16.01.2013 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesvědčivý údržbář zanedbaných porostů

U příležitosti tradiční podzimní předváděcí výstavy uspořádané začátkem října firmou Eurogreen CZ v Jiřetíně pod Jedlovou jsme si mohli alespoň krátce vyzkoušet v praxi nový kladívkový mulčovač z produkce německé značky AS Motor. Model AS 570 SM se řadí mezi poměrně technicky jednoduché a cenově dostupné stroje, přitom na profesionální úrovni zvládne i údržbu zelených ploch se značně zanedbaným porostem.

V roce 2012 vyráběla firma AS Motor dva typy těchto kladívkových mulčovačů s pracovním záběrem 57, nebo 70 cm. Na veletrhu GaLaBau v německém Norimberku byl v září loňského roku představen i třetí model se záběrem jeden metr.
Mulčovač AS 570 SM je určen především pro profesionální údržbu ploch luk, porostů s dlouhou trávou (až do výšky 120 cm) i prostranství s nerovným povrchem a náletovými dřevinami s průměrem 1 cm. Dobře se osvědčuje i při nasazení ve svažitém terénu. Podle podmínek, kvality a hustoty porostu a členitosti terénu zvládne posekat 600 až 2000 m2 plochy za hodinu.
Základním konstrukčním rysem stroje je jeho robustnost, jelikož při práci v náročném terénu musí dlouhodobě odolávat nevyhnutelným rázům. K prodloužení životnosti stroje přispívá i kolébkové upevnění 32 kusů jednotlivých Y nožů, které se snadno vyhýbají překážkám a travní hmotu zpracovávají několikrát a nejsou tak náchylné na poškození. K pohodlí obsluhy přispívá mimo jiné řešení a uspořádání ovládacích prvků a díky kompaktní konstrukci také snadné vedení stroje. Bezpečnost práce zajišťuje kryt z 3 mm silného ocelového plechu, který zachytává nežádoucí cizí předměty. Přední ochranný perforovaný chránič je řešen tak, aby nebránil obsluze ve výhledu. Nechybí ani antivibrační systém.
Podle doporučení výrobce není vhodné s mulčovačem pracovat při teplotách nižších než 5 stupňů C a vyšších než 50 stupňů. Obsluha by měla být při práci se strojem vybavena ochranou sluchu. Úroveň akustického tlaku (podle EN 12733) dosahuje 81 dBA a akustického výkonu LWA 91 dBA. I když je stroj dostatečně jištěn proti riziku odletu kamenů a dalších předmětů, je z hlediska bezpečnosti provozu důležité pracovat s ním v dostatečné vzdálenosti od dalších osob. Doporučuje se odstup minimálně 10 metrů. Vzhledem k nebezpečí zanášení krytu nožů mokrou rozmělněnou posečenou travní hmotou, je vhodnější nepracovat se strojem v nepříznivém deštivém počasí a vyčkat, až porost alespoň částečně vyschne.

Popis základních funkcí stroje

Pohonnou jednotkou mulčovače AS 570 SM s pracovním záběrem 57 cm je čtyřtaktní benzínový motor Briggs & Stratton Vanguard o výkonu 7,5 k. Kapacita palivové nádrže je 4,5 litru. Množství paliva může obsluha kontrolovat pomocí palivoměru.
Výkonná převodovka umožňuje řazení dvou snadno nastavitelných rychlostí pojezdu vpřed a jedné vzad. Lze ovšem využít dvou rychlostních režimů (pomalu/rychle, želva/zajíc), takže obsluha disponuje celkem čtyřmi variantami rychlostí pojezdu vpřed a dvou vzad. Řazení probíhá pomocí řadící páky převodových stupňů, druhá páka je určena pro změny rychlostního režimu. Pokud chceme změnit rychlostní režim, je nutné zařadit páku řazení rychlostí do polohy volný chod (neutrál).
Poháněna jsou zadní kola s nízkotlakými neklouzavými off-roadovými pneumatikami s šípovým dezénem a rozměry 16 x 6.50-8. Otočná přední kola je možné zablokovat aretačními čepy tak, aby jela pouze jedním určeným směrem. Tato funkce je důležitá pro použití stroje při práci ve svahu. Jak ukazují zkušenosti z praxe, použité pneumatiky velmi dobře odolávají zátěži.
Centrální plynulé nastavení výšky sečení v rozmezí 10 až 110 mm zvládne obsluha snadno a rychle pomocí závitového šroubu.
Optimální komfort řízení stroje zajišťuje bočně a výškově nastavitelná rukojeť. Výška vodící vidlice se nastavuje pákou. Pro operátora je tak snazší vyhnout se případným překážkám (stromy apod.) a jednodušší je i práce ve svažitém terénu. Řízení je řešeno dvěma řídícími pákami pro odblokování pravého a levého kola. Díky těmto spojkám řízení lze počítat s možností otáčení mulčovače v malém poloměru na malém prostoru.
Pro startování motoru a jeho vypnutí slouží nainstalovaný spínač. V případě startování studeného motoru je k dispozici sytič. Vlastní startování motoru je řešeno startovacím lankem. Ve dvou polohách (zapnutá/vypnutá) pracuje páka spojky pojezdu zařízení. S touto pákou je propojena parkovací brzda. Při uvolnění páky spojky pojezdu se stroj okamžitě zastaví. Otáčky motoru se nastavují pákou plynu, při zapnutí je nutné páku nastavit na minimum, během pracovní činnosti ji obsluha usměrňuje podle potřeby. Tyto dvě páky ovládá obsluha pravou rukou.
Na levé straně je umístěna páka spojky hřídele nožů, jež slouží k zapínání a vypínání otáček hřídele nožů. Systém funguje v podstatě stejně jako u páky spojky pojezdu. I zde je spojena s brzdou. Při uvolnění spojky hřídele se automaticky sepne brzda a rotor sečení se během několika sekund zastaví. Důležité je pro bezpečný provoz počítat s tím, že, pokud je motor zapnutý, rotor se točí nezávisle na poloze spojky pojezdu.

Splnil, co sliboval

Po získaných dojmech ze zkušebního provozu lze konstatovat, že mulčovač v praxi ukázal své proklamované přednosti. Pro člověka, který se se strojem teprve seznamuje, bude určitě vhodné nepospíchat a začít pracovat se zařazenou pomalejší rychlostí. Jinak se může zvláště na prvních metrech a před získáním potřebného citu pro regulaci otáček plynu i docela proběhnout. Vzhledem k tomu, že obsluha má pouze dvě ruce, musí se smířit s tím, že při potřebě přeřazení rychlostních režimů je třeba zastavit.
Pro začátek pracovní činnosti je obecně dobré nastavit vyšší polohu sečení. Po seznámení s terénem a vlastnostmi zpracovávaného porostu snížení výšky sečení obsluhu časově významně nikterak nezatíží. Porost, který jsme měli při praktické ukázce k dispozici, byl pro daný typ mulčovače málo. Při práci stroj nezakolísal a bylo cítit, že má na víc.
Mulčovač potvrdil i svoji obratnost a snadnou ovladatelnost. Práce s ním je skutečně pohodlná, i když je třeba přiznat, že pro tentokrát jsme ochrannými pomůckami ani odpovídajícím pracovním oděvem vybaveni nebyli... 

Popisek:  V praxi jsme vyzkoušeli kladívkový mulčovač AS 570 SM s pracovním záběrem 57 cm. Vlevo expert senior manager společnosti Eurogreen CZ Antonín Smolík 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down