Panter, celoroční partner

Stavebnicový univerzální multifunkční stroj DAKR Panter FD3 je určen zejména drobným pěstitelům, profesionálním zahradníkům, firmám i menším obcím. V létě slouží jako sekačka, mulčovač, shrabovačka a obracečka píce, v zimě se potom uplatní jako fréza či radlice na sníh. Po celý rok lze tuto techniku použít jako vozík pro převážení nákladu, nebo zametací kartáč.

Hlavními výhodami stroje Panter FD3 jsou jednoduchost a také samozřejmě příznivá cena oproti konkurenčním zahraničním strojům. Pro práci s ním není potřeba žádné speciální oprávnění

Pohonná jednotka a nářádí

Multifunkční stroj se skládá z pohonné jednotky a různých nástavců určených pro jednotlivé práce. Pohonná jednotka má čtyřtaktní benzínový motor Briggs & Stratton Powerbuilt o obsahu 500 cm3 a maximálním výkonu 15,5 k. Náprava má diferenciál s uzávěrkou a je tvořena hydrostatickou převodovkou Tuff Torq K46. Proto je možné měnit rychlost dopředu i dozadu plynule v rozmezí 0-10 km/h. Startování je elektrické, pro případ vybité baterky je k dispozici záložní ruční.

Na vysokou trávu

Nejpoužívanějším nástavcem je dvoububnová sekačka RZS 121. Je vhodná pro sečení vysoké trávy, zvládne i neudržované travnaté plochy. Žací talíře jsou osazeny otočnými noži. Šířka záběru je 121 cm, posekaná tráva je skládána do pokosu mezi koly. Dlouhodobě lze sekat svahy do 20o, krátkodobě do 30o. Příčný náklon je povolen z hlediska bezpečnosti do 10o. Na rovinách a mírných svazích lze připojením sedačky BPR udělat ze sekačky čtyřkolový řízený stroj. Toto řešení je unikátní a DAKR ho má autorsky chráněno.

Mulčovače i sekačky

K sečení travnatých ploch slouží u dvourotorový mulčovač M121. Pracovní záběr má rovněž 121 cm. O mulčování má řada lidí zkreslený názor. Myslí si, že je to úplně stejné jako sečení a jediný rozdíl spočívá v tom, že se tráva nemusí shrabovat. Vyjedou do trávy vysoké 1,5 metru a diví se, že se jim „dusí“ motor.
Mulčování je energeticky podstatně náročnější než sečení, a proto některou trávu lze skutečně mulčovat i když je 1,5 metru vysoká. Naopak – jiný druh, který je hustý a pružný, nelze zmulčovat ani při výšce 25 cm.
Pro členité pozemky s úzkými mezerami mezi stromky, záhony, plotem a dalšími překážkami je možné stroj Panter FD3 vybavit úzkým žacím adaptérem RZS 70 se záběrem 70 cm a mulčovačem M70 se záběrem 68 cm.
Pro obracení a shrabávání sena slouží nástavec OP 114 s pracovním záběrem 90 cm.
Úklid komunikací

Na úklid sněhu je určena fréza SF 70 a radlice RAP 100. Fréza má pracovní záběr 69 cm, radlice má šířku 100 cm.
Pro zimní údržbu slouží i válcový zametací kartáč Laski ZK 8500 a válcový kartáč ZK 100. Tyto kartáče je samozřejmě možné využít i pro zametání nečistot po celý rok.

Přeprava, zpracování půdy i drcení

Náklad lze převážet zejména v kopcovitém terénu na vozíku KOR 220, který se zapojuje před pohonnou jednotku a má výměnné korby na sypké hmoty, metrové dříví a přepravky. Za pohonnou jednotku lze zapojit sklápěcí vozík Vares HV 220S se sedačkou, který může jezdit za stanovených podmínek i po veřejných komunikacích.
Pro zpracování půdy je určen rotační kypřič ROT o záběru 80 cm. K drcení větví je určen nástavec DV 70, který zvládne větve do průměru 4,5 cm.
Tuzemský i zahraniční trh

Stroj se vyrábí v Hranicích na Moravě s výjimkou motoru, který pochází z USA a hydrostatické převodovky původem z Japonska. Firma DAKR byla založena již v roce 1991. Má zaveden systém řízení kvality ISO 9001:2008 a nyní zaměstnává 50 lidí. Hlavním trhem je Česká republika, ale významná část produkce je exportována do Velké Británie, Německa, Slovenské republiky, Francie a Polska.

Popisek:

Víceúčelový stroj Panter FD3 s mulčovacím adaptérem si poradí i s velmi vysokým porostem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *