09.02.2021 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o zeleň i zimní údržba s osvědčenou technikou

Česká společnost ZENOVA services s.r.o. působí na tuzemském trhu již více než dvacet let a svým obchodním partnerům poskytuje širokou škálu služeb zahrnující facility management, technickou správu a údržbu nemovitostí, úklidové, administrativní a další podpůrné služby. Mezi její činnosti patří též péče o zeleň na plochách firemních a průmyslových areálů i zimní údržba příslušných komunikací a prostranství. Při těchto činnostech již několik let významně pomáhá také profesionální technika John Deere.

Hlavní činností je údržba zeleně

Jedno ze středisek společnosti ZENOVA má svůj centrální sklad v pražských Malešicích a zajišťuje služby především v Praze a Středočeském kraji. „Nejvíce se věnujeme právě celoroční údržbě venkovní zeleně, která zahrnuje sekání trávy a porostů, parkové úpravy, prořezy stromů a keřů i podzimní sběr spadaného listí. Od jara do podzimu nás jednoznačně nejvíce zaměstnává sečení a mulčování rozlehlých zelených ploch. Především při sečení se sběrem, ale i podzimním úklidu listí a někdy i mulčování, nám velice pomáhá hned několik zahradních traktorů John Deere X950R s mezinápravovým systémem sečení, pracovním záběrem 122 cm a sběracími koši s objemem 650 litrů a možností výškového vyklápění,“ říká úvodem provozní vedoucí střediska Bohdan Pokorný a pokračuje: „Většinou pracujeme na rozlehlejších rovných pozemcích, ale pečujeme také o některé parkové plochy a sečeme i travnaté tramvajové pásy a zeleň na konečných zastávkách městské hromadné dopravy. Všude tam potřebujeme menší techniku a obsluha ocení její rychlost, obratnost i úsporný provoz. Samozřejmě se stejně neobejdeme i bez ručního nářadí, některá místa musejí být upravena pomocí křovinořezů, jinde, pokud si to obchodní partner přeje, využíváme mulčovací speciály, ale čtyři zahradní traktory John Deere X950R, které momentálně využíváme, zvládají při sečení bezpochyby největší penzum práce.“

Na zimní údržbu větší traktor

Zahradní traktory v zimních měsících sice odpočívají, ale o svěřené plochy je třeba se postarat. ZENOVA services k zimní údržbě komunikací a prostranství využívá traktor John Deere 3033R s kabinou v agregaci s čelní sněhovou radlicí Matev SF 200 ST a rozmetadlem Matev SPR ST 400.

„Potřebovali jsme výkonný a přitom obratný stroj a tyto vlastnosti zakoupený traktor splňuje. Používáme sypač s objemem 400 litrů a podle zadání zakázky povrchy ošetřujeme, tam kde je to dovoleno, solí, nebo inertním materiálem. Svoji práci si dobře odvádí i masivní segmentová sněhová radlice, ale je vhodná spíše pro nasazení v těžších podmínkách s vyššími vrstvami napadaného sněhu. Pokud s ní uklízíme pouze sněhový poprašek, dochází v její plovoucí poloze vzhledem k její vyšší hmotnosti ke zbytečně rychlému opotřebení břitů,“ popisuje Bohdan Pokorný první zkušenosti s traktorem při letošní zimní údržbě.

Traktor by nemusel zahálet ani v létě. Nabízí se například jeho další využití v agregaci s čelním nakladačem a postupem doby se jistě najdou i jiné vhodné pracovní adaptéry.

Více v časopisu Komunální technika 2/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down