15.06.2021 | 08:06

Oprašuje Bratislava zašlú slávu svojich služieb?

Keď nazrieme do histórie nášho hlavného mesta, zistíme, že nie všetko bolo také zlé, ako si dnes mladí myslia. Jednou z vecí, ktorá v tomto období bezpochyby fungovala na sto percent, bola údržba komunikácií a zelene. Starali sa o to dva mestské podniky, Technické služby Bratislava a Zares. Dnes, po niekoľkých desaťročiach, buduje Bratislava opäť svoj vlastný podnik a stavila kartu na využitie univerzálnych nosičov náradia, ktoré dokážu plnohodnotne pracovať počas celého roka.

Zabezpečiť údržbu, zjazdnosť a schodnosť komunikácií 1. a 2. triedy a verejných priestranstiev je jednou zo základných úloh mesta. Po roku 1992 sa o to starali rôzne dodávateľské spoločnosti, čo sťažovalo komunikáciu i dohľad nad vykonávanými prácami, nehovoriac o finančnej nevýhodnosti v porovnaní s mestským podnikom. Bratislava si preto povedala „dosť“ a údržbu mesta sa rozhodla zefektívniť a vziať naspäť pod svoje kríkla v podobe vlastného podniku. „Budovanie komunálneho podniku sa spustilo v roku 2019 na podnet nového primátora Ing. Arch. Matúša Valla. Našou víziou je postupne preberať všetky práce súvisiace s údržbou mesta, mať vlastnú operatívnu čatu pre havarijné situácie, vlastnú techniku i vlastné priestory,“ vysvetľuje Ing. Róbert Molnár, vedúci referátu komunálneho podniku oddelenia správy komunikácií. Vybudovanie komunálneho podniku potrvá istý čas, ale už teraz sa dá povedať, že veci naberajú spád a podniku sa darí. „Už začiatkom tohto roka sme spustili obstarávanie vhodnej komunálnej techniky a nábor pracovníkov a dnes sa môžeme pochváliť tým, že v 40 percentách mestách si dokáže sami robiť letný operačný plán. Ide o východnú časť Bratislavy, kde radíme Podunajské Biskupice, Vrakuňu, Nové mesto, Raču, Vajnory a Ružinov, a tu sa staráme o nám prináležiace komunikácie a k nim priľahlým chodníkom a zeleň,“ dodáva Molnár.

Inšpiroval sa aj Prahou

Byť sám sebe pánom je výhodné. Veď to predsa robíme sami pre seba. Mať priamy dozor nad kvalitou prác, zosúladené prelínanie činností, ušetrené financie. To si myslí Ing. Róbert Molnár, ktorý kvôli budovaniu komunálneho podniku nechal inšpirovať inými mestami s podobným systémom prác. „Mal som možnosť vidieť Pražské technické služby, podnik, ktorý sa roky budoval. Bol to pre mňa veľký prínos, pretože tento podnik je známy svojou kvalitou, a snažím sa moje zistenia pretaviť do práce na našom podniku. Zaujal ma napríklad servis najväčšieho dodávateľa techniky v areáli služieb, čo je úžasné, najmä kvôli rýchlosti opráv,“ myslí si Molnár.

Na technike nešetria

Jedna vec je zázemie a zamestanci, druhá vec je kvalitná komunálna technika. „Tu sa snažíme nešetriť. Potrebujeme, aby bola technika kvalitná, univerzálna a potrebujeme 100 percentný servis. Nepotrebujeme lacné auto, ktoré bude tri mesiace vyradené kvôli opravám. Naše stroje musia byť plnohodnotne celoročne využiteľné, čiže sme sa rozhodli ísť cestou univerzálnych nosičov náradia a rýchleho kvalitného servisu, “ vysvetľuje Ing. Róbert Molnár. V garážach bratislavského komunálneho podniku  tak dominujú viacúčelové stroje, využiteľné ako v lete, tak aj v zime, na viaceré pracovné činnosti. Dominantami z komunálnej techniky sú tu legendárne vozidlá Multicar od spoločnosti Unikont Slovakia, s. r. o.  Už len samotné pomenovanie prezrádza, že tieto stroje sú multifunkčné, dokonale prispôsobené na viaceré účely.

Viac sa dozviete v aktuálnom vydaní časopisu Komunálna technika 6/2021.*