24.08.2020 | 06:08

Nový výkonný pomocník pro údržbu travnatých ploch

Jihovýchodně od Prahy poblíž dálnice D1 leží obec Čestlice. I když velkou část její zastavěné plochy zabírá obchodní zóna a zábavní centrum, stále zbývá dost zelených ploch, o jejichž údržbu je třeba se postarat. Od letošního jara v Čestlicích využívají profesionální travní sekačku Grillo FD 900 4WD.

Před zahájením finálního výběru nového žacího stroje stanovili v Čestlicích poměrně náročné požadavky, které by měla nová technika splňovat. Prioritou byl stroj s co možná nejmenším poloměrem otáčení vhodný pro údržbu členitých ploch, záhonů a stromů. Další podmínkou byl pracovní záběr minimálně 1,2 m a dostatečná kapacita sběrného koše minimálně 700 litrů s možností hydraulického výškového vyklápění minimálně do výšky 1,9 m. Stroj s hydrostatickým systémem pojezdu s plynulou regulací rychlosti pohybu vpřed i vzad, pohonem všech kol, automatickou uzávěrkou diferenciálu a dostatečně výkonným čtyřtaktním motorem by měl bez problémů zvládat sečení v náročném terénu a díky dostatečnému sacímu výkonu na podzim pomoci při úklidu spadaného listí. „Všechny zmiňované aspekty zjednodušují a urychlují pracovní činnost a mají vliv i na ekonomiku provozu, což je pro nás podstatné,“ vysvětluje Zdeněk Kysela a dodává: „Další zvažovanou variantou kromě přímého nákupu byla možnost pořízení sekačky formou operativního leasingu, kdy by obec platila pouze pravidelné měsíční splátky nájemného a spotřebované pohonné hmoty. Veškeré ostatní náklady na servis, opravy, pravidelné prohlídky a případné poskytnutí náhradního stroje po dobu opravy by hradil pronajímatel.“

Rozhodla kvalita stroje i obchodní podmínky

V užším výběru figurovaly tři značky, z nichž při porovnání pořizovací ceny a požadovaných technických parametrů vyšla vítězně sekačka Grillo FD 900 4WD.

„V její prospěch hovořily také reference dosavadních uživatelů i dodavatele, kterým je společnost PEKASS a. s., jejíž servisní středisko v Uhříněvsi již mnoho let spolehlivě a kvalitně pečuje o další komunální techniku, kterou obec Čestlice vlastní. Ať už je to traktor s přívěsem, mulčovač, rozmetadlo na posypovou sůl, sněhové radlice a podobně. Časově a finančně dostupný značkový záruční a pozáruční servis a dodávky náhradních dílů jsou samozřejmostí a rychlost, vstřícnost a profesionalita vždy byly přednostmi servisu, na který jsme se mohli pokaždé spolehnout. Navíc součástí nabídky společnosti PEKASS byla také varianta operativního leasingu na dobu 48 měsíců. Po uplynutí této doby je možné stroj odkoupit za zůstatkovou hodnotu, prodloužit smlouvu na další období nebo stroj vrátit a vyměnit za nový,“ vysvětluje Zdeněk Kysela důvody výběru.*

Více v časopisu Komunální technika 8/2020.