Parádní muzika s malým orchestrem

Když se chce, tak to jde. V duchu tohoto rčení mohou pěkně vypadat i menší obce s nízkým rozpočtem. Pomáhat jim nemusí špičková technika. Stačí „obyčejné“, třeba i repasované stroje. Pro příklad jsme se vypravili do obce Mnich na Pelhřimovsku v kraji Vysočina.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. K největšímu Mnichu patří ještě části Chválkov, Mirotín, Dvořiště, Rutov a tři osady – Betlém, Vrše a Hutě. Na katastrálním území necelých 20 km2 žije něco málo přes 400 obyvatel.

Traktor v novém kabátu

„V zastupitelstvu se samozřejmě snažíme, aby to tady vypadalo pěkně a obyvatelé i chalupáři byli spokojeni. Přijali jsme jednoho stálého univerzálního zaměstnance, především spolehlivého traktoristu, který se však živil i zedničinou, což je další výhoda. Je sice již v důchodovém věku, ale přemluvili jsme ho, že bude obci pomáhat. Tady na vsi se hledají lidé na tuto práci obtížně. Mladý vám jezdit se starým traktorem po celý den nebude... Další dva sezónní zaměstnance máme z nabídky úřadu práce,“ prozradil nám neuvolněný starosta Mnichu Petr Čekal, který je ve funkci zhruba jeden rok a má díky svým zemědělským kořenům k technice velmi blízko, a pokračoval:

„Vlastníme letitý veterán Z 40, který už má své odslouženo. Od města Kamenice nad Lipou jsme si proto zakoupili vyřazený starší traktor Z 6945, který jsme se synem naší v dílně opravili, uvedli do provozuschopného stavu a dali mu i nový kabát. Nebyl ale laciný. Protože o něj usilovalo více zájemců, přišel obec na 140 000 korun. S jeho službami jsme ale nadmíru spokojeni.“

K traktoru patří nakladač

Letos na jaře si v Mnichu pořídili od Humpoleckých strojíren čelní nakladač TracLift TL 140 SL s nakládací výškou přes tři metry a výsypnou 2,6 metru. Na lopatě, která byla součástí dodávky, unese 1700 kilogramů, což jsou pro obecní potřeby dostačující parametry. Nakladač se uplatní především při manipulaci s materiálem v místní deponii biomasy, v zimě s ním budou v katastru obce vyhrnovat sníh.

„Máme k traktoru sice ještě starší zadní radlici, ale tam, kde sníh nafouká, a těch míst – hlavně na návrších – je u nás dost, je potřeba nasadit nakládací lopatu. Někdy je pro ni v zimě práce po celý den. Abychom rozšířili pole působnosti nakladače TracLift a zefektivnili jeho činnost především při manipulaci s biomasou, hodláme si k němu ještě letos přikoupit obyčejné a paletizační vidle,“ doplnil starosta Mnichu.

Na kompost i do teplárny

Sběrné místo na biomasu v silážním žlabu slouží zatím z jedné strany ke shromažďování posekané zelené hmoty, kterou si odváží nedaleká zemědělská kompostárna. Z druhé strany sem občané vozí dřevní hmotu především z prořezů stromů a keřů, kterou odebírá k dalšímu zpracování a energetickému využití pelhřimovská teplárna IROMEZ, s. r. o., průkopník výroby tepelné a poté i elektrické energie z biomasy v České republice. S touto činností začala již v roce 1995. Dnes zásobuje teplem a elektřinou asi 3200 domácností, školy, školky, objekty města Pelhřimova a podnikatelská výrobní zařízení.

„Kompostárnu v obci nemáme. Odpadají nám tak starosti s nabíráním dalších zaměstnanců a především náklady na pořízení nezbytné techniky a vybudování odpovídající plochy pro zpracování bioodpadu do formy kompostu. Není ale vyloučeno, že v budoucnosti budeme větve štěpkovat a veškerý bioodpad dále zhodnocovat třeba v plnohodnotné kompostárně. Na štěpkovač, překopávač a další potřebnou techniku si musíme ovšem nejdřív ušetřit,“ doplnil Petr Čekal.

Rameno bez výhrad

V agregaci s traktorem Z 6945 dnes nejčastěji pracuje vzadu agregované vyžínací příkopové rameno Orsi Rio 450 VIP s pohonem od vývodového hřídele traktoru, šířkou záběru 1,6 metru a dosahem necelé tři metry. V Mnichu si ho zakoupili od společnosti Malcom CZ loni v březnu za 250 000 korun bez daně.

Petr Čekal podotkl: „V tomto případě jsme si netroufli jít do bazarové nebo repasované techniky a rozhodli se pro novou. Máme totiž na starosti asi dvacet kilometrů zeleně podél cest, poměrně široké pásy, které musíme přejíždět i víckrát. Proto nechceme, aby nás příkopové rameno nechalo ve štychu. To se doposud nestalo a po více než ročním provozu jsme nezaznamenali jedinou závadu. Tráva letos roste jako divá, rameno Orsi se prakticky nezastaví a koncem srpna jsme s ním okolí cest vyžínali v sezóně již potřetí. Pořídili jsme si ho také kvůli soběstačnosti, abychom se nemuseli spoléhat na dodavatelské firmy, které jsme si na tyto práce najímali. Mnohdy bylo třeba respektovat jejich termíny. Dneska si zeleň kolem cest posekáme, kdy potřebujeme. A v neposlední řadě jde také o peníze. Službařům jsme platili za hodinu práce 900 korun. Z toho jasně vyplývá, že vyžínací rameno si na sebe brzy vydělá.“

Obec, která prokoukla

Při dočišťování zelených ploch okolo cest a v dalších místech používali doposud v Mnichu a jeho částech vyšší modely křovinořezů Oleo-Mac. S jejich provozem ale nepanovala přílišná spokojenost a tato technika navíc vyžadovala časté servisní zásahy. Proto si v obci letos zakoupili ne o mnoho dražší, ale profesionální dvoutaktní křovinořez Stihl FS 460 s antivibračním systémem. Stroj dodala firma Sevan z nedaleké Obrataně. „Tento křovinořez je určen na opravdovou každodenní práci a ničeho se nelekne. Stejnou techniku používám doma a na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že práce s ní je na úplně jiné úrovni. A to nehovořím o bezporuchovém provozu. Ještě máme v plánu pořízení plotostřihu stejné značky,“ připojil osobní zkušenost Petr Čekal.

Při údržbě zeleně v obci Mnich a zdejšího fotbalového hřiště se osvědčil zhruba před čtyřmi lety zakoupený travní traktůrek Starjet Exclusive P4. Pohání ho profesionální motor Briggs & Stratton Vanguard s olejovým chlazením, vybaven je profesionální převodovkou s uzávěrkou diferenciálu a do koše se vejde 380 litrů trávy. Určen je pro každodenní nasazení ve městě, obci nebo údržbu sportovních travnatých ploch.

„Velice brzy jsme se přesvědčili, že je tato technika produktivní a až na drobné výjimky s bezporuchovým provozem. Proto jsme si loni pořídili druhý stroj stejné značky, tentokrát poloprofesionální model Starjet P1 s motorem Briggs & Stratton o výkonu 22 koní, záběrem 102 centimetrů a zásobníkem na 320 litrů trávy. Velice dobrý je u něj poměr ceny k užitné hodnotě. Používáme ho při údržbě od Mnichu asi čtyři kilometry vzdáleného Chválkova a nemusíme tak jeden stroj převážet neustále sem a tam. Zelených ploch, které v sezóně sekáme každý týden, tady máme dost. S traktůrky Starjet jsme spokojeni, stejně tak s přístupem prodejce Jiřího Vaňka, majitele společnosti Sevan. Všechno nám ochotně vysvětlí a v případě nutnosti většího servisního zásahu, s nímž si neporadíme sami, přijede prakticky hned. Vždy, když jede okolo, zavolá, jestli něco nepotřebujeme nebo nám přiveze náhradní díl. Když už jsem u té chvály, rád bych poděkoval za výbornou spolupráci místostarostovi Jiřímu Trundovi. Bez něho bychom se nedostali tam, kde nyní jsme,“ uzavřel starosta Mnichu Petr Čekal.

A každý mu musí chtě nechtě dát za pravdu. Za poslední dobu se toho tady hodně změnilo k lepšímu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down