Pět tipů pro bioodpad

Nevíte-li si rady s bioodpadem ve své obci, možná bude právě tento článek pro vás inspirující. Společnost I-Tec Czech, s. r. o., která se bioodpadem zabývá již od roku 1998, dokáže doporučit vhodné řešení podle požadavků zákazníka.

Mezi jedno z nejmenších vozů v Evropě patří model Piaggio Porter s nástavbou sběrná vana. Spadá do kategorie N1 a díky svým malým rozměrům se využívá hlavně v místech, kam velká vozidla vjet nemůžou, a tak snadno zajistí svoz odpadu do přistavených velkoobjemových kontejnerů. Nástavba objemu 2000 l je vodotěsná a v podlaze je umístěn vypouštěcí otvor. Vana je konstruována z ocelových nebo hliníkových plechů a její součástí je také hydraulický převraceč odpadních nádob (60 – 360 l). Zdvihací systém je vybaven dvěma hydraulickými písty, které zvedají a převracejí vanu (úhel 90°), přičemž je samotné vozidlo zajištěno dvěma hydraulickými stabilizátory v zadní části. Na bocích sběrné vany jsou umístěna výklopná dvířka ke snadnému vhozu odpadu z parkových košů.
Vhodný pro svoz separového odpadu, či stavební sutě je také Piaggio Porter Maxxi. Proti modelu Porter má dvoumontáž na zadní nápravě, čímž dochází ke zvýšení nosnosti. Ke svozu odpadu je ideální vozidlo s nástavbou kontejnerový nosič o objemu 6000 l a celkové hmotnosti vozidla 2200 kg. Zvedací síla hákového natahovače činí 1500 kg, a tak kontejner o nosnosti 1200 kg naloží za 66 sekund. Jako příspěvek k ochraně životního prostředí nabízí I-Tec Czech vozy Porter i Porter Maxxi s alternativním pohonem LPG nebo CNG.
Dalším pomocníkem při svozu bioodpadu je malý svozový prostředek v kategorii N2 o celkové hmotnosti 5500 kg. Osazen je vodotěsnou sběrnou vanou o objemu 5000 l s poměrem lisování 1 : 3. Tento vůz dokáže vyprázdnit i 1100 l kontejner.
Jako jediný svého druhu v ČR je vůz o celkové hmotnosti 15 t, který dokáže pojmout 3600 l tekutých složek odpadu. Na podvozku je umístěna nástavba o objemu 11 m3 s poměrem lisování 1 : 5 a vypouštěcími otvory na obou stranách. Na převraceč lze umístit všechny nádoby, které jsou na trhu (60 – 1100 l).
Posledním dnes představeným vozem je lineár s nástavbou na 15 m3 separovaného odpadu a s hydraulickou rukou na vysypávání odpadu ze „zvonů“. Jde o klasický svozový vůz (celková hmotnost 18 t) v té nejužívanější kombinaci s univerzálním převracečem odpadních nádob (60 – 1100 l) ke svozu TKO. Hydraulická ruka má dálkové ovládání, a tak na její obsluhu stačí jeden člen posádky. S tímto vozem dosáhnete největšího časového a finančního efektu.
Nemalou výhodou nástaveb je jejich univerzální použití, protože si poradí i s komunálním či separovaným odpadem, tedy plasty, papírem a sklem. Jak nám sdělili zástupci firmy I-Tec Czech, rádi každého zájemce o tato vozidla navštíví a poskytnou radu například týkající se možnosti čerpání dotačních titulů na pořízení technologie pro nakládání s biologickým rozložitelným odpadem. Podrobnosti na www.itec-czech.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *