12.08.2013 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovní oděvy pro fotovoltaiku

Pracovní a ochranné oděvy od společnosti MEWA splňují kritéria, která by neměla chybět v praktických návodech pro volbu oblečení v elektrotechnice a fotovoltaice. Zvláštní důležitost mají ochrana a funkčnost. Určitou roli však hrají i motivační faktory, jako je komfort a vzhled oblečení, má-li být oděv vhodný pro vykonávanou činnost i pracovní kolektiv.

Vhodnost oblečení pro práce uvnitř i venku určuje následujících pět vlastností.

Oblečení má chránit

Pro práci s akumulátory nebo na fotovoltaických zařízeních je nutný jednoduchý pracovní oděv nebo speciální ochranný oděv, záleží na druhu činnosti. Pokud existuje nebezpečí, že v důsledku chybného zapojení nebo zkratu neočekávaně vznikne elektrický oblouk, je důležitým preventivním opatřením použití vhodných osobních ochranných prostředků. Požadavky na tento druh ochranného oděvu jsou definovány v normách IEC 61482-2 a EN 61482-1-2. K osobním ochranným prostředkům mimoto patří helma s obličejovým štítem, vhodné rukavice a ochranný oděv z nehořlavého materiálu.

Oblečení má poskytovat komfort

Obecně jsou důležité dobré ergonomické vlastnosti oblečení. Je třeba počítat i s tím, že pracovníci, například při montáži fotovoltaických zařízení, jsou vystaveni různým povětrnostním podmínkám. Montéři též často krátkodobě střídají práce uvnitř a venku. Jestliže venku fouká studený vítr a pracovníci odtud přecházejí do vytápěných prostor, mělo by být oblečení těmto podmínkám přizpůsobeno. Dá se tak předcházet případnému nachlazení.

Oblečení má pomáhat při práci

Má oblek dostatek kapes pro různé nářadí, které pracovník denně potřebuje? Je možné bezpečně uložit též propisku a mobilní telefon? U oděvů pro elektromontéry je zvlášť důležitý velký počet funkčních kapes. Musejí nabídnout dostatek místa pro řadu pracovních pomůcek, aby je bylo kdykoli možné bezpečně vyjmout a pohotově použít.

Oblečení má být vzhledné

Pokud se týká barevného provedení profesního oblečení, je klasická modř oboru elektro již dávno překonaná. Platí to i pro nabídku výrobků: vesty, kalhoty cargo nebo polokošile se stále více podobají outdoorovému sportovnímu oblečení. Kdo nově vystrojuje své pracovníky, může proto volit barvu a provedení, jaké se k podniku a jeho pracovnímu kolektivu hodí. Barevné spektrum se rozšířilo i u ochranného oblečení, jehož funkčnost klade, pokud se týká barvy a střihu, úzké meze.

Oblečení má zbavovat starostí

Textilní management MEWA pravidelně vybavuje každého pracovníka pečlivě ošetřeným oblečením, podle přání s dodávkou až do šatní skříňky. Řidiči této služby dodávají v pevně stanovených termínech čisté ošacení a použité odvážejí. To se pak v moderních zařízeních ekologickým způsobem pere a žehlí, načež se podrobuje kontrole kvality. Provádějí se jeho nezbytné opravy a podle potřeby se části šatstva vyměňují. Každý pracovník vždy dostane vlastní oblečení nazpět – záměna je vyloučena.

Popisek: Pracovní oblečení MEWA Twinstar Protect splňuje zkušební podmínky norem IEC 61482-2 a EN 61482-1-2

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down