Prašnost v obcích? Problém, který má řešení

Dlouhodobé teplo a sucho, nadměrná doprava, stavební i zemědělské činnosti, provozy průmyslových areálů, lomů, betonárek a podobně – to vše jsou faktory nepříznivě ovlivňující míru prašnosti ve městech a obcích. V České republice platí několik zákonných limitů pro koncentraci prachu v ovzduší. Ty se vztahují na dva druhy polétavého prachu PM10 a PM2,5 s velikostí aerosolových částic do 10 nebo 2,5 mikrometru. Jejich vzniku nelze zabránit, ale jak se jich co nejlépe zbavit?

Není žádným tajemstvím, že pro životní prostředí a potažmo lidský organizmus představují polétavé prachové částice nemalé nebezpečí. Problémy s dýcháním, kardiovaskulární potíže i vznik nádorů, to vše může mít výskyt polétavého prachu na svědomí. Zákonem o ochraně ovzduší je stanoveno, že množství PM10 nesmí během 24 hodin překročit 50 mikrogramů na metr krychlový vícekrát než 35 dnů v roce. Zároveň platí norma 40 mikrogramů pro PM10 a 25 mikrogramů pro PM2,5, která ohraničuje roční průměr.

Polétavý prach tvoří malé částice různých látek, které jsou tak lehké, že trvá velmi dlouhou dobu, než se usadí. Drobné prachové částečky viditelné proti slunci jsou různě velké a také různě těžké. Polétavý prach je tvořen většinou sírany, amonnými solemi, uhlíkem, některými kovy, dusičnany, případně i těkavými organickými látkami nebo polyaromatickými uhlovodíky.

Prvním krokem k jeho omezení je včasný jarní úklid s odklizením zbytků zimních posypů, velký význam pro jeho záchyt má i veřejná zeleň. Nicméně pouze jarní úklid leckde nestačí a zametací stroje musejí být nasazeny několikrát v průběhu celého roku.

Kvalitní a rychlé zametání bez použití vody a po celý rok

Zajímavé východisko, jak si poradit s polétavým prachem, nabízí městům, obcím i dalším subjektům od konce roku 2019 akciová společnost GARNEA, která zařadila do svého sortimentu zametací stroje Trombia. Ty jsou vhodné především pro agregaci s kolovými nakladači, z nichž se v tomto spojení stávají celoročně využitelné stroje.

Výrobcem patentované technologie Trombia je finská společnost Snowek Oy sídlící v Kuopiu a zabývající se vývojem a výrobou pracovních adaptérů vhodných pro letní i zimní údržbu komunikací. V roce 2018 bylo zametačům Trombia uděleno nejvyšší hodnocení se čtyřmi hvězdičkami v globálně uznávané zkoušce výkonnosti zametačů a kontroly prachových částic PM2,5 a PM10 organizace EUnited.

„Obce v naprosté většině řeší problém s prašností zametacími vozy. Oproti nim nabízí Trombia mnoho výhod. Jde o stroj jednodušší konstrukce bez použití přídavných motorů a filtrů, proto pracuje s výrazně nižšími náklady na údržbu. A mnohem nižší jsou i jeho pořizovací náklady. Díky vysoké pracovní rychlosti se podstatně zvyšuje efektivita odvedené práce. A důležitý je i fakt, že se systém zametání obejde bez zkrápění povrchu vodou. Zařízení tak lze využívat i v mínusových teplotách. Při práci ve městech a obcích je určitě důležitá i nízká hladina hlučnosti a možnosti dalšího využití. Zametací stroj Trombia může kromě úklidu prachu pomoci například při podzimním zametání listí, úklidu po hromadných akcích a podobně. V agregaci s kolovým nakladačem představuje totiž Trombia opravdu multifukční zařízení. Nakladač, který bývá většinou nedílnou součástí strojového parku technických služeb, slouží samozřejmě primárně pro nakládání a manipulaci s materiálem. Díky Trombii se minimalizují jeho prostoje, jelikož se tím, že může i zametat, vyplní čas, při kterém by jinak pouze stál. Trombia je tedy ideální pro všechny obce, kde se nacházejí průmyslové areály, lomy, betonárky, protože všechny tyto provozy znamenají zvýšenou prašnost a pro jejich provoz je kolový nakladač zapotřebí. Kromě měst a obcí je agregace Trombie s nakladačem vhodná kupříkladu pro provozy Správ a údržby silnic, kde může nakladač sloužit při manipulaci s posypovými materiály a spolu s Trombií také jako zametací zařízení,“ vysvětluje Petr Matějka, produktový manažer společnosti GARNEA.

Více v časopisu Komunální technika 7/2021.*