08.02.2013 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přes podzimní nečas vládla v Berouně pohoda

Tradiční podzimní Dny otevřených dveří uspořádaly ve svém berounském domovském areálu společnosti Kverneland Group Czech a Topagri. Třídenní akci pořádané v posledním listopadovém týdnu počasí sice příliš nepřálo, přesto si do Berouna našlo cestu okolo osmi stovek návštěvníků.

Kromě techniky, které byl stejně jako každý rok plný dvůr, čekalo na účastníky setkání bohaté pohoštění a především tým odborníků schopný posloužit vysvětlením či radou na profesionální úrovni.
Pravda, zájemci o techniku se rekrutovali především z řad zemědělců, ale mezi sedmdesáti vystavenými stroji měla zastoupení také komunální a lesní technika. Z nabídky společnosti Kverneland Group Czech je třeba zmínit především značky Műthing, McConnel nebo Vandaele, firma Topagri nabízí a servisuje především finské traktory Valtra a lesní techniku AHWI, Junkkari a Pfanzelt.

Univerzální stranově výsuvný a výkyvný mulčovač

Mulčovače Műthing pro komunální a univerzální nasazení se vyrábějí v šesti modelech. Jsou to stroje vhodné pro mulčování okrajů polí a cest, kde zvládnou nejen travní porost, ale i náletové dřeviny. Pracují buď na pevných ramenech, nebo paralelně pohyblivých ramenech. Záběr se pohybuje od 1,4 do 3,2 m. K dispozici je i technické řešení mulčování pod ohradníky, mezi stromy a sloupy i mezi fotovoltaickými panely. Dalších deset modelů pro komunální využití je vhodné pro agregaci s malotraktory nebo m,ininakladači s výkony motoru 12 až 60 koní. Tato zařízení jsou poháněna hydraulickým pohonem rotoru. Jejich pracovní záběry se pohybují od 0,8 do 2 m.
Univerzální stranově výsuvný a výkyvný mulčovač MU - H/S 180 s pracovním záběrem 180 cm je agregován do tříbodového závěsu kategorie II a jeho vhodnou pohonnou jednotkou je traktor o výkonu motoru do 90 koní. Stroj opatřený patentovaným systémem mechanické nárazové pojistky je vyroben z kvalitní oceli. Paralelový stranový posuv mulčovacího tělesa je ovládán hydraulicky. Standardem je hydraulické připojení do dvou dvojčinných hydraulických okruhů. Mulčovací těleso má výkyv - 60° + 90°. Je tvořeno spirálovým rotorem osazeným tepelně zušlechtěnými kladivy. Zevnitř umístěná ložiska jsou chráněna proti poškození při nárazu na překážku. Zadní opěrný válec s výškovým nastavením je umístěn co nejblíže rotoru. Samozřejmostí je ochrana z pružinové oceli proti odletujícímu materiálu. Při přepravě je stroj mechanicky zajištěn.

Značka patří do světové špičky

Mezi přední světové výrobce ramenových mulčovačů patří společnost McConnel z Velké Británie. Sortiment zahrnuje ramena s horizontálními dosahy od 3,1 do 8 metrů. Ramena s pevným předsazením pro lepší přehled obsluhy o činnosti pracovních orgánů mohou být nesená vzadu, nebo vpředu. Variantou je též nasazení teleskopického ramene. Unikátním řešením jsou ramena s variabilním nastavením předsazení a ramena umožňující práci vpravo nebo vlevo ve směru jízdy. Paralelogramový mechanizmus nabízí mnoho výhod, především usnadňuje jejich obsluhu a zpřesňuje práci. Obsluha ocení též ergonomické proporcionální ovládání nebo elektrohydraulický systém EDS umožňující zvýšení pracovní rychlosti až na 18 km/h.
Ramena lze osadit různými koncovými zařízeními. Prstové ořezávací lišty pracují s pracovním záběrem 1,4 až 2,2 m, ořez větví je možný do průměru 10 cm. Kotoučové ořezávací pily 1,08 - 2,57 m se dodávají se dvěma až pěti kotouči o průměru 600, 650 a 700 mm. Další možností je využití vysokorychlostních rotačních rýhovačů a čističů příkopů o průměru 600 mm.
Příkopové rameno McConnel Power Arm PA 47 pracuje s horizontálním dosahem 4,7 m v agregaci do tříbodového závěsu traktoru. Již zmíněnou výhodou je paralelogramová konstrukce ramene. Ramen je jištěno proti poškození nárazem na překážku. Hydraulický systém má výkon 45 k. Pro demontáž jsou k dispozici odstavné parkovací nohy. Stejně jako u dalších modelů má uživatel možnost výběru ovládání a pracovních adaptérů. Stroj má hmotnost 927 kg. Použitý traktor musí mít minimální hmotnost 2500 kg a minimální výkon motoru 50 koní.

Stroje do těžkých podmínek

Rodinná německá společnost AHWI GmbH působí na trhu od roku 1990 a je jedním z předních světových výrobců strojů vhodných pro drcení, sklizně nebo rekultivace. Vyvíjí inovativní stroje a zařízení pro ekonomicky efektivní zpracování lesní a zemědělské půdy. AHWI výrobky vynikají robustností, odolností a spolehlivostí. Byly navrženy pro práci v nejtěžších provozních podmínkách a extrémní vytížení.
Mulčovací frézy AHWI poskytují široké možnosti nasazení a mohou se díky své robustní konstrukci použít univerzálně na mulčování a frézování, při odstranění náletových dřevin, při rekultivaci v lesích, na čištění stavenišť, při úpravě veřejné zeleně, při údržbě lesních cest nebo při kompostování. Model M 500 s pracovním záběrem 1800, nebo 200 cm vyžaduje minimální příkon 100 až 180 k.

Široký výrobní sortiment

Finská společnost Junkkari Oy vyrábí zemědělské a lesnické stroje. Široký výrobní sortiment tvoří secí stroje, dopravní technika, aplikátory kyselin, vyvážecí vleky, hydraulické ruce a štěpkovače.
Štěpkovač Junkkari HJ 10 je vhodný pro štěpkování větších kusů dřeva do maximálního průměru 25 cm. Je k dispozici v modelech M, G a GT. Materiál je vkládán na štěpkovací disk pod úhlem. Díky tomu se ostří dotýká materiálu vždy jako první. Tato vlastnost usnadňuje práci stroje a zároveň šetří vynaloženou energii nutnou pro naštěpkování suroviny. Model HJ 10 G je vybaven hydraulickým vkládáním s dvěma vkládacími válci. Vkládací válce pracují při stejné rychlosti a usnadňují vkládání a zajišťují rovnoměrnou štěpku. Zároveň v případě ucpání je možné použít zpětný chod pro snadné vyčištění. Vstupní otvor má u tohoto modelu velikost 25 cm a průměr štěpkovacího disku je 80 cm při jeho hmotnosti 170 kg. Stroj pracuje se čtyřmi noži při otáčkách vývodového hřídele 540 – 1000 ot/min. Zvládne zpracování materiálu do průměru 25 cm při délce štěpky 3 až 15 cm. Zvládnš zpracování 7 až 20 m3 materiálu za hodinu. Požadovaný příkon se pohybuje mezi 20 až 55 k.

Partner pro lesnictví

Německá firma Pfanzelt byla založena roku 1991 konstruktérem Paulem Pfanzeltem. Na počátku byla výroba zaměřena pouze na produkci lanových navijáků, postupem času se přidala produkce vyvážecích vleků, k nimž přibyl i další sortiment. Pfanzelt například nabízí pro své zákazníky typovou variantu vyvážecích vleků ECO.
S převodovými stupni navíc
Finské traktory Valtra zastupovalo v Berouně hned deset modelů. Novinky byly k vidění i ve vyšších výkonových řadách a nešlo jen o novinky technického rázu. Mění se i design a barva traktorů, které jsou díky variabilitě barev skutečně nepřehlédnutelné a vždy zaujmou.
Mezi nové modely patří také Valtra N103 HiTech 5. Jde o stroj poháněný po vzoru výrobní řady traktorů Valtra A tříválcovým motorem SisuDiesel se zdvihovým objemem 3,3 l a systémem přímého vysokotlakového vstřikování paliva Common Rail. Emisní normy plní pomocí recirkulace výfukových plynů EGR. Výkon motoru dosahuje 111 koní při 2000 ot/min. Převodovka umožňuje řazení 30 rychlostí pojezdu vpřed i vzad včetně plazivých rychlostí. Při řazení obsluha využívá pětistupňového skupinového násobiče Powershift ve dvou automatických režimech (želva/zajíc). Rychlosti se řadí pod zatížením. Maximální pojezdová rychlost traktoru je 40 km/h. Vývodový hřídel pracuje s otáčkami 540/1000. Hydraulický systém ovládá zubové čerpadlo s průtokem 90 l/min. Tříbodový závěs kategorie 3 má zvedací sílu 5,8 t. K dispozici jsou dva vnější okruhy hydrauliky.
Přímo ve výrobním závodě je možná montáž čelního nakladače. Vystavený traktor byl agregován s nakladačem Valtra 36 DM.
Vzhledem k použití tříválcového motoru může být kapota více zkosená, což zaručuje obsluze perfektní výhled, příznivý je také úhel natočení kol a velmi dobrá manévrovatelnost stroje.

Popisek: Mulčovací frézy AHWI poskytují široké možnosti nasazení. Model M 500 s pracovním záběrem 1800, nebo 200 cm vyžaduje minimální příkon 100 až 180 k

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down