Nový mulčovač prospívá nejenom lesu

Asi 20 km východně od Jihlavy se nachází městys Kamenice. Kvůli odlišení od jiných obcí se stejným názvem se k jeho pojmenování někdy připojuje dovětek „u Jihlavy“. S místními částmi zde žijí na poměrně velké katastrální rozloze 3403 ha necelé dvě tisícovky obyvatel.

Do Kamenice jsme se vypravili pro obecné informace o údržbě obce s důrazem na novou akvizici, ručně vedený pásový cepový mulčovač Orec HRC 802, který si tady před nedávnem pořídili.

Přijel a zůstal

„Protože hospodaříme na 173 hektarech obecního lesa, kde se bez strojního vybavení, zvlášť při aktuální kůrovcové kalamitě, neobejdeme, uvažovali jsme o pořízení další techniky pro tyto účely. Již máme pro lesní práce v majetku starší traktor Zetor a novější Massey-Ferguson, vyvážečku, štěpkovač s podavačem a vyvětvovací pilou, křovinořezy, motorové pily a další nářadí. V současné „kůrovcové“ době je prioritou dobrá příprava ploch pro novou výsadbu stromků, kterou jsme rozjeli ve velkém. Přesto, že my se už vzrostlých stromů nedožijeme, budeme rádi, když se z nich budou těšit příští generace. Také kvůli těmto účelům jsme si proto loni v září zakoupili od havlíčkobrodské pobočky společnosti Eurogreen CZ mulčovač Orec HRC 802, který se ukázal v praxi jako cenný pomocník pro přípravu ploch na sázení stromků. Využíváme ho i na jiné práce, ale prioritu má les,“ říká starostka Kamenice Mgr. Eva Jelenová a navazuje:

„Oceňuji také, že vše, co pořízení tohoto stroje předcházelo, proběhlo velmi rychle a hladce. Prodejce firmy Eurogreen CZ Jiří Marek přímo do terénu, tedy konkrétního místa nasazení, přivezl tři různé mulčovače, poskytl nám teoretické informace a předvedl je v praxi. Naši pracovníci, kteří pracují s komunální technikou dnes a denně, si potom všechny stroje pod odborným dohledem vyzkoušeli a posoudili, co dokážou. Model HRC 802 se nám zalíbil natolik, že jsme si ho rovnou nechali.“

Novinka se ujala

Při údržbě Kamenice v současnosti působí dva zaměstnanci. V lese pracuje dalších šest lidí. Podle potřeby si tady najímají sezónní brigádníky a další posily z nabídky úřadu práce. K tomu má městys v majetku a správě vše, co souvisí s vodou a kanalizací. V této oblasti působí další dva lidi.

Na zimní údržbu komunikací a širších chodníků používají v městysu starší vůz Multicar. K němu přibylo před necelými dvěma lety vozidlo Bonetti. Oba prostředky pracují v zimě v agregaci s radlicí a sypačem. Na místech, kam se větší technika nevejde, odstraňují sníh s pomocí malé frézy nebo ručně. K sezónnímu zametání chodníků využívají v Kamenici ruční práci. Silnice uklízejí zaměstnanci Krajské správy a údržby silnic Vysočina. Místní komunikace zde udržují po dohodě s externí firmou.

„Vůz Bonetti s hydraulickou rukou, buď s jeřábovým nástavcem nebo drapákem o nosnosti zhruba 400 kilogramů, je dobrým pomocníkem při manipulaci s materiálem všeho druhu,“ připojuje místostarosta Kamenice Ing. Bc. Miloš Duba a dodává: „Chodníků nám přibývá a musíme se postarat o bezpečnost občanů a předejít případným problémům. Sníh je potřeba uklidit a povrch ošetřit posypem. Aby mohl vůz Bonetti pracovat na většině chodníků, aniž by rovný pluh přesahoval jejich profil a měl pak třeba problémy s překážkami, plánujeme si pořídit pro efektivní zimní údržbu variabilní šípovou radlici. Ta přinese i vyšší komfort pro obsluhu nosiče.“

