09.02.2021 | 07:02

Praha otestuje inovativní způsob řízení svozu odpadu

Praha připravuje spuštění inovativního projektu spočívajícího v dynamickém svozu odpadu, který městu umožní efektivněji plánovat svoz odpadu. Díky pravidelné kontrole automatizovaných svozových tras bude možné operativně reagovat na změny v produkci odpadu a infrastruktuře města.

Dynamický svoz odpadu je součástí ambiciózního projektu společnosti Sensoneo, zaměřeného na demonstraci environmentálních a ekonomických benefitů plynoucích z plošného nasazení jejích řešení. S ohledem na rozsah a použité nástroje jde o revoluční projekt celoevropského významu. Projekt je podpořen programem Evropské unie pro výzkum a inovace.

Díky moderním a inovativním nástrojům bude Praha schopná cíleně snižovat environmentální zátěž, efektivně využívat kapacitu aktuálně dostupných svozových vozidel a operativně tak reagovat na nastalé změny. Aktuálním příkladem může být třeba probíhající epidemie covid-19, která významným způsobem proměňuje tradiční vzorce týkající se vytváření odpadu a standardní svozové trasy, a frekvence na ně nejsou schopny flexibilně reagovat.

Realizace díky grantu

„Města po celém světě čelí výzvám spojeným se vzrůstající urbanizací, neustále se zvyšující produkcí odpadu a nedostatečnou flexibilitou, kterou aktuálně probíhající coronavirová krize ještě posiluje. Inovativní technologie, které budeme v rámci pilotního projektu testovat, navazují na strategii české metropole orientovanou na oběhové hospodářství a udržitelnost. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto projektu se Praha stane aktivním hybatelem zelených technologií,“ dodává k pilotnímu projektu Petr Hlubuček, náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.

Projekt je realizován díky grantu Evropské rady pro inovace, který získala společnost Sensoneo v konkurenci nejinovativnějších technologických společností z 38 evropských zemí. Grant, který byl zaměřený na projekty podporující cíle evropské Zelené dohody, umožní prokázat benefity celoplošného nasazení unikátního odpadového řešení v oblasti kvality svozových služeb, ekonomiky a v neposlední řadě životního prostředí. Svým rozsahem a používanými inovativními nástroji se jedná o přelomový modelový příklad celoevropského významu.

„Proaktivní přístup a využívání inovativních technologií je součástí městské DNA a naše společnost se snaží moderní technologie v Praze testovat a v maximální možné míře využívat data z těchto projektů. Chytrý svoz odpadu spadá do naší koncepce Smart Prague 2030, která si stanovila jako jednu z priorit bezodpadové město. To by mělo být založeno především na odpovědném a inteligentním odpadovém hospodářství,“ doplňuje generální ředitel pražské městské společnosti Operátor ICT, a. s. Michal Fišer.

Více v časopisu Komunální technika 2/2021.*