Podstatně vyšší výkon s nižší fyzickou námahou

V loňském roce zakoupila obec Martiněves nový traktor Kubota M5111 společně s příkopovým ramenem Tifermec 500 L. Tato souprava výrazně usnadňuje práci zaměstnancům technické čety obecního úřadu, kteří před jejím pořízením udržovali okolí komunikací a další veřejné plochy pomocí křovinořezů.

Obec Martiněves se nachází v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji a spadají pod ni dvě další katastrální území Charvatce a Radešín. Všude tam je třeba zajistit kvalitně a včas údržbu zeleně. „S novým traktorem a příkopovým ramenem odpadá podstatná část náročné fyzické práce s křovinořezy a pochopitelně se výrazně zvyšuje efektivita. Okolí cest a dalších komunikací sečeme většinou třikrát za rok, a jelikož se staráme o tři obce, je práce pořád dost. Sezóna startuje koncem dubna a končí na přelomu října a listopadu, kdy se začínáme věnovat úklidu spadaného listí. Traktor nepracuje pouze s příkopovým ramenem, využíváme jej i v agregaci s nosičem kontejnerů. Ve střídání uvedených činností není žádný problém, montáž a demontáž pracovních adaptérů nezabere ani dvě hodiny a následný výkon příkopového ramene se s pracovní četou s křovinořezy nedá vůbec srovnat. Se soupravou pracuji druhým rokem a jsem naprosto spokojen. Žádné technické závady se nevyskytly, údržba okolí komunikací je zajištěna včas a kvalitně, takže to oceňují i občané,“ hodnotí práci s novým strojem Roman Stuchlý a dodává: „Základem pro správnou funkčnost stroje je jeho stálá obsluha, která se o něj i náležitě stará. Žádný mechanismus není zcela bezporuchový, ale pravidelnou základní péčí se dá lecčemus předejít a používané technice prodloužit životnost.“

Souprava šitá na míru

Traktor i příkopové rameno dodala do Martiněvsi společnost FarmTechnik, která má svoje servisní zázemí včetně skladu náhradních dílů v nedaleké Roudnici nad Labem. „V Martiněvsi dosluhoval starší traktor Zetor, který již bylo nutné nahradit. Nabídli jsme tedy v komunálním sektoru hojně využívaný traktor Kubota řady M5 v jeho výkonnější variantě tak, aby s určitou rezervou zvládal všechny požadované činnosti. K traktoru jsme hledali vhodné příkopové rameno a vytipovali na základě spolupráce s firmou N+P PROFI příkopové rameno Tifermec 500 L s dosahem pěti metrů a pracovním záběrem mulčovací hlavy 1,2 metru. Jelikož si stroj musí při údržbě okolí cest poradit i se zpracováním náletových dřevin, zvolili jsme jako pracovní nástroje namísto Y-nožů kladiva. Po první odpracované sezóně jsou v Martiněvsi s touto konfigurací naprosto spokojeni, souprava je optimálně sladěná, takže s ní nejsou žádné technické potíže a žádné problémy jsme nemuseli řešit,“ říká Ing. František Fidler, jednatel společnosti FarmTechnik.

Generálním dovozcem produktů italské značky Tifermec do České republiky je společnost N+P PROFI. Firma, která má svoje sídlo v Milevsku, působí na trhu již řadu let a v jejím sortimentu najdeme komunální, zahradní i zemědělskou techniku mnoha renomovaných značek. „Firma Tifermec se zabývá vývojem a výrobou příkopových ramen, křovinořezů, minibagrů a zadních podkopů již od roku 1979 a při konstrukci nových modelů tak může vycházet z nashromážděných praktických zkušeností. Příkopová ramena jsou k dispozici v mnoha variantách s dosahem od 2,7 do 7,3 metrů při volitelném pracovním záběru mulčovací hlavy. Vždy lze tedy zvolit to nejlepší řešení podle potřeb provozovatele i technických vlastností traktoru či nosiče pracovního nářadí,“ zdůraznil jednatel společnosti N+P PROFI Ing. Ondřej Našinec.

Agregace s rezervou

Ramenový mulčovací vyžínač Tifermec 500 L pracuje v zadním tříbodovém závěsu traktoru, který by měl mít minimální hmotnost 2800 kilogramů a výkon motoru alespoň 55 koní. Jelikož traktor Kubota M5111 tyto podmínky s rezervou splňuje (disponuje výkonem motoru 113 koní při pohotovostní hmotnosti vyšší než 3400 kg), nejsou s touto agregací pracovního nářadí žádné potíže.

Práci ramene a vyžínací hlavy ovládá obsluha dálkově z kabiny traktoru joystickem (mechanické, popřípadě elektrické ovládání jako doplňková výbava). Vyžínací hlava s oběma smysly otáčení a úhlem rotace 190 stupňů je vybavena systémem plovoucí polohy zaručujícím dokonalé kopírování terénu a minimalizaci nežádoucích rázů. Nechybí ani výškově nastavitelný opěrný válec a čelní a zadní ochrany eliminující úlety zpracovávaného materiálu. Rameno s úhlem rotace 100 stupňů je vybaveno zdvojeným hydraulickým systémem.

1 - V loňském roce zakoupila obec Martiněves nový traktor Kubota M5111 společně s příkopovým ramenem Tifermec 500 L

2 - Traktor Kubota M5111 disponuje výkonem motoru 113 koní při pohotovostní hmotnosti vyšší než 3400 kg

3 - Ramenový mulčovací vyžínač Tifermec 500 L pracuje v zadním tříbodovém závěsu traktoru a má dosah pět metrů

4 – Mulčovací hlava pracuje se záběrem 1,2 metru