Pomáhá moderna i starší technika

Pojedete-li ze Strakonic jižně na Vimperk, po deseti kilometrech dorazíte do Volyně. Ve městě, přezdívaném spolu s několika dalšími jako Brána Šumavy, ležícím na řece Volyňce žijí na rozloze více než 20 km2 přibližně tři tisícovky obyvatel. O to, aby se tady všichni cítili dobře, se stará organizační složka Technické služby města Volyně (dále TSMV).

„Našich pětadvacet zaměstnanců pečuje o město a jeho čtyři místní části. Věnujeme se celoročnímu úklidu komunikací, údržbě zeleně a nakládání s odpady. Máme na starosti veřejné osvětlení, hřbitov, bytový fond, další objekty v majetku města a psí útulek. Hospodaříme na 200 hektarech lesa. Provozujeme úpravnu a čističku vody včetně vodovodních a kanalizačních sítí. Občanům nabízíme drobné opravy, kácení dřevin, zapůjčení kontejnerů nebo odvoz objemného odpadu,“ vysvětlil vedoucí TSMV Ladislav Bače.

Posila na údržbu zeleně

TSMV pečují o 15 hektarů travnatých ploch. Převažuje sekání se sběrem. Pouze okrajové lokality včetně mezí a příkopů se mulčují. Parku techniky vévodí ještě novotou vonící žací traktor Kubota G231, který mají ve Volyni od loňského podzimu a posloužil zatím pouze při sběru listí. Původně si vyhlédli sekačku s nulovým poloměrem otáčení Kubota GZD, která dobře obstojí při práci na rovině, ale vzhledem ke konstrukci je již méně vhodná do svažitého terénu. Proto své první rozhodnutí změnili.

Významným pomocníkem při údržbě zeleně je již zmíněná sekačka Shibaura CM 364 s čelním žacím ústrojím a sběrem do zásobníku. Po osazení deflektorem je možné aplikovat boční výhoz. Na sekání využívají ve Volyni také stroj Etesia 100. Dobrým pomocníkem je dálkově řízená sekačka Spider ILD2, která dobře rozmulčuje i vyšší porost. Na pro větší techniku špatně přístupných místech dostávají šanci ručně vedené sekačky a křovinořezy.

„Průměrně zaznamenáváme šest sečí za sezónu. Práce na jedné zaberou asi měsíc. Náměstí a reprezentativní plochy sekáme víckrát. Poslední seč obyčejně spojujeme se sběrem listí,“ poznamenal Ladislav Bače.

Obnova s rozmyslem

„Brzy budeme potřebovat do kompostárny drtič biomasy s vlastním motorem a podávacím pásem. Pomalu se poohlížíme také po novém vozidle na svoz odpadu. Zatím vyčkáváme, jestli nebudou na jeho pořízení vypsané dotace,“ vyslovil přání Ladislav Bače a uzavřel: „Pozoruji, že technika velice rychle stárne – stejně jako my. Není ale možné mít velké oči a chtít vyměnit všechny stroje za nové mávnutím kouzelného proutku. To hlavně z finančních důvodů nejde. Musíme si stanovit priority a spokojit se i s letitou, ale díky dobrému výběru a správné péči stále dostatečně výkonnou a spolehlivou technikou.“

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2023)*

K obrázkům:

1: Svoz SKO, papíru a plastu má na starosti vozidlo Scania P320 s nástavbou Zoeller MINI XL-H a děleným vyklápěčem

2: Dobrým pomocníkem při zimní údržbě a zametání chodníků i komunikací je multifunkční stroj Nilfisk 2250

3: Obsah městských odpadkových košů sváží elektromobil Goupil G4. Za necelé tři roky najel zhruba 14 000 kilometrů

4: Při manipulaci s materiálem se uplatní hákový nosič kontejnerů s hydraulickou rukou Fassi na podvozku Isuzu G90

5: Stále dobře slouží vozidlo Multicar M25, které působí v systému zimní údržby se sypačem Kobit o objemu 1 m3

6: Na svou příležitost při údržbě travnatých ploch ve Volyni a okolí čeká nový žací traktor Kubota G231

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down