17.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozoruhodná sestava u severních sousedů

Hasičské sbory po celém světě rozšiřují své možnosti nasazení především díky novým technologiím. Kromě obvyklých vozidel a hasicích přístrojů často potřebují i techniku pro jiné nasazení. Podívejme se na jeden příklad z Polska.

Sbor dobrovolných hasičů – Ochotnicza Straż Pożarna (dále jen OSP) – ve městě Gąbin ve středním Polsku investoval před dvěma lety do nákupu hned dvou zajímavých strojů: kromě 32t hasičského vozu MAN TGS 41.460 s pohonem 8 × 8 a nádrží na vodu o objemu 11 000 litrů si také zakoupil speciálně upravený teleskopický manipulátor Bobcat T40.180SLP.

Díky této kombinaci má OSP pravděpodobně nejunikátnější flotilu hasičského vybavení v Polsku a je schopný pracovat v extrémních podmínkách včetně zásahů na velmi měkkém terénu. Posádka je součástí polské dobrovolné hasičské služby, která zahrnuje více než 15 700 sborů po celé zemi.

Čtyři typy příslušenství

Důležitou součástí výbavy je zmíněný manipulátor Bobcat. Jedná se o první kus takové techniky zakoupený hasičským sborem v Polsku. Stroj má nosnost 4 t, pohon 4 × 4 a vznětový motor o výkonu 100 k. Maximální výška zdvihu je 17,5 m, což znamená, že dosáhne na střechu běžné pětipatrové budovy.

OSP používá manipulátor se čtyřmi hlavními typy příslušenství: záchranným košem (pracovní plošinou), paletizačními vidlemi, kombinovanou lžící s drapákem a s drapákem na dřevo.

Čtyři možnosti nasazení

Obecně platí, že hasiči používají manipulátor čtyřmi způsoby: s plošinou při evakuaci osob uvězněných ve výšce, s vidlemi pro přemístění hořícího materiálu nebo se speciálním šroubovacím nástavcem pro vytvoření otvorů v hořících střechách, aby bylo možné nastříkat do budovy vodu. V neposlední řadě slouží tato technika ke zvedání a odstraňování předmětů v oblastech, do nichž nemají přístup nebo zde nemohou pracovat těžké jeřáby.

„Vždy rádi využijeme manipulátor ke zvládnutí náročných zásahů. Naši vyškolení dobrovolníci v kombinaci s moderní technikou jsou připraveni plnit úkoly na hranici možného a nemožného. Spoléhání na odolný stroj je nezbytnou součástí našeho poslání pomáhat při nebezpečných situacích, a to nejen v našem regionu,“ říká velitel OSP Waldemar Zawadzki.

Multifunkční technika

Adrian Winnicki, regionální manažer společnosti Doosan Bobcat EMEA pro Polsko, dodává: „Manipulátory Bobcat s širokou škálou příslušenství jsou univerzálními pomocníky, které je možné použít pro různá nasazení. Jsou určené pro těžké práce a současně poskytují potřebnou obratnost a všestrannost. Tyto vlastnosti z nich dělají ideální stroje nejen pro hasičské sbory, ale také komunální podniky.“

Aby manipulátor vyhovoval potřebám hasičů z OSP, bylo nutné na něm udělat úpravy pro získání bezpečnostního osvědčení pro práci v této náročné oblasti. Patří k nim například další pracovní světla, modré majáky nebo speciální hasičské barvy s reflexními nálepkami.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down