Oslavy v nové hale s novým laserem

Dvě významná výročí si připomněla předposlední říjnový pátek dvojice spřízněných firem z Pacova v Kraji Vysočina. Mladší „matka“, společnost KAMÍR a Co, spol. s r. o., oslavovala pětadvacetiny, starší „dceři“ Bluetech s. r. o. bylo pěkných padesát. Jak je to možné?

Letos totiž uplynulo přesně půl století od zahájení výroby pásových dopravníků v tehdejším státním podniku Strojní a traktorová stanice Pacov. Jeho areál před více než dvaceti lety Bluetech převzal, na tradici výroby tohoto sortimentu navázal, rozšířil ho a kvalitu posunul o pořádný kus dopředu. Mateřská firma KAMÍR a Co prodává především potřeby pro zemědělce a chovatele.

Slavnostního setkání se zúčastnili v nově otevřené hale číslo 15 zástupci města, dodavatelů, spolupracujících firem, médií a především zaměstnanců obou společností, které ve svém úvodním projevu přirovnal ředitel Bluetechu Jan Kamír k rozvětvené rodině, která si umí pomoci i mimo brány areálu. Kolektiv obou firem dnes čítá zhruba dvě stovky lidí, z nichž v Bluetechu jich pracuje 140. „Oslavujeme především proto, že nás to tady baví, jsme rádi pohromadě a můžeme stále investovat do nových technologií,“ poznamenal Jan Kamír.

Loni firma Bluetech vyrobila a zákazníkům dodala více než šest kilometrů pásových dopravníků. S 90 procenty převažuje vývoz, především do zemí Evropské unie. Většina produkce je určena pro odpadové hospodářství, ale výrobky z Pacova se uplatní i v zemědělství, posklizňových linkách na ovoce a zeleninu či automobilovém průmyslu. Bluetech vyrábí výhradně na zakázku a každý produkt má již od počátku svého majitele.

Hlavní investice Bluetechu v posledních třech letech cílily na nákup laserových technologií od německé firmy Trumpf. Na říjnových oslavách byl návštěvníkům představen narozeninový dárek v podobě nového 3D laseru, který vytvoří do profilových materiálů prakticky jakýkoliv otvor libovolného tvaru podle zadání konstruktéra a kvalitu výroby posune opět výš. Z jeho práce budou těžit obě společnosti.

V souvislosti s nárůstem produkce je potřeba pamatovat také na odpovídající prostory. Bluetech již pět let drží trend co rok, to nová hala. Rozloha areálu je úctyhodných sedm hektarů, navíc v kopcovitém terénu, kde se musí haly stavět s rozmyslem. Dnes má Bluetech devět výrobních hal s celkovou rozlohou více než 13 000 m2 a 5000 m2 krytých skladovacích prostor. V jedné polovině nově otevřené haly č. 15 bude pracovat 3D laser, druhá poslouží jako sklad pro firmu KAMÍR a Co. Její hlavní náplní je provoz obchodního centra a e-shopu se zaměřením na ohradníkové systémy, chovatelské potřeby, bezpečnost práce, vybavení dílny a podobně. Ve skladě v Pacově nebo v devíti pobočkách v ČR a SR má k dispozici více než 4000 položek rozmanitého zboží k okamžitému odběru.

„Modernizujeme obě firmy bez jakýchkoliv dotací. To nám uvolňuje ruce a výrazně zrychluje celý investiční proces od myšlenky až k plnému provozu,“ podotkl závěrem jednatel Bluetechu a spolumajitel obou firem Jan Kamír.*