24.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový univerzální speciální stroj

Na veletrhu Silva Regina 2022 se na brněnském výstavišti představil kloubový teleskopický nakladač Liebherr L 509 Tele.

Uživatelé mají k dispozici nový univerzální speciální stroj - kloubový teleskopický nakladač L 509 Tele. Společnost Liebherr u tohoto stroje kombinuje výšku zdvihu a pracovní dosah běžného teleskopického nakladače s produktivním překládkovým výkonem klasického kolového nakladače. Nový kloubový teleskopický nakladač L 509 Tele spojuje výhody dvou tříd v jednom stroji. Při vývoji byla jako výchozí stroj použita varianta stereonakladače Liebherr L 509 Speeder. To znamená, že kloubový teleskopický nakladač má osvědčené stereo řízení, a díky výkonnému hydrostatickému pohonu pojezdu dosahuje v sériovém provedení maximální rychlost 38 km/h. Současně splňuje požadavky emisního předpisu V/Tier 4f.

Místo klasické kinematiky výložníku kolových nakladačů má nový nakladač L 509 Tele výsuvný teleskopický výložník, který při použití paletizačních vidlí umožňuje výšku zdvihu až 4,8 m. Díky teleskopickému výložníku s integrovanou Z-kinematikou může obsluha stroje nakládat kontejnery a nákladní vozidla nebo stohovat přepravovaný materiál. Při práci s paletizačními vidlemi není nutné ruční manévrování, protože inženýři společnosti Liebherr optimalizovali paralelní vedení pro provoz s paletizačními vidlemi.

Zvýšená univerzálnost použití

Nový teleskopický výložník nabízí výhody s ohledem na výšku zdvihu a na dosah. Stereo řízení Liebherr, osvědčená kombinace kloubového řízení s řízenou zadní nápravou, umožňuje vynikající manévrovatelnost stroje. Aplikace tohoto kombinovaného technického řešení na nový nakladač L 509 Tele činí z tohoto stroje flexibilního partnera.

Například v zahradnictví a zemědělství, u komunálních služeb, při zimní údržbě komunikací nebo v recyklačním průmyslu. Na stavbách všeho druhu poslouží jako mnohostranný pomocník, který zvládne bezpečně ovládat i méně zkušená obsluha stroje.

Stejně různorodé jako oblasti použití je také pracovní nářadí, se kterým může nový kloubový teleskopický nakladač Liebherr efektivně pracovat po celý rok. Zemní lopaty, lopaty na lehké materiály, paletizační vidle, lopaty s přidržovačem nebo sněhové radlice jsou pouze několik příkladů.   

 

Pro umožnění rychlé výměny tohoto pracovního nářadí je nakladač L 509 Tele vybaven nově zkonstruovaným hydraulickým rychlovýměnným systémem. Nakladač se vyznačuje vysokou vylamovací silou a také vysokou silou v horní oblasti kinematiky výložníku. Díky své kompaktní konstrukci umožňuje dobrý výhled na každé pracovní vybavení. Připojovací rozměry jsou přitom stejné, jako u kolových nakladačů L 506 Compact až L 509 Stereo. To znamená, že provozovatelé mohou dále používat stávající pracovní nářadí těchto strojů i u nakladače L 509 Tele.*

 

Více v časopisu Komunální technika 5/2022.

1 - Nový kloubový teleskopický nakladač Liebherr L 509 Tele v sobě spojuje výšku zdvihu běžného teleskopického nakladače s překládkovým výkonem klasického kolového nakladače

2 - Kloubový teleskopický nakladač L 509 Tele umožňuje díky svému teleskopickému výložníku snadné nakládání větších nákladních automobilů nebo kontejnerů

3 - Nový kloubový teleskopický nakladač Liebherr L 509 jako univerzální stroj pro zahradnictví a zemědělství

4 - Kloubový teleskopický nakladač Liebherr L 509 Tele se představil na veletrhu Silva Regina v Brně     

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down