15.04.2019 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při likvidaci plevele pára vhodně doplňuje horkou vodu

Od letošního jara zastupuje akciová společnost ZÁLESÍ na tuzemském trhu rakouskou značku KECKEX, výrobce zařízení pro bezchemickou likvidaci plevelů, založenou na společném působení páry a horké vody. Systém likvidace plevelů nechemickou cestou se uplatňuje nejen v komunální sféře, ale i v ovocnářství a zahradnictví.

Majitel firmy KECKEX, která má svoje sídlo nedaleko švýcarských hranic, původně poskytoval služby v oblasti likvidace plevele nechemickou cestou a čištění veřejných prostranství. S účinností dostupné techniky ale nebyl zcela spokojen, proto se začal zabývat technickým vývojem a používané stroje přepracoval a dotvořil. První zkonstruovaný stroj před 5 lety se v praxi natolik osvědčil, že k němu k němu rychle začaly přibývat další.

Likvidace šetrná k okolí

Principem systému strojů KECKEX je ohřev média (vody+páry) na 130 až 140 stupňů. Aplikovaná horká směs je tvořena z 50 procent párou a 50 procent horkou vodou. Úkolem páry je předehřátí povrchu a sterilizace půdy. Nedochází tak k nežádoucímu ochlazování aplikované horké vody. Vodní pára je ke zvolenému aplikačnímu adaptéru vedena teplotně odolnou speciální hadicí. Po zasažení rostliny dochází k bílkovinovému šoku a následnému rozpadu buněčných stěn. Rostliny tím ztrácejí schopnost přijímat další vodu a poměrně rychle usychají. Jde vlastně o stejný princip jako při použití chemických látek. Horká voda účinkuje na povrchu na nadzemní části rostlin, pára působí v půdě a likviduje nejen kořenový systém, ale i dosud nevyklíčená semena rostlin. V případě likvidace hluboce kořenících plevelů je třeba celý proces dvakrát i třikrát opakovat, nežli je rostlina definitivně zničena, jelikož s každou další aplikací dochází k oslabení rostliny, která poté trvale hyne.

Účinnost zařízení neovlivňují povětrnostní podmínky, s KECKEX systémem je možné v sezóně pracovat prakticky za každého počasí nezávisle na srážkách, větru a venkovní teplotě.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down