23.07.2019 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předpověď hlásí dobu elektrickou

Asi stejným tempem, jakým stoupá zájem o elektromobilitu v segmentu osobních vozidel, roste i poptávka po malých užitkových vozech na stejný pohon. Proč jsou elektrovozidla v popředí zájmu potenciálních uživatelů? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Ve zkratce lze předpokládat, že je to především ekologičností, ekonomikou provozu a v posledním období především díky štědré dotační politice ze strany státu a Evropské unie.

Bez hluku a exhalací

Elektrická vozidla jsou správnou volbou pro uživatele, kteří preferují především tichý provoz, jenž svým provozem neruší okolí. To ocení zejména obyvatelé obcí a rekreačních oblastí, kteří nechtějí být obtěžování hlukem a exhalacemi výfukových plynů.

Kromě využití při údržbě veřejných prostor najdou elektrovozidla využití i ve výrobních areálech při přepravě materiálu a jako vozidla údržby, kde díky svému bezemisnímu provozu mohou bez neomezení zajíždět dovnitř skladovacích a výrobních prostor. Dalším bonusem pro uživatele jsou nízké provozní náklady na provoz a údržbu vozidla, které jsou o řád níže než náklady na údržbu moderních naftových motorů vybavených komplikovanými systémy pro redukci emisí výfukových plynů.

Od malých po velké

Na zvýšenou poptávku reagují dodavatelé rozšiřováním sortimentu a nabídky o nová vozidla a stroje pro své zákazníky. Jedním z nich je i společnost KOMATEC s. r. o., která se rozhodla do svého portofolia zařadit vozidla a další stroje s elektrickým pohonem hned několika značek.

V sortimentu nalezneme jak malé prostředky s nosností 500 kg, tak techniku s nosností až 1600 kg. Při výběru vozidel a strojů s elektrickým pohonem kladl KOMATEC důraz především na spolehlivost a všestrannost s důrazem na využití v komunální údržbě, a to jak v letním, tak zimním období.

Se dvěma řadami

Prvním z palety nabízených elektromobilů jsou lehká nákladní vozidla ADDAX belgického výrobce ADDAX Motors. K dispozici jsou ve dvou modelových řadách: MT 10 a MT 15. Rozdíl ve výkonu motoru a kapacitě baterií. MT 10 disponuje motorem s výkonem 8 kW a lithiovou baterií s kapacitou 10,2 kWh, řada MT 15 pohonným agregátem o výkonu 9 kW a baterií stejného typu s kapacitou 14,4 kW. Dojezd na jedno nabití činí podle modelu, stylu jízdy a zatížení 110 km.

ADDAX se řadí do střední kategorie vozidel s nosností 1000 kg a uplatní se především při svozu bioodpadu, úklidu veřejných prostranství, ale i jako pomocník rozvozových služeb v městských centrech nebo větších obcích. Dvoumístná kabina nabízí komfortní pracovní prostředí pro práci v každém ročním období. Nutno vyzvednout skutečnost, že výrobce poskytuje až pětiletou záruku na baterie.

Pro všestranné nasazení

Elektrická vozidla a stroje značky BARTESKO jsou správnou volbou pro uživatele, kteří hledají všestrannou techniku s vysokou nosností. Kromě běžného použití pro přepravu nákladu a materiálu, například při údržbě zeleně nebo odvozu odpadu z veřejných prostranství od jara do podzimu, je tyto elektromobily možné vybavit třeba i sypačem pro zimní údržbu. V kombinaci s čelně agregovaným zametacím kartáčem má pak uživatel k dispozici univerzální stroj pro celoroční využití.

Vysoké nosnosti až 1600 kg je dosaženo použitím zadní tuhé nápravy zavěšené na listových pružinách. Pohon obstarává elektromotor s maximálním výkonem 10 kW. Vozidla BARTESKO jsou standardně nabízena s baterií o kapacitě 19,2 kWh, umožňující dojezd až 90 km, znovu podle stylu jízdy a zatížení. Kapacitu baterie lze podle požadavků zákazníka ještě navýšit.

V základní výbavě je vozidlo nabízeno s jednostranně (dozadu) sklopnou korbou s hliníkovými bočnicemi a výkonným hydraulickým okruhem, který snadno vyklopí i plně naloženou korbu. Na přání ji lze doplnit o klecovou nástavbu, popřípadě dalšími. K další cenné výbavě patří čelní upínací systém pro agregaci radlice nebo zametače.

Malý pomocník

Třetím a nejmenším „do party“ elektrických vozidel od společnosti KOMATEC s. r. o. je CITY FORT. Disponuje elektromotorem o výkonu 4 kW a bateriemi s kapacitou 11,5 kW. Nosnost na korbě je 530 kg. Kompaktními rozměry tento vůz vyhovuje požadavkům městských center, kde větší technika s pohonem na spalovací motor postrádá obratnost a navíc hlukem a emisemi výfukových plynů ruší klid obyvatel.

Univerzální nakladač

Kromě elektrických vozidel stoupá i poptávka po dalších elektrických strojích. KOMATEC má ve svém sortimentu i další techniku s výhradně elektrickým pohonem.

Aktuálně jsou to například malé smykové nakladače od výrobce CAST Loaders, a to model SSQ ECOQUAD. Konstruován je jako kompaktní pomocník do mnoha odvětví, jako jsou například zahradní či stavební činnosti nebo do zemědělství k práci u zvířat, například chov koní. Díky kompaktním rozměrům je velmi mrštný.

O dostatek energie se stará baterie s napětím 36 V, jejíž kapacita zajišťuje až osm hodin pracovního výkonu. Je možné ji za krátkou dobu vyměnit. Elektromotor o výkonu 2,2 k se stará o pohon hydraulických agregátů pohánějících všechna kola a hydraulického systému zdvihu. SSQ ECOQUAD má zdvihací kapacitu až 600 kg, což umožňuje i díky široké nabídce pracovních adaptérů manipulaci s různými břemeny.

Nabídka nekončí

Jak jde technologický vývoj strojů na elektropohon stále kupředu, především v souvislosti s rostoucím tlakem na ekologii, je velmi pravděpodobné, že se dříve nebo později budeme s elektrickými vozidly a stroji setkávat v reálném provozu stále častěji.

Společnost KOMATEC s. r. o. se proto rozhodla ve svém sortimentu vytvořit prostor pro tyto technologické novinky a nabídku elektrických vozidel a strojů hodlá postupně rozšiřovat podle aktuálních požadavků trhu a poptávky od zákazníků. Uvědomuje si, že je potřeba udržet krok s dobou, která, jak se zdá, bude v brzké době „elektrickou“.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down