Nový kompaktní traktor s elektrickým pohonem

Právě v těchto dnech si odbývá svou evropskou premiéru na veletrhu Agritechnica 2023 v Hannoveru (12.–18. 11.) kompaktní plně elektrický traktor s jedinečnými autonomními funkcemi New Holland T4 Electric Power. Světu se poprvé představil během Tech Days společnosti CNH Industrial v prosinci 2022 v Arizoně (USA).

Jedná se o první dosažený milník na cestě ke strategickému plánu elektrifikace u značky New Holland.

Ideál pro lehčí práce

Ta má již dnes odlišné pohonné jednotky pro traktory do výkonu zhruba 120 koní a pro stroje nad tuto hranici. Důvod je jasný – na kompaktní traktory se kladou jiné požadavky, zejména z hlediska zástavbového prostoru a také tyto stroje zpravidla vykonávají lehčí práce.

U těžkých traktorů New Holland rozvíjí pohon na CNG a LNG, protože ty potřebují takové množství energie, které není reálné uložit do současných a ani v blízké budoucnosti vyhlížených baterií. I nejmodernější články by vyžadovaly zástavbový prostor v řádu vysokých jednotek metrů krychlových.

Naopak u kompaktních traktorů je elektrický pohon výhodný, protože nevyžadují takové množství energie a celkově elektrifikace umožňuje zjednodušit pohonné ústrojí, a tím se uvolňuje prostor pro zástavbu baterie. Proto značka New Holland vyvinula kompaktní traktor s elektrickým pohonem.

T4 Electric Power

Jedná se o stroj kategorie BEV – Battery Electric Vehicle, tedy plně poháněný bateriemi, bez spalovacího motoru, a tedy bez přímých emisí. T4 Electric Power se přidává k traktorům New Holland T7 Methane Power LNG a T6 Methane Power a vytváří tak kompletní sortiment bezemisních traktorů.

Projekt byl realizovaný v rekordně krátkém čase společným a úspěšným úsilím technických týmů CNH Industrial v USA a Itálii a s podporou společnosti Monarch Tractor – zemědělským inovátorem se sídlem v Kalifornii. Prioritou byly tři důležité cíle: přívětivost pro uživatele, dostatečná doba provozu a vynikající výkonnost. To vše při dodržení kompaktních rozměrů.

Pohonné ústrojí

T4 Electric Power je ideální pro lehčí práce v zemědělství a dalších oborech. S maximálním výkonem 120 koní, točivým momentem 440 Nm a rychlostí 40 km/h je vhodný především pro farmy s kombinovanou výrobou, pro chov hospodářských zvířat, města, obce, sady a další speciální plodiny a prostředí, jako jsou například skleníky.

Toto „lehké bateriové elektrické vozidlo první generace“ patří do segmentu kompaktních traktorů a je plně kompatibilní s veškerým závěsným nářadí v běžné nabídce včetně toho mechanickým pohonem.

Použitá baterie umožňuje vynikající dobu provozu, kdy je stroj v závislosti na pracovním zatížení schopný pracovat i jeden celý den bez dobíjení. To trvá s pomocí systémů rychlého nabíjení pouhou jednu hodinu.

Traktor lze využít také jako záložní zdroj pro jiná zařízení a stroje