05.09.2013 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovní plošina doplnila technický park

Bránou do pohoří Šumavy by se dalo nazvat město Nýrsko ležící v okrese Klatovy. Ve městě a přilehlých vesnicích žije přes 5000 obyvatel a komunální servis pro ně zajišťují Technické služby města Nýrska. Fungují jako příspěvková organizace a záběr činností je poměrně široký. K jejich zvládnutí pomáhá samozřejmě potřebná profesionální technika.

K hlavním povinnostem nýrských technických služeb patří letní i zimní údržba komunikací, péče o městskou zeleň i údržba veřejného osvětlení. V sousedství areálu technických služeb se nachází sběrný dvůr a v kompetenci příspěvkové organizace je též nakládání s odpady s výjimkou těch nebezpečných a pravidelné vysýpání městských odpadkových košů. Svoz komunálního odpadu ale ve městě smluvně zajišťuje společnost Marius Pedersen.
„Do naší kompetence spadá ovšem i řada doplňkových činností. Dost nás vytěžuje především správa nemovitostí, nám svěřených bytů je opravdu hodně. Provozujeme též tělovýchovná a sportovní zařízení a zařízení sloužící k regeneraci a rekondici, pořádáme kulturní produkce, zajišťujeme vánoční výzdobu města a zabýváme se též například lesnictvím s těžbou dřeva a poskytováním služeb v myslivosti. K dispozici máme také silniční nákladní motorovou vnitrostátní a mezinárodní dopravu vozidly do 3,5 tuny celkové hmotnosti,“ upřesňuje pracovní náplň ředitel technických služeb Jan Hladík.
V Technických službách Nýrsko pracuje 15 kmenových zaměstnanců, které podle potřeby doplňují brigádníci. Uplatňují se například při letním provozu koupaliště, úklidu a údržbě dětských hřišť či hřbitovů.
„Údržbu komunikací i sečení zelených ploch zajišťujeme nejen pro město Nýrsko, ale i v dalších šesti okolních obcích. Při zimní údržbě je samozřejmě blízkost pohoří Šumavy znát, ale většinou nejde o nic dramatického a úklid sněhu zvládáme s příslušnou technikou bez větších potíží,“ říká Jan Hladík.

Strojový park prochází obměnou

Posledním zařízením, které v Nýrsku doplnilo a zmodernizovalo technický park, je pracovní plošina CELA DT 24 na podvozku Nissan Cabstar 3512. „Po výběrovém řízení, které absolvovali tři uchazeči, nahradila letos na jaře do té doby užívané dosluhující podobné zařízení na podvozku Avia moderní profesionální teleskopická plošina, kterou nám dodala společnost Plošiny Rybáček. Ve výběrovém řízení nerozhodovala jen technická specifikace zařízení a pořizovací cena. Důležitou roli hrál i fakt, že společnost Plošiny Rybáček je firmou, kterou dobře známe a dlouhodobě s ní spolupracujeme k naší plné spokojenosti. Zajišťovala nám i servis staré plošiny a nikdy jsme se nesetkali s neochotou. Navíc splnila naši výběrovou podmínku a staré zařízení od nás odkoupila. Nebyl tedy důvod proč měnit dodavatele. Firma zajistila potřebné školení obsluhy, která se musí s novým strojem sžít, chybějící informace a drobný servis je možné kdykoliv vyřešit po telefonu, kde jsou odborníci vždy k dispozici. A pokud vznikne větší problém, servis je zajištěn maximálně do 48 hodin,“ vypočítává Jan Hladík důvody volby značky nové plošiny. Jak uvedl, i když zkušenosti s nasazením plošiny jsou dosud pouze krátkodobé, zatím zcela splňuje očekávání. „Zařízení využijeme především při údržbě veřejného osvětlení, ale i údržbě městské zeleně, instalaci vánoční výzdoby i správě nemovitostí. Jde tedy o stroj využitelný v průběhu celého roku,“ zdůrazňuje Jan Hladík.
Teleskopická pracovní plošina CELA DT 24 disponuje maximální pracovní výškou 24 metrů a bočním dosahem 12 metrů. Nosnost hliníkového koše s rozměry 1400 x 700 x1100 mm je 200 kg, lze jej natáčet v rozmezí 90°+90°.

Další noví pomocníci

Zhruba rok pracuje v nýrských technických službách traktor Landini PowerFarm 90. „Jde o jednoduchý traktor zbytečně nepřevybavený elektronikou. Má za sebou první odpracovanou zimní sezónu a se svými technickými parametry se při zimní údržbě plně osvědčil,“ hodnotí další nový stroj Jan Hladík.
Pohonnou jednotkou traktoru je čtyřválcový turbomotor Perkins 1104D s přímým vstřikováním, nízkou hlučností, vysokým točivým momentem a výkonem 61 koní. Motor nabízí snížený obsah emisí (EURO-TIER III). Převodovka POWER FOUR s přídavnými funkcemi umožňuje řazení 32 rychlostí pojezdu vpřed a 16 vzad. Ovládání spojky je integrované v řadicí páce (oranžové tlačítko) a elektrohydraulický reverzor umožňují méně používat spojku a takto ji šetřit. Kabina je vybavena vzduchově odpruženým sedadlem řidiče, nastavitelným volantem, topením a klimatizací. Samozřejmostí je uhlíkový kabinový filtr. Na traktoru lze otevřít jak zadní, tak přední okno.
„Naprosto spokojeni jsme také s novým vozidlem Multicar M 27 s pohonem 4 x 4. Je vidět, že výrobce má po letech zkušeností na produkovaných strojích vypracované vše do detailu a kvalita je zaručena. V zimním období jde o vozidlo, na které se můžeme plně spolehnout a odvádí práci i v opravdu náročném terénu,“ pochvaluje si Jan Hladík. Kompaktní transportér a výkonný nosič nástaveb vyniká kromě kompaktních rozměrů (výška 2,19 m a šířka 1,62 m) svojí obratností (poloměr otáčení méně než 5,5 m) a velkou přepravní kapacitou (užitečná hmotnost až 3 t). Kabina typu Space-Frame poskytuje obsluze vynikající výhled na agregované nástavby a okolí. Díky motoru Euro 5 s filtrem pevných částic v uzavřeném systému je provoz nosiče ekologický. Flexibilitu vozidla zajišťuje možnost využití dvouokruhové, nebo tříokruhové mobilní hydrauliky. Úsporné vozidlo se vyznačuje dlouhou životností.

Popisek: Teleskopická pracovní plošina CELA DT 24 má maximální pracovní výšku 24 metrů

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down