06.12.2012 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový procesor na palivové dříví

Jak jsme již v předešlých číslech našeho časopisu informovali, mezi největší výrobce procesorů na výrobu palivového dřeva patří finská firma Maaselän Kone Oy. Vyrábí a prodává tuto techniku pod označením Hakki Pilke, a to na zpracování dřevní hmoty o průměru od 25 cm do 50 cm.

Procesory jsou určeny jak pro občasné použití, tak pro každodenní profesionální práci. Menší modely jsou vybavené kotoučovou pilou, ostatní mají řetězovou nebo harvestorovou pilu. Některé výrobky mohou být vybaveny dvěma štípacími kanály.

O generaci dál

„Letos představila společnost Maaselän Kone po dvou letech vývoje a testování novou generaci řezacího a štípacího automatu pod označením Hakki Pilke 38. U těchto typů zařízení je běžné, že obsluha potřebuje vždy určitý čas, aby se je naučila správně nastavovat, a tak se dosahovaly očekávané výkony. U procesoru Hakki Pilke 38 to jde velmi rychle. Zásluhu na tom má jednoduché ovládání pomocí joysticku. Zmáčknete-li jej doprava, kmen dostanete k zarážce, stlačením tlačítka dolů začne pracovat pila. Štípání se zastaví, jakmile se lišta pily zvedá nahoru,“ vysvětlil Ing. Roman Roučka ze společnosti Wincorp Agri, jež je výhradním dovozcem techniky Hakki Pilke a dodal: „Materiál řeže harvestorová pila s automatickým mazáním řetězu. Požadovanou délku dřeva v rozmezí od 20 cm do 60 cm měří plynule opticky fotobuňka. Lze tak zpracovávat až šestimetrové kmeny.“
Štípací síla u nového modelu je 8 tun, což plně stačí pro zařízení této velikosti. Maximální rychlost štípání zajišťuje automatický rychloběžný ventil. Součástí dodávky je dvou, respektive čtyř nebo osmidílný štípací nůž. Výška štípacího nože se nastavuje hydraulicky. Výměna je otázkou vytažení jednoho čepu, aby bylo možné zvednout nůž nahoru. Velmi dobře je vyřešen přítlak, který dokáže kmen tak přidržet, že není potřeba žádný zásah obsluhy.
Standardně se procesor Hakki Pilke 38 dodává se čtyřmetrovým samočistícím vykládacím dopravníkem. Třísky nebo piliny propadnou v jeho polovině na zem a opouští ho již čisté palivové dřevo. Dopravník s možností plynule nastavitelné rychlosti lze vychýlit do stran, což umožňuje například rychle naplnit tři přepravní bedny.
Zařízení může být poháněno buď vývodovým hřídelem traktoru nebo v kombinaci s elektromotorem. Dřevní hmotu lze dopravovat k přiváděcímu dopravníku většinou pomocí hydraulického podávacího stolu s podávacím dopravníkem nebo pomocí zařízení na zvedání klád. K tomuto účelu je procesor vybaven hydraulickou přípojkou pro jejich agregaci.

Pro občasné i každodenní použití

Model Hakki Pilke 38 se stal součástí již tak početné rodiny procesorů od firmy Maaselän Kone. Podívejme se na ni zblízka.
Procesory Hakki Pilke 37 jsou poloprofesionální zařízení a zpracovávají hmotu do průměru 37 cm. Síla štípacího válce je 7 tun. Hydraulické funkce u základního modelu jsou ovládány pákovým rozvaděčem a u modelu Easy joysticky. Součástí standardní výbavy je podávací a vykládací dopravník, který může být i stranově posuvný. Pohonem může být vývodový hřídel traktoru, elektromotorem nebo kombinace obou systémů.
Model Hakki Pilke 42 GreenSpeed se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie a efektivním výkonem. U tohoto procesoru s úřezem 42 cm se síla štípacího válce pohybuje podle potřeby v rozmezí 3,5 až 13 tun. Rychlost štípání a tlak válce se automaticky přizpůsobují zpracovávanému materiálu. Plynule lze nastavit rychlost vykládacího dopravníku. Všechny funkce jsou hydraulické s ovládáním dvěma joysticky.
Nejsilnější typ Hakki Pilke 50 je profesionální zařízení určené pro zpracování dřevní hmoty do průměru 50 cm. Je velmi rychlý při zpracování slabé hmoty a dostatečně silný při práci se silnými kmeny. Jedinečný systém Multispeed automaticky volí štípací sílu v rozmezí 4 až 30 tun, což umožňuje zpracovat hmotu různého průměru bez nutnosti výměny štípacího nože a použití až šestnáctidílného nože.
„Veškeré funkce jsou poháněny hydraulicky a ovládány pomocí joysticku. Součástí standardního vybavení je podávací dopravník s přítlačným zařízením na přidržování kmene a samočistící vykládací dopravník, který je možné hydraulicky výškově nastavovat a vychylovat do stran o 2,2 m. Tento model je vhodný jak pro stacionární použití s pohonem elektromotorem, tak jej lze stejně dobře pohánět a převážet traktorem,“ doplnil Roman Roučka.
Procesor Hakki Pilke 25 Carry je umístěn na podvozku s nájezdovou brzdou za osobní automobil. Pohonem je spalovací motor Honda o výkonu 13 k a lze s ním zpracovávat hmotu do průměru 25 cm. Je vybaven mechanicky ovládanou řetězovou pilou, štípací síla je 5,5 tuny. Tento procesor má pouze podávací konzoli s pomocným hydraulickým válečkem. Vykládací dopravník měří 4 m. Model 25 Carry poskytuje uživateli maximální flexibilitu. Uvedení do provozu trvá pouze několik minut.
„Pro všechny procesory Hakki Pilke je charakteristická jednoduchá robustní kompaktní konstrukce a velmi rychlé rozložení z přepravní do pracovní polohy. Věříme, že si nový model Hakki Pilke 38 brzy najde své uživatele i na českém trhu a rozšíří tak počet spokojených zákazníků,“ uzavřel Ing. Roučka

Popisek:  Štípací část modelu HP 38 s osmidílným nožem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down