21.03.2019 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přední výrobce opět pozvedl laťku

Přes 70 let výroby především stavební a manipulační techniky stojí za britskou společností JCB. Založil ji v říjnu 1945 Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy. Prvním produktem byl vyklápěcí přívěs z ocelového plechu, původně součásti protileteckého krytu.

Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem ve městě Rochester (hrabství Staffordshire) situovaném v samém centru Anglie. V katalogu nalezneme okolo 300 typů techniky. Jedná se například o bagry, dampry, rypadla, traktory, nakladače, teleskopické manipulátory, ale i elektrocentrály, určené především pro průmysl, stavebnictví včetně demolic, zemědělství, nakládání s odpady i komunální sféru. Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby.

Loadall nové generace

Teleskopické manipulátory JCB Loadall nové generace se vyznačují proti svým předchůdcům zejména vyšším výkonem, bezpečností a celkovým vzhledem, který úzce souvisí především s podporou dlouholetých zkušeností vyvinutou inovovanou kabinou Command Plus, což je asi ta nejpodstatnější a nejvýraznější změna.

„Trojková“ řada zahrnuje čtyři modely manipulátorů Loadall se zhruba o 200 kg vyšší kapacitou zdvihu, a to 538-60 s dosahem do šesti metrů, 532-70 a 542-70 (7 m) a 536-95 (9,5 m). Ostatní modifikace zůstaly beze změny. Neměnné jsou také dieselové motory JCB EcoMAX (o objemech 4,4 a 4,8 litru) s výkony 55 kW (75 k), 81 kW (109k), 93 kW (125 k) a 108 kW (145 k). V palivové nádrži je nově integrovaný zásobník na močovinu, čímž se částečně chrání jeho obsah. Řazení lze zvolit manuální nebo automatické. Nová převodovka TorqueLock 4 pro motor 81 kW zajistí vyšší výkon a nižší spotřebu paliva. Čtyři varianty – AGRI, AGRI Plus, AGRI Super a AGRI Pro – nabízejí různé úrovně vybavenosti. Součástí volitelné výbavy je například hydraulické vyrovnání přední nápravy pro přesné umístění nákladu.

„Pětka na začátku znamená, že se jedná o teleskopický manipulátor. Za případ poslouží model 542-70. Vložíte-li mezi druhou a třetí číslici desetinnou čárku, dostanete nosnost stroje, 4,2 tuny. Uděláte-li to samé se dvěma číslicemi za pomlkou, dobereme se výšky zdvihu, zde konkrétně sedm metrů. V České republice současně nejprodávanějším modelem je právě 542-70, což je vylepšená verze 541-70. Manipulátory jsou u nás zařazeny do kategorie T1 A, tedy traktor, ale lze je přihlásit i jako SS, samojízdný pracovní stroj, který nemusí absolvovat pravidelné technické kontroly,“ vysvětluje Ing. Michal Anton, produktový manažer společnosti PEKASS, která se spolu s firmou Lukrom stará o prodej a servis techniky JCB v České republice, a pokračuje: „Hlavní výhoda nejen nových manipulárorů Loadall spočívá v tom, že si firma JCB většinu součástek i celků vyrábí sama, a tak má celý proces pod důkladnou kontrolou. Jedná se například o jednodílné plně svařované šasi, na němž jsou navařeny patky pro umístění motoru JCB EcoMAX. Ten není na žádném místě spojený s krytem, a tak do něj nepřecházejí při práci rázy. K tomu přistupuje i výborný a logický přístup k jednotlivým servisním bodům motoru. Všechny současně vyráběné pohonné agregáty JCB EcoMAX splňují požadavky legislativy Tier IV final – bez filtru pevných částic, což je velká výhoda pro práci v zemědělství.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2019)

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down