S pomocí nízkého, středního nebo vysokého tlaku, mycích kotoučů nebo teplé vody? Možnosti mokrého čištění jsou rozmanité. Chtějí-li města a obce svůj park techniky pro tyto účely vybavit co možná nejlépe, je třeba nejprve definovat nejčastější scénáře používání.
Jedná se o běžné hrubé čištění staveb, každodenní úklid silnic a chodníků nebo odstraňování nečistot na pěší zóně? K čemu se hodí zvolená metoda? Existují případy, kdy je lepší se obrátit na poskytovatele služeb?
Cíl definuje tlak
Při splachování komunikací studenou vodou se často používají komunální stroje s kropicí lištou; alternativně přicházejí do úvahy vysokotlaké čističe. Vždy je třeba zvolit vhodné trysky a tlak přizpůsobit situaci.
Pro hrubé čištění se obvykle nasazuje nízký tlak do 12 barů. Tak lze na stavbách vázat velké množství prachu nebo třeba opláchnout zablácené komunikace po přívalových deštích. Pořizovací náklady na tato řešení jsou relativně nízké, zapotřebí je však velké množství vody a příslušně velké nádrže.
Kandidátem pro flexibilní používání je splachování středním tlakem. Tento způsob představuje vhodnou každodenní údržbu komunikací i rychlé čištění stavenišť. Především se osvědčila kombinace tlaků do 40 barů a hodinová spotřeba vody do 3000 litrů. Hloubkové čištění ovšem z důvodu nedostačujícího tlaku není možné.
Pro mimořádně obtížné případy, například intenzivní čištění ploch po kulturních akcích, uplatňují obce často vysokotlaké splachování. Voda proniká tlakem 250 i více barů do hloubky pórů povrchu a vyplachuje je. Spotřeba vody je v porovnání s využitím nízkého či středního tlaku nižší, avšak pořizovací náklady jsou vyšší.
Na co si dát pozor?
* Při splachování není nízký tlak (do 12 barů) kritický; u středního (do 40 barů) a vysokého tlaku (do 250 barů a více) je nutné zabránit fyzickému kontaktu, jelikož by vysoké tlaky mohly způsobit poranění tkání.
* Je třeba dbát opatrnosti při manipulaci s kartáči. Protože kartáče mohou vyvolat podle stupně tvrdosti poranění, ochranný oděv je nezbytný.
* Při používání čisticích prostředků se bezpečnostní opatření liší podle koncentrace a pH. V každém případě platí pravidlo nejprve nalít do nádoby vodu a teprve poté prostředek. Tak zabráníte vystříknutí koncentrátu a poleptání kůže.
Foto archiv/Kärcher
(Podrobnosti v Komunální technice 9/2017)