12.08.2013 | 11:08

Nový multifunkční nosič s českým rodným listem

Zhruba v době, kdy držíte v ruce toto vydání Komunální techniky, přichází na trh český strojírenský podnik VOP CZ, s. p., s novým moderním strojem DAPPER 5000. Nejen proto, že tuzemských výrobců strojů pro města a obce je jako šafránu, jsme rádi, že o této významné události můžeme informovat jako jedni z prvních.

Jedná se o univerzální kloubový nosič nářadí pro využití v komunálních službách, pro výkopové práce, údržbu průmyslových areálů, pro činnosti všeho druhu na zemědělských farmách a v mnoha dalších oblastech, z nichž některé ukazují připojené obrázky.
Výrobce zvolil kloubové řešení proto, že s ním je stroj proti smykovým lépe ovladatelný v těžkém terénu, má vyšší transportní rychlost, je provozně ohleduplnější jak k pneumatikám, tak i podkladovému povrchu (chodníky, trávníky) a vzhledem k výrazně nižší spotřebě paliva má také ekologičtější a ekonomičtější provoz.

Rozmanité příslušenství
DAPPER 5000 je poháněn dieselovým motorem Kubota s výkonem 36 koní a je vybaven samostatným hydrostatickým náhonem všech kol. K manipulaci s příslušenstvím využívá zvedací teleskopické rameno, které je vybaveno univerzální koncovkou pro připojení přídavných zařízení, jako jsou například lopata, lžíce, podkop, sněhová fréza či pluh, rotační sekačka a mnoho dalších nářadí.
Prostor řidiče je obklopen bezpečnostním rámem nebo zasklenou kabinou s nezávislým topením. Ochranný rám a kabina zajišťují vysokou bezpečnost obsluze stroje při veškerých činnostech včetně nasazení v těžkém terénu či při lesnických pracích. Plechové a laminátové opláštění je proti často používaným plastům výrazně odolnější jak při práci, tak proti působení dalších vnějších vlivů. Navíc nepraská, neláme se a při mechanickém poškození se dá jednoduše opravit.

Snadná a rychlá výměna
Nosič DAPPER 5000 je vybaven sadou komponentů k provozu na pozemních komunikacích, pracovním osvětlením a mnoha dalšími doplňky. Koncepcí je zacílen na kategorii strojů s celkovou hmotností do 2000 kg, se zvedací kapacitou mezi 700 a 1200 kg a s požadavkem na rychlou výměnu přídavných zařízení.
K samotnému stroji a využití jeho schopností jsou nutná přídavná zařízení. Některá z nich, jako je lopatu, vidle pro nakládání palet nebo sněhové radlice, vyrábí přímo VOP CZ, další nářadí nabízí ve spolupráci s externími dodavateli, kteří se na sériovou výrobu těchto zařízení specializují. Výměna celé řady nástavců a přídavných zařízení na teleskopickém zvedacím rameni je velmi rychlá a jednoduchá.

Vysoká míra bezpečí
DAPPER řady 5000 je certifikovaný výrobek, který uspěl jak při náročném provozním testování, tak u přísných technických zkoušek bezpečnostních parametrů včetně testů FOPS a ROPS, které garantují nejvyšší možnou míru bezpečnosti obsluhy v segmentu malých kloubových nakladačů. Testy FOPS/ROPS dále potvrzují ochranu obsluhy vozidla sedící v kabině proti pádu břemen na kabinu a převrácení stroje.
Vnitřní rozvržení prostoru kabiny je ergonomicky konstruováno tak, aby maximálně vyhovovalo všem požadavkům na komfort, bezpečnost a praktičnost při obsluze stroje.

Další řady v dohledu
Ve srovnání s konkurenčními výrobky je DAPPER 5000 při shodné kvalitě cenově dostupnější, má nižší provozní náklady a vyšší komfort obsluhy – například disponuje větším prostorem v kabině řidiče nebo digitálním ovládacím panelem.
V příštích letech se kromě dalšího zdokonalování univerzálního kloubového nosiče DAPPER 5000 plánuje vývoj nižší a vyšší vývojové řady DAPPER 3000 a 7000. Hlavním rozdílem bude celková hmotnost, velikost a výkon stroje při zachování možnosti využívání stejného nářadí jako u jiných modelů.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE STROJE DAPPER 5000 Délka 2890 mm
Šířka 1260 mm
Výška 2130 mm
Hmotnost 1640 kg