Odpadový systém Molok: geniálně jednoduchý

První zastavení poznávacího zájezdu členů Sdružení komunálních služeb do Finska patřilo výrobnímu závodu společnosti Molok Oy ve městě Nokia (35 000 obyvatel) ležícím asi 15 kilometrů západně od Tampere.

S vlastní koncepcí kontejneru na sběr odpadů přišel v roce 1990 hotelový a restaurační podnikatel, vynálezce a zakladatel firmy Veikko Salli. Přemýšlel o tom, jak by se dalo nakládání s odpady v jeho společnosti vylepšit, zjednodušit, a to včetně hygienické stránky. Na místech sběru se totiž hromadilo značné množství odpadu, jenž obtěžoval okolí zápachem a stahovala se sem zvířata, jichž je ve Skandinávii až až.

Salli vyvinul jednoduchou a současně geniální metodu sběru odpadu do v zemi zapuštěných kontejnerů se značnou objemovou kapacitou. Té je dosaženo také tím, že každá horní vrstva zhutňuje svou hmotností odpad uložený pod ní. V podzemí je chladněji, proto obsah kontejnerů tolik nepáchne. Do uzavřených nádob se nemohou dostat zvířata. Název Molok (Moloch) je odvozený od jména starověkého blízkovýchodního boha a přeneseně označuje nenasytný kolos požírající všechno kolem sebe.

„Za více než třicet let existence jsou naše výrobky jsou známé po celém světě. Samozřejmostí jsou certifikáty kvality, šetrnosti k životnímu prostředí a bezpečného provozu. Zaměstnáváme sto lidí, kteří za rok vyrobí 10 až 15 tisíc kontejnerů. Obrat dosahuje 24 milionů eur. Doposud jsme dodali zhruba 200 tisíc kontejnerů do více než padesáti zemí světa. Ve většině z nich máme obchodní partnery. Nejdůležitějším a největším trhem jsou skandinávské země. Ceníme si spolupráce s firmou MEVA, která naše výrobky prodává na českém trhu. Vidíme zde značný potenciál v nakládání s odpady a jejich recyklaci,“ uvedl Marko Penttinen, ředitel společnosti Molok.

Až 343 kombinací

Efektivitu systému Molok zajišťuje vysoká sběrná kapacita odpadů různého druhu na malé ploše. Třídění je velmi jednoduché, provoz čistý a nákladově příznivý. Také vyprazdňování obsahu zásobníků je snadné a bezpečné. K dalším benefitům se řadí dlouhá životnost systému (výrobce deklaruje 30 let) a dobrá dostupnost náhradních dílů. Některé z prvních ocelových kontejnerů z 90. let jsou stále v provozu, a to včetně nabídky součástek.

„Nabízíme variabilní systémy pro sběr odpadů o různých objemech ve dvou řadách. Obě se skládají z těla, rámu, víka a zásobníku. S ohledem na podloží mohou být kontejnery zcela zapuštěné, což je preferované řešení. Pokud je podklad skalnatý, lze je instalovat i do hloubky zhruba 50 centimetrů nebo jako povrchové,“ vysvětlila výrobní ředitelka společnosti Molok Marjaana Tyven-Jokinen a navázala:

„Kontejnery původní řady Classic mají kruhový půdorys. Druhý systém Domino, s nímž jsme přišli na trh s podporou požadavků od městských architektů v roce 2006, se vyznačuje čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem. Toto řešení může být stejně jako Classic podzemní, částečně zapuštěné nebo povrchové. Tělo je z plastu nebo betonu. Výhodou je možnost instalace ve svahu a značná variabilita. Nabízíme 343 kombinací velikostí kontejnerů a vík. Zajímavým příkladem může být ostrovní řešení na osm druhů odpadu s celkovým objemem 10 až 20 m3.“

Větší kontejnery jsou určené pro sběr směsného odpadu, plastů, skla a papíru, menší především pro bioodpad a menší lokality. Povrchovou úpravu a celkový design lze podřídit přání zákazníka. Společným jmenovatelem systému Molok je spodní výsyp zásobníků, které mohou být vyrobené z HDPE (polyetylenu s vysokou hustotou) nebo polyetylenových vaků. Vyprazdňují se pomocí jeřábu na svozové soupravě.*

Jan Kroupa, Nokia, Finsko

Foto autor

Popisky k obrázkům:

1: Předseda SKS Bohumil Rataj předal řediteli společnosti Molok Oy Marko Penttinenovi (vpravo) pamětní plaketu

2: Systém Domino se čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem nabízí 343 kombinací velikostí kontejnerů a vík

3: Zásobníky na mohou být z HDPE (foto) nebo polyetylenových vaků. Vyprazdňují se spodem s pomocí jeřábu na svozové soupravě

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down