09.04.2015 | 01:04

Pořídili stroj s maximální technickou výbavou

Téměř před čtyřmi roky jsme naposledy navštívili areál Technické a lesní správy Chotěboř. V květnu 2011 zde byla slavnostně uvedena do provozu nová svozová nástavba Ros Roca OLYMPUS na podvozku MAN určená primárně na svoz separovaného odpadu a bioodpadu. Jejím dodavatelem byla společnost Hanes. A stejného dodavatele má i zametací stroj BUCHER Schörling CityCat 2020, který pracuje v Chotěboři od konce loňského roku.

Zlepšení nebo udržení kvality ovzduší a snížení emisí má za cíl dotační program na snížení prašnosti. O příslušnou dotaci se rozhodli vloni v květnu požádat i v Chotěboři. Podařilo se získat devadesátiprocentní dotaci a po příslušném výběrovém řízení je výsledkem moderní zametací stroj BUCHER Schörling CityCat 2020. Jde o model dodaný v nadstandardní výbavě, ale toto technické řešení má svoje opodstatnění. Technika musí z hlediska pravidel dotačního titulu zvládat po dobu pěti let určité předepsané penzum práce, proto je důležité, aby pracovala ekonomicky. A právě profesionální vybavenost (např. centrální mazání) by měla zajistit ekonomický provoz i rozšířit možnosti využití stroje při co nejmenší potřebě servisních zásahů a snížení nákladů na údržbu.

Jak uvedl obchodní zástupce společnosti Hanes Jiří Kratochvíl, zametací stroj BUCHER Schörling CityCat 2020 je nejen na českém, ale i evropském trhu zřejmě dlouhodobě nejprodávanějším modelem. „Tento kompaktní zametací stroj vyráběný ve Švýcarsku je určitým kompromisem mezi chodníkovým a silničním zametačem. Díky svým rozměrům a koncepci kloubového řízení zvládá úklid chodníků a s pomocí třetího přimetacího kartáče dosahuje pracovního záběru 2,6 metru, což mu umožňuje uplatnit se i při úklidu silnic."

Více v časopisu Komunální technika 2/2015

1 – Od prosince pracuje v Chotěboři nový zametací stroj BUCHER Schörling CityCat 2020

2 – Slavnostního předání nového zametače se zúčastnili (zleva) starosta města Chotěboř Ing. Tomáš Škaryd, jednatel společnosti Technické a lesní správy Chotěboř Miroslav Uchytil, obchodní zástupce společnosti Hanes Jiří Kratochvíl a tajemník městského úřadu v Chotěboři Ing. Milan Linhart

3 – Koncepce kloubového řízení dělá ze zametače obratný stroj s širokými možnostmi využití