17.02.2016 | 09:02

Nový traktor výrazně přispěl k soběstačnosti

V okrese Havlíčkův Brod na okraji Železných hor se rozkládá v náhorní rovině na katastru 605,5 hektaru obec Sobíňov se svými 300 čísly popisnými a 700 obyvateli. S komunálními službami zde od podzimu roku 2014 celoročně výrazně pomáhá nový traktor CASE IH Farmall 85A.

Od roku 1990 využívala obec při komunálních pracích traktor Zetor Crystal (rok výroby 1970), ale ten již měl svoje nejlepší roky dávno za sebou. „Hledali jsme proto vhodnou náhradu a poptávali stroj, který by nám vyhovoval svými rozměry i výkonem. Ve výběrovém řízení jsme se tedy soustředili na traktory s výkony motorů okolo 80 koní a námi specifikovanou výbavou. Kromě výkonu pro nás byla podstatná i průjezdnost starou zástavbou při zimní údržbě obecních komunikací, vybavení traktoru předními rameny a čelním nakladačem, vzhledem ke garážovému místu hrála důležitou roli též výška stroje a v neposlední řadě rozhodovala samozřejmě pořizovací cena. Nový traktor jsme nekupovali v rámci žádného dotačního titulu, ale za své s tím, že polovinu ceny jsme hradili hotově a na druhou část si vzali úvěr. Ten se nám již podařilo zdárně splatit, takže mohu říci, že traktor je náš,“ uvedl starosta obce Sobíňov Miloš Starý.

Po celý rok k dispozici

„Traktor chceme využívat po celý rok. V zimě je prioritou údržba komunikací, v létě pak především svoz a doprava biologicky rozložitelného odpadu. Nicméně stroj může být využit bez omezení i při jiných činnostech. Právě varianty celoročního využití nás přesvědčily o tom, že není vhodné traktor pořizovat na základě některého z dotačních titulů, a tím možnosti jeho nasazení minimálně na pět let výrazně omezit. K traktoru chceme postupně dokupovat další nářadí. Letos bychom rádi pořídili boční mulčovač, v loňském roce jsme obec s pomocí dotace vybavili pěti kontejnery na bioodpad z produkce firmy Podhoran Lukov, traktorovým nosičem kontejnerů WTC Písečná a štěpkovačem Bystroň,“ vysvětluje Miloš Starý.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2016