„Silnice v zimě uklízejí naši zaměstnanci s pomocí traktorů a radlic. Některé úseky má na starosti krajská správa a údržba silnic. V místních částech zabezpečují zimní údržbu tamější obyvatelé, což je v našich podmínkách tím nejlepším řešením. Stačí legálně držený traktor s příslušným závěsem. Radlici jim půjčíme. Problém je někdy s nesprávným parkováním aut, která potom ztěžují nejen zimní údržbu, ale třeba i svoz odpadů,“ přidává se starostka Jelenová.

Pro těžkou práci

Zpět k nové akvizici. Počátky výroby japonské techniky Orec spadají do roku 1948. Společnost si vydobyla mezi uživateli dobrou reputaci díky kvalitně dílensky zpracované technice s výbornými pracovními výsledky. Stroje ze současné produkce jsou určené pro privátní i profesionální zákazníky. Značným plusem je, že se celá výroba odehrává v Japonsku. Obzvlášť dobrý zvuk mají v celém světě hlavně díky výkonu a životnosti převodovky.

„Profesionální mulčovač Orec HRC 802 s pásovým podvozkem je určený především pro nepravidelnou údržbu zelených ploch včetně odstraňování náletových dřevin a křovisek. Pro dobrý pohyb a manévrování v obtížném terénu je vybavený právě pásy ovládanými pomocí pák na řídítkách. Stroj byl navržený s ohledem na vysokou produktivitu a kvalitu práce a dlouhou životnost i při častém nasazení v obtížných podmínkách,“ informuje Jiří Marek, prodejce ze společnosti Eurogreen CZ, výhradního zástupce pro techniku Orec v České republice.

Tento mulčovač pohání motor Honda GXV 340 o výkonu 7,1 kW (9,5 k). Mechanická převodovka má tři rychlosti vpřed a jednu vzad. Šířka záběru je 80 cm, výšku sečení lze plynule nastavit v rozmezí od pěti do 11 cm. Cepákové žací ústrojí je vybavené noži ve tvaru písmena ypsilon. Stroj váží zhruba 190 kg.

Zkrátka borec

Mulčovač Orec HRC 802 je v Kamenici spolehlivým pomocníkem již téměř tři čtvrtě roku. Kromě občasné výměny opotřebitelných součástek nejsou k jeho provozu výhrady. Snad jenom náhradní díly jsou poněkud dražší, ale na to zde byli připraveni. Zakoupili si náhradní řemeny, které si v případě potřeby dokážou vyměnit stejně jako další extrémně namáhané součástky včetně nožů sami.

Technika při nasazení v lese dostává zabrat dvojnásob. Při této činnosti není podle starostky Jelenové mulčovači co vytknout. Jím ošetřená plocha je pěkně rovná a vypadá skoro jako pole. Před sázením stromků si Orec poradí s přerostlou zelení a obstojí i v místech, kde už křovinořezy nemají nárok. Podle zkušeností z Kamenice je vhodné, aby před strojem jeden člověk odstraňoval velké větve a jiné překážky. Obsluha potom bez problému připraví plochu pro výsadbu stromků.

„Když zbude kapacita, s pomocí nového mulčovače zajišťujeme údržbu obecních poldrů a vodáren. To, s čím se dřív pachtili čtyři lidé s křovinořezy celý pracovní týden, dnes zvládne jeden stroj s jedním člověkem i s pěkným podrcením hmoty za dva dny. Křovinořezy se samozřejmě uplatní i nadále, ale hlavní roli dnes převzal mulčovač Orec. Letos jsme s ním začali pracovat už v únoru, hned, jak slezl sníh. Ve stadiu úvah je pořízení sněhové radlice k tomuto stroji. Možnost agregace prověřuje aktuálně prodejce u výrobce. Potom bychom mohli mulčovač využívat celoročně,“ uzavírá místostarosta Miloš Duba.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down