Přes legraci k vážné práci

Dvacáté narozeniny si letos připomene firma ELKOST PLUS Strakonice, s. r. o. Navazuje na aktivity společnosti ELKOST založené 1. října 1991. Se stovkou zaměstnanců se zprvu věnovala stavebním a obchodním činnostem a časem doplula i do komunálních vod. To bylo spolu s kulatým výročím dobrým důvodem pro návštěvu jihočeského města na zlatonosné Otavě.

„Začali jsme fungovat v době podnikatelské džungle, kdy nám mnozí zákazníci za odvedenou práci nezaplatili. Proto jsme byli nuceni aktivity zúžit na prodej a pokládku podlah a obchod se železářským zbožím. Dnes poskytujeme kovářské a zámečnické práce, provozujeme ve Strakonicích a Volyni prodejny se železářským sortimentem a domácími potřebami. Prodáváme přírodní pramenitou stolní vodu, půjčujeme nářadí, věnujeme se zemním pracím a sekáme pro různé zákazníky trávu,“ ozřejmil jednatel ELKOST PLUS Václav Kopáček.

 

Osedlané traktory

 „Protože už byla firma zaběhlá, začal jsem hledat nové aktivity a našel jsem si nového koníčka v podobě zahradních traktorů. Zpočátku to vypadalo jako legrace, ale když jsem spočítal investice vložené do techniky, úsměv mě přešel a začal jsem přemýšlet, jak by na sebe vydělala. Tím začala naše činnosti pro komunální a příbuznou sféru,“ ohlédl se Václav Kopáček.

K tomuto kroku přispěla i před zhruba šesti lety nahozená udička od Technických služeb Strakonice, zda by si nechtěl zkusit posekat pozemek, který nikdo jiný udržovat nechtěl nebo neuspěl. Zprvu se osvědčil v obtížných podmínkách mulčovací traktor Crossjet z jičínských dílen podniku Seco GROUP. S rostoucími požadavky rozšířil park techniky v červnu 2007 tříkolový nosič komunálního nářadí AEBI TC 07 s mulčovacím ústrojím s tvrdými kovanými „ypsilon“ noži a šířkou záběru 1,1 metru.

Tento stroj se svahovou dostupností kolem těžko uvěřitelných 50° již odpracoval více než 1000 motohodin a dodnes je nezastupitelným pomocníkem při údržbě zeleně v obtížných podmínkách vodárenských zařízení a skládek, které seká až třikrát za rok. Jak nám Václav Kopáček vysvětlil, cestou nahoru neseká, ale vyjíždí obyčejně po vrstevnici, dolů sjíždí téměř smykem s tím, že se opírá o žací ústrojí. Tento způsob práce je pohodlnější a poskytuje o mnoho lepší výsledky než za pomoci křovinořezů.

 

Vyloveno ze Sázavy…

 „Na Dnech komunální techniky v Sázavě 2008 jsem se zajímal o ještě výkonnější stroj s možností sběru posekané hmoty. U stánku společnosti Zálesí Luhačovice mě zaujal kloubový nosič nářadí AEBI 65, který jsem si okamžitě pořídil. Dnes s ním mulčuji většinu ploch ve Strakonicích. Slouží i k sečení se sběrem a zametání komunikací. S radlicemi o šířce záběru 140 a220 centimetrů a sypačem udržuji v zimě chodníky a parkoviště a firemní areály. Z dalších pomocníků máme pařezovou frézu Laski s vlastním motorem, kolový kloubový nakladač Wacker a minibagr Kubota,“ pokračoval jednatel a posteskl si: „Z mého pohledu je velká škoda, že se přestaly oba nosiče AEBI vyrábět. Jde o námět pro další výrobce.“

A Václav Kopáček dobře ví, o čem hovoří. Pravidelně se účastní nejen většiny akcí komunálního zaměření v České republice, ale i v zahraničí. Zná zástupce renomovaných značek, kteří mu techniku ochotně půjčují k vyzkoušení a pozorně naslouchají jeho názorům.

 

Přednost čelní agregaci

Vrátíme-li se k jeho činnosti při údržbě zeleně, podotkl, že není až tak nákladné vlastní sekání, ale především doprava, kdy musí zvládnout třeba i třicet objektů denně.

Jednatel Kopáček navázal: „Z mulčovačů jsem vsadil na značku Müthing. Kvůli lepší přehlednosti jsem zastáncem jejich čelní agregace. Obsluha na nářadí lépe vidí a dosekává plochy až k překážkám a nepoškozuje například kmeny stromů. Mám odlehčený typ mulčovače pro komunální nosiče do výkonu 60 koní Müthing MU E se šířkou záběru 180 centimetrů a ručním posunem o 40 cm na obě strany od výhradního zástupce, společnosti AgroKonzulta Žamberk. Mulčovač mám obyčejně nastavený o 20 cm vpravo tak, abych si usnadnil práci u překážek a současně nejezdil v posekaní trávě a nedělal levými koly řádky. Používám lehká plechová kladiva; postupně přecházím na nová kladiva svařovaná. U AgroKonzulty si cením poprodejní péče o zákazníky. Neustále nás upozorňuje na novinky a kromě bezprostředně obchodních záležitostí si předáváme i obecné zkušenosti.“

 

Praxe s cenou zlata

Výhodou zmíněného mulčovače Müthing je, že si velmi dobře poradí s málo udržovanými plochami, terénními nerovnostmi, krtinami, až dvoumetrovým rákosím, maliním i náletovými dřevinami. Lze s ním ale udržovat i rekreační trávníky. Při správném nastavení výšky a náklonu žacího ústrojí s tímto mulčovačem sekají v Německu fotbalová hřiště.

„Všichni, kdo pravidelně navštěvujeme předváděcí akce, se již známe od vidění. V poslední době mi chybí účast většího počtu zájemců o stroje. Dávám přednost komentovanému předvádění, kdy může každý okamžitě posoudit, co který stroj umí. Jsem rád, že Komunální technika pořádá každoročně praktické ukázky techniky nejen pro údržbu zelených ploch. A vůbec mi loni v Humpolci nevadil déšť a chlad. Naopak – tyto podmínky pomohly důkladně prověřit schopnosti předvedené techniky,“ uzavřel na slovo vzatý praktik Václav Kopáček.

 

Jan Kroupa

 

Celý článek vyšel v časopise Komunální technika 4/11.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *