. Katastr obce křižuje 57 kilometrů místních a účelových komunikací, které je třeba v zimě i v létě udržovat, a nemalou rozlohu mají též plochy veřejné obecní zeleně. S některými činnostmi, jako je například zimní údržba, nám pomáhají soukromníci z okolí, ale co nejvíce práce se snažíme zastat sami, jelikož smluvní závazky jsou pro obec další ekonomickou a legislativní zátěží. Navíc, pokud máme určité práce objednané, často se stává, že nebývají vykonány hned, jak bychom si přáli. Proto je lepší spolehnout se na sebe. Již dávno jsme přišli na to, že jedinou cestou je vybavit se v rámci finančních možností odpovídající profesionální technikou. Pro potřeby letní a zimní údržby disponujeme dvěma staršími zatím vyhovujícími traktory, vlastníme sněhovou frézu i sypač, svoz odpadů řešíme kontejnery a příslušným nosičem, vlastníme i zametací nástavbu a na sečení používáme tři zahradní traktory. V případě potřeby a dostatku volných kapacit můžeme s některými pracemi pomoci za odpovídající úplatu i občanům.

V lesním hospodářství do loňského roku pracoval především pouze zapůjčený výkonnější traktor New Holland T 5060, ale tento strojový park bylo třeba posílit. Proto jsme se rozhodli požádat o dotaci na pořízení lesní techniky na údržbu lesních porostů,“ říká úvodem starosta obce Ing. Vladimír Petružela.*

Více v časopisu Komunální technika 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down