Oranžová firma na zelené vlně

Smog, emise a hluk sužují občany většiny evropských metropolí. Akciová společnost Pražské služby (PSAS) a hlavní město ČR hledají způsoby, jak tuto zátěž eliminovat. Jednou z cest jsou mechanismy a vozy na alternativní pohony.

Již od roku 2008 úspěšné provozují PSAS vozy na CNG a mohou se tak pochlubit největší flotilou těchto oranžových komunálních strojů v republice. Ta dnes čítá 140 vozidel a mechanismů. Nově bude společnost provozovat tři samosběrné elektrické zametače, které v tuzemsku zažívají premiéru.

Dva menší chodníkové zametací speciály pocházejí od skotského výrobce Green Machines. Importérem je firma Profigrass, s. r. o. Tyto stroje nejsou unikátní pouze elektromotorem a baterií umožňující na jedno nabití až jedenáctihodinový provoz, ale i díky moderní úklidové technologii cloud maker. „Ta snižuje prašnost a spotřebu vody nezbytné pro úklid komunikací. Obsluha strojů ocení kompaktní rozměry a zejména pak šířku, která je ideální pro zametání v úzkých ulicích města,“ vysvětluje František Hodan, ředitel závodu Úklid a čištění komunikací.

Poslední z trojice samosběrných zametačů CityCat 2020 ev je z produkce švýcarské společnosti Bucher a dodala ho společnost HANES, s. r. o. Jedná se o technologicky nejvyspělejší stroj na trhu. Elektrická verze plně nahradí dosavadní techniku s klasickým pohonem. Od té naftové se liší především výrazně nižšími provozními náklady, velmi jednoduchou údržbou a dlouhou životností baterie, která je podle výrobce osm až deset let. Stroj lze nasadit i při zimní údržbě chodníků. Velkou výhodou je shodné ovládání s ostatními stroji CityCat 2020XL, jichž pracuje PSAS patnáct.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)