10.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poděbrady mění přístup v péči o městskou zeleň

Město Poděbrady spustilo koncem června projekt, kterým chce změnit dosavadní praxi údržby travnatých ploch v centrálním lázeňském parku, a stát se tak jedním z prvních míst v Česku, kde k péči o městskou zeleň přistupují s ohledem na udržitelnost, šetrnost k přírodě i zvýšení komfortu zdejších obyvatel i návštěvníků. Projekt Tiché a zdravé město je realizován ve spolupráci se společností New Visit, která se dlouhodobě stará o zeleň města, Výzkumným energetickým centrem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a společností Husqvarna, která patří mezi světové technologické lídry v oblasti vývoje nízkohlukové akumulátorové zahradní techniky.

Od konce června je v části „A“ poděbradského centrálního lázeňského parku v provozu celkem sedm robotických sekaček Husqvarna Automower®. Tyto tiché akumulátorové stroje zásadním způsobem změní hned několik parametrů v pravidelné péči a údržbě zdejších travnatých ploch. Sekat budou prakticky stále, trávník tak bude mít trvale reprezentativní vzhled. Posekaná tráva bude zároveň sloužit jako přirozené hnojivo pro další růst a zároveň odpadnou starosti s jejím odvozem a dalším zpracováním. V neposlední řadě pak díky elektropohonu zajistí nové sekačky bezhlučnou a bezemisní údržbu trávníků, čímž významně přispějí ke zdravějšímu prostředí v blízkosti lázeňské zóny.

Za tiché a zdravé město

Setkání s představiteli města Poděbrady, hejtmankou Středočeského kraje Mgr. Petrou Peckovou a zástupci partnerských společností se u příležitosti představení nového konceptu správy a údržby městské zeleně uskutečnilo koncem června přímo v areálu centrálního městského lázeňského parku.

Přítomné přivítal starosta města Poděbrady Jaroslav Červinka. „Projekt tichého a zdravého města Poděbrady je jedním z dárků k 550. výročí povýšení na město, které oslavíme v příštím roce. Lázeňství a s ním i centrální park mají dlouholetou tradici a podobné projekty si určitě zaslouží,“ řekl úvodem.

Hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková bývá, jak uvedla, v Poděbradech častým hostem. „Z vlastních zkušeností vím, že udržovat travnaté plochy ve veřejném prostoru není vůbec jednoduché. Názory, jak často sekat a jakou technologii zvolit, se různí a nebývá lehké zvolit pro většinu akceptovatelný kompromis. Poděbradský centrální park je ovšem reprezentativním prostorem, jenž si zaslouží tu nejlepší péči. Myslím, že zvolená technologie bude tím optimálním řešením.“

Více v časopisu Komunální technika 8/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down