26.08.2020 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Parní čištění pomáhá k ničení virů včetně covid-19

Společnost Kärcher otestovala v německé nezávislé laboratoři účinnost parního čištění v boji proti virům a bakteriím. Laboratorní testy potvrdily, že při správném používání parními čisticími přístroji odstraní pára účinně z tvrdých povrchů obalené viry, jako je koronavirus nebo chřipka, stejně tak běžné domácí bakterie vyskytující se na tvrdých podlahách. Test se uskutečnil na PVC podlahách. Dokázal, že suchá pára je účinnou a ekologickou alternativou chemického čištění.

Německá společnost Kärcher, která je globálním dodavatelem a specialistou na čisticí stroje a technologie, nechala laboratorním testováním zjistit, zda je možné pomocí parního čištění eliminovat viry. Záměrem bylo především zjištění, zda je možné tímto způsobem neutralizovat koronavirus. Firma tak reagovala na současný stav spojený s pandemií a onemocněním covid-19, který zvyšuje nároky na hygienu, dezinfekci prostor a profesionální čištění.

V laboratoři byl na tvrdý povrch distribuován certifikovaný testovací virus Modified-Vaccinia-Ankara-Virus, který je reprezentativní pro obalené viry, jako je koronavirus SARS-CoV-2. Tato oblast byla poté vyčištěna ruční tryskou parního čističe Kärcher a příslušným potahem z mikrovlákna. Následně bylo v testu prokázáno, že při maximálním tlaku páry v přímém kontaktu s čištěným povrchem a s dobou čištění 30 sekund na jedné ploše, bylo dosaženo téměř stoprocentní eliminace obalených virů. Viry tedy jsou při vysokých teplotách neutralizovány. Protože se nejedná o bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o tzv. inaktivaci virů.
„Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. A právě suchá pára je nejen účinná při odstraňování nečistot a mastnoty, ale vysoká teplota spolehlivě zahubí bakterie, odstraní biologické i průmyslové nečistoty a vysterilizuje prostředí v domácnostech, kancelářích, nemocnicích, hotelích či výrobních prostorech,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher a dodává: „Je obecně prokázáno, že koronaviry mohou být neutralizovány při vysokých teplotách, profesionální parní čističe dosahují na podlahové nebo ruční hubici teploty páry 100 °C.“

Dalšími funkčními prostředky jsou také vysokotlaké čističe. Výhodou páry jako čisticího prostředku je to, že pronikne i na místa, kam se běžným čištěním nelze dostat. Parní čističe tak mohou účinně pomoci přispět k obecné hygieně – jak v domácnostech, tak v komerčním a průmyslovém použití.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down