Opravdový ideál pro pole i komunál

Více než dvacet let vídáme traktory Same patřící pod koncern Same Deutz Fahr (SDF) na polích, ve vinohradech, sadech, na komunikacích i v podnicích služeb měst a obcí. Italský výrobce nabízel vždy inovativní a chytrá řešení pro snazší a pohodlnější práci.

Dnes nabízí výrobní podnik se sídlem nedaleko Bergama ucelenou modelovou řadu traktorů pro využití v komunálních službách o výkonech od 50 do 140 k.

Kromě nejmenší řady mají všechny ostatní pohonné jednotky Farmotion z koncernu SDF, které se i v dnešní složité době emisních limitů až na výjimky obejdou bez filtru pevných částic DPF a systému SCR používající příměs AD blue. Převodovky výhradně vlastní výroby nabízejí mechanickou i plynulou bezstupňovou variantu.

Novinka: Delfino

Hned u nejmenšího zástupce došlo letos ke generační výměně. Po více než 14 letech nahrazuje malotraktor Solaris 35–45–55, který má na českém trhu několik stovek spokojených uživatelů, model nesoucí označení z minulosti úspěšné řady.

Nový Delfino 50–60 vychází z platformy shodné se Solaris 55. Kompaktní rozměry spolu s více než dostatečným výkonem jsou přímo ideální pro údržbu chodníků nebo parků. Čtyřválec Perkins má objem 2200 cm3, výkon 52 až 59 k a splňuje emisní normu Stage V s podporou DPF filtru. Nová je kapota nesoucí se stejně jako u vyšších řad na vlně ostrých rysů.

Cenově dostupná klasika

Traktorem s příznivou cenou o výkonu 80 až 100 k je Dorado Natural. Má tříválcový motor Farmotion (65 až 97 k), který splňuje aktuální emisní normu bez potřeby DPF filtru a vstřikování Ad blue.

S mechanickou převodovkou s 15 rychlostmi vpřed i vzad dosahuje stroj maximální rychlosti 40 km/h při snížených otáčkách motoru, které redukují nejen spotřebu paliva, ale i hluk v kabině. Mechanický reverzor je pod volantem. Ukazatele provozních hodnot najdeme v „kapličce“, která se naklápí s obousměrně stavitelným volantem. Prostorná klimatizovaná kabina nabízí kromě pneumaticky odpruženého sedadla obsluhy i sedačku pro spolujezdce.

Speciál pro města a obce

Nejširší využití při údržbě komunikací a zeleně kolem cest nabízí řada Explorer o výkonech od 75 do 116 k. Zajímavé jsou především verze 100 a 110 se čtyřválcem Farmotion s absencí filtru pevných částic DPF a bez potřeby Ad blue. Tato výhoda je znát především v komunálním provozu, kdy nájezdy motohodin mnohdy nejsou plynulé a pracovní činnosti nepožadují maximální výkon.

Všestranný svalovec

Nejvýkonnějším traktorem Same pro použití v komunálním sektoru je model Virtus 120–130–140. Motor Farmotion o objemu 3849 cm3 mu „dává“ maximální výkon 136 k, a to bez filtru DPF a katalyzátoru DOC, pouze s podporou technologie SCR. Mechanická převodovka poskytuje až 60 rychlostí vpřed či vzad a maximální rychlost 50 km/h omezenou na 40 km/h. U ostatních značek koncernu SDF je v nabídce také bezstupňová převodovka s plynulým chodem.

Obratný šikula

Pomyslnou třešinkou na dortu traktorů Same pro komunální využití je model Frutteto CVT Active Steer s možností natáčení obou náprav. Tento jinak sadařský speciál kombinuje kompaktní rozměry s bezkonkurenční obratností v omezených prostorech.

Tří- nebo čtyřválcový motor Farmotion bez DPF a SCR je k mání v rozmezí výkonu od 88 do 113 k s maximálním točivým momentem 435 Nm. Převodovka je bezstupňová s plynulým chodem od 0,2 až do 40 km/h při pouhých 1650 ot/min motoru. Pojezd a ovládání všech funkcí pro příslušenství je integrováno do MaxCom loketní opěrky a na ní umístěného joysticku. Přehledný je nový InfocenterPro 5, na němž se zobrazují různá provozní nastavení.

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2020)*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down