Prezentace se zaměřením na zpracování biomasy

Tradičním účastníkem brněnských veletrhů Techagro, Silva Regina a Biomasa je kopřivnická společnost Agrocar. Letos svoji expozici umístila na volnou plochu věnovanou veletrhu Silva Regina a ze svého širokého sortimentu zahrnujícího také jednoosé nosiče Agria a Rapid, či žací stroje s nulovým poloměrem otáčení Scag a další se soustředila především na techniku vhodnou pro zpracování biomasy. Tu v jejím portfoliu reprezentují značky Eliet, Jensen a FSI power-tech ApS.

Posledně zmiňované pařezové frézy FSI se představily v Brně vůbec poprvé a hned v několika variantách.
„V loňském roce jsme pařezové frézy předváděli na území celé České republiky a brněnský veletrh je další příležitostí, jak značku FSI dostat do širšího povědomí potenciálních uživatelů. Proto jsme sem přivezli hned několik vyráběných modelů.
Ten nejmenší je poháněn motorem Honda o výkonu 13 koní. Jde o ručně vedený stroj, který vyniká tím, že disponuje otočným karuselem. Obsluha se tak může plně věnovat frézování pařezů a kolový podvozek stojí zabrzděný na jednom místě. Velkým plusem fréz FSI jsou třikrát otočitelné nože přišroubovatelné do různých poloh. Dlouhá životnost nožů pozitivně přispívá k nízkým nákladům na prováděnou činnost. Dalším velkým kladem fréz je dlouhé rameno s velkým úhlem výkyvu.
Střední výkonový model frézy je poháněn dieselovým motorem Kubota o výkonu 30 koní a možnou variantou je i osazení benzínovým třicetikoňovým motorem Kohler.
Výrobní řadu završuje nejvýkonnější dálkově řízená fréza poháněná motorem Lombardini o výkonu 67 koní. Od letošního roku může být pohonnou jednotkou též motor Kubota s výkonem 67 koní. Dálkové ovládání stroje má sice dosah až 300 metrů, nicméně tato vzdálenost se při frézování prakticky nevyužívá vzhledem k tomu, že obsluha chce mít frézování pod kontrolou. Co naopak využitelné je, je dlouhé předsazené rameno frézy s širokým polem působnosti.
Premiéru v České republice si na brněnském výstavišti odbývá největší pařezová fréza FSI 65 T pracující v agregaci s traktorem. Tento model je poháněn kloubovým hřídelem traktoru, jež by měl mít výkon 100 až 150 koní. I tato traktorová fréza pracuje s velkým úhlem výkyvu a velkou dostupností, takže při frézování pařezu není třeba s traktorem popojíždět. Zařízení je ovládané joystickem. Obsluha může ovládat frézu i z kabiny, vhodné je tak nasazení traktoru vybaveného otočným řízením (např. Valtra),“ seznamuje s letošní novou značkou na brněnském výstavišti jednatel společnosti Agrocar Milan Hrubý.

U Elietu tři novinky

První představenou novinkou značky Eliet byl vysavač, který může být na přání doplněn o drticí kit. Je vhodný pro úklid spadaného listí nebo ořezů z živých plotů. Jeho zásobník má kapacitu 700 litrů a lehce ovladatelný podvozek kontejneru je opatřen brzdou.
Další novinkou byl štěpkovač Eliet PROF 5, který si na výstavě Silva Regina odbyl úplnou premiéru. Jde o stroj řadící se do výkonového průměru vyráběných modelů značky Eliet a zvládne zpracování dřevní hmoty o průměru 80 až 90 mm. Jde o stroj pracující na systému kombinace štěpkovače a drtiče. Štěpky se vytvářejí ve směru vláken a následně jsou podrceny. Model PROF 5 je doplněn výhozovým komínem, který se dosud u štěpkovačů Eliet nepoužíval. Mobilní stroj poháněný motorem Subaru s výkonem 14 koní se může pohybovat směrem vpřed i vzad.
Štěpkovač Eliet ULTRA PROF je nejvýkonnějším strojem této značky nabízeným v České republice. Uživatelé dosud znali jeho variantu opatřenou plastovými kryty, teď se představuje v odkrytované variantě „naked“. Zvládne zpracování dřevního materiálu do průměru 14 cm (na světovém trhu působí i model zpracovávající průměr 15 cm).
Značka Jensen se až na maličkosti a drobná vylepšení letos neprezentovala žádnou technickou novinkou. Dál jde cestou výroby štěpkovačů zhotovovaných kusově přesně podle přání svých zákazníků. O jejích produktech stále platí, že jde o stroje vhodné pro práci v těch nejnáročnějších podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *