09.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpadový Oskar pro Dalešice, Chvalšiny a Fulnek

Soutěž Odpadový Oskar je realizována v rámci projektu Odpadové hospodářství obcí - příklady dobré praxe, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí České republiky. Jde o soutěž, jejímž cílem je popularizace obcí, které produkují méně než 150 kg směsných komunálních odpadů na jednoho obyvatele a rok.

Produkci směsného odpadu lze snížit. Výsledky ukazují, že lidé v malých obcích jsou schopni produkovat i méně než 50 kg směsného odpadu na jednoho obyvatele a rok. Ve větších městech (nad 5000 obyvatel) se nejlepší výsledky pohybují kolem 100 kg. Úspěšné obce také dnes vytřídí více než 50 % svých odpadů k dalšímu využití.

Oskar letos již pošesté

V soutěži Odpadový Oskar, kterou letos pořádala česká nezisková organizace Arnika již pošesté, jsou obce hodnoceny ve dvou kategoriích.

V té první je pořadí obcí stanoveno na základě absolutní hodnoty prokázané produkce směsného komunálního odpadu, přičemž je vzata v úvahu i velikost obce (obce do 1000 obyvatel, obce od 1001 do 5000 obyvatel, obce nad 5001 obyvatel). Toto hodnocení proběhlo i na úrovni krajů. Hodnocena byla data za rok 2019.

Ve druhé skupině jsou na celorepublikové úrovni hodnoceny příklady dobré praxe. Obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kg na obyvatele za rok, které mají vysokou úroveň recyklace a dobře motivují a komunikují s veřejností či mohou být jinak příkladem pro ostatní.

Odpadového Oskara, kterého uděluje nezisková organizace Arnika, letos znovu získaly Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Mezi zúčastněnými obcemi ve třech kategoriích vyprodukovaly nejméně směsného komunálního odpadu na obyvatele.

„Celorepublikový primát v kategorii obcí nad 5000 obyvatel získal Fulnek. Jeho občané navíc dokážou vytřídit výjimečných 56 procent odpadů,“ uvedla Arnika. Na každého obyvatele Fulneku tak připadá jen 98,4 kilogramu směsného odpadu za rok.

Chvalšiny vyhrály mezi obcemi od 1000 do 5000 obyvatel, vytřídí 54,2 % odpadu a směsného vytvoří necelých 42 kilogramů ročně na obyvatele. V kategorii obcí do 1000 obyvatel Dalešice vyhrály s vytříděním 60 % odpadu a produkcí 42,5 kilogramu odpadu na hlavu za rok.

Mezi oceněné obce a města se letos na rozdíl od loňska zařadily Stehlovice na Písecku a Vysoké Mýto na Orlickoústecku. Z trojice nejlepších ve třech kategoriích naopak vypadla Kdyně na Domažlicku a Bílá Voda na Jesenicku. Zvláštní ocenění za výbornou práci na zlepšování odpadového hospodářství letos získaly Červený Kostelec na Náchodsku a Příbor na Novojičínsku.

V druhé soutěžní kategorii byly jako příklad dobré praxe oceněny obce Červený Kostelec a Příbor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down