O drtiče byl na veletrhu zájem

Na brněnském výstavišti nemohla ani letos chybět v rámci konání veletrhů Techagro, Silva Regina a Biomasa, jež proběhly na přelomu března a dubna, se svými produkty společnost Mouder. I letos zaujala své již tradiční stanoviště na volné ploše za pavilonem Z, kde ve své expozici představila především techniku značky Husmann, pro kterou má v České republice a na Slovensku generální zastoupení.

Kromě značky Husmann zastupuje firma Mouder v Čechách i na Slovensku i další významné výrobce techniky (Weima, Paal Group, Gründken) a uživatelům nabízí komplexní služby včetně servisního zázemí a návrhů technologických linek.
V Brně byla expozice společnosti zaměřena především na oblast technologií pro kompostování, zařízení pro přepravu, lisování odpadů i mimořádně výkonné štěpkovače, rychlo a pomaloběžné drtiče biomasy nebo bubnová síta Gründken pro pohodlné a rychlé třídění a zpracování biomasy, kompostu, drceného dřeva, nebo alternativních paliv.
Výstavní ploše ovšem dominovaly hned tři exponáty značky Husmann – drtiče HFG IV, HFG I a samolisovací kontejner 20 SEN-E.Právě drtiče si vzhledem k stoupajícímu zájmu o zpracování biomasy vysloužily v rámci pětidenního veletrhu asi nejvíce pozornosti.

Prověřený a nejoblíbenější

Nejoblíbenějším typem rychloběžného drtiče v českých provozech je typ stroje střední třídy Husmann HFG IV. S výkonem motoru Caterpillar-Turbodiesel 186 kW a kapacitou zpracování do 80 m3 hmoty za hodinu splňuje potřeby náročných zpracovatelů biomasy. Drtič svařované konstrukce se pohybuje na tandemovém podvozku umožňujícím rychlost pojezdu až 80 km/h. Je opatřen dvouokruhovými pneumatickými brzdami.Přímý pohon drtiče je řešen pomocí osmi klínových řemenů. Výkyvně uložené podávací válce jsou hydraulicky poháněny pomocí dvou ozubených ojnic. Dopravník s délkou 3450 mm a šířkou 1230 mm je vyroben z kvalitní vysoce odolné oceli. Rychlost podávacích válců a dopravníku je plynule regulovatelná. Drticí zařízení tvoří 60 kusů kladiv o šířce 50 mm umístěných na rotoru o průměru 850 mm a šířce 1230 mm. Tato kladiva jsou jednotlivě vyměnitelná. Stroj je jištěn proti přetížení.
Provozy s vyšší kapacitou zpracovávaného materiálu tak jistě ocení práci drtiče Husmann HFG VI s motorem Caterpillar Turbodiesel, o výkonu 403 kW a váze 18 t. Drtící zařízení se 46 kladivy je při tomto výkonu schopno hodinově plynule zpracovat až 200 m3 různého materiálu. Komfort práce doplňuje magnetický separátor, dálkové ovládání, hydraulicky odklápěcí síto či hydraulický pojezd. Stroj dodaný uživateli je zařízením postaveným na přání a splňuje jeho veškeré konkrétní potřeby. Požadované velikosti výstupní frakce lze dosáhnout u všech typů drtičů pomocí vhodného síta. Stroje tak splňují i náročné požadavky na výstupní frakci pro teplárny zpracovávající štěpku. Samostatnou kapitolou jsou pomaloběžné drtiče Husmann typu HL. Tyto optimální stroje vysoké kvality slouží pro hrubé drcení, nebo předdrcení biomasy či komunálních odpadů.

Malý, ale kvalitní

Drtič dřeva Husmann HFG I s ručním vkládáním patří mezi menší, ale svým výkonem oblíbené stroje (hodinový výkon dosahuje 15 až 30 m3 zpracované hmoty podle typu materiálu). Zařízení svařované konstrukce se pohybuje na nápravě s ruční ojí (alternativou může být náprava umožňující rychlost pojezdu 80 km/h). Výkyvně uložené podávací válce jsou separátně hydraulicky poháněné a jejich rychlost je plynule regulovatelná. Výška vstupu do podávacích válců činí 180 mm a šířka 500 mm. Na drticím rotoru o průměru 500 mm a šířce 500 mm je umístěno 24 jednotlivě vyměnitelných kladiv s šířkou 15 mm. V provedení s ruční ojí dosahuje stroj hmotnosti 1000 kg, s nápravou 80 km/h je o 200 kg těžší. Je vhodný pro zpracování organického a anorganického materiálu do průměru 80 mm. Výhodou je možnost drcení dřeva i s malou příměsí kovů a zeminy.

Výborné plnění i vyprazdňování

Inovovaný systém konstrukce zaobleného kontejneru v hladkém provedení bez žeber ve tvaru tlakové nádoby společně s vyspělou a osvědčenou lisovací technikou firmy Husmann zaručuje vysokou míru slisování materiálu a naplnění kontejneru. Tím je dosaženo ještě větší ekonomiky provozu a redukce transportních nákladů. Toto speciální provedení zaručuje i podstatně lepší vysýpání kontejneru. Další výhodou provedení bez žeber jsou velké hladké plochy pro umístění reklamy.
Samolisovací kontejnery jsou nenáročné na údržbu. Robustní konstrukce a způsob provedení stroje zaručuje spolehlivost a dlouhodobou životnost. Celkový koncept samolisovacích kontejnerů je založen na bezpečném, spolehlivém a hospodárném provozu s vysokým výkonem a spolehlivostí.
Vystavený samolisovací kontejner Husmann 20 SEN-E má objem 20 m3. Pracuje s lisovací silou 340 kN a teoreticky zvládne zpracování 95 m3 hmoty za hodinu. K jeho přednostem patří již zmiňované velmi dobré a bezproblémové plnění i vysýpání díky hladké konstrukci bez vlisů a žeber. Díky zaoblenému provedení a velkému rádiusu stěny dveří je možný vysoký stupeň naplnění a slisování materiálu.Velké zasunutí beranu do kontejneru umožňuje větší stlačení materiálu a zabraňuje vracení materiálu do lisovací komory. Lisovací beran je zhotoven z vysoce odolné jemnozrnné oceli. Demontovatelné dveře umožňují lepší přístup do prostoru za beranem a snadnější provedení čistících a servisních prací. Na stíracích hranách a třecích plochách je plech zesílený. Díky nízké plnicí výšce je plnění kontejneru materiálem velice pohodlné. Sériové provedení kontejneru je vybaveno automatickým časovačem, kontrolou množství a teploty oleje a jištěním motoru. K dispozici je široké spektrum možného vybavení (ručně nebo hydraulicky ovládané víko plnicího otvoru, provedení pro umístění u rampy, signalizace 70% a 100% naplnění kontejneru, vodotěsné provedení, hydraulický zpětný zadržovač rozpínavých materiálů, stěrač materiálu umístěný na beranu, vyklápěcí zařízení pro různé typy nádob, elektronická plná kontrola dat kontejneru, automatický usměrňovač fází el. proudu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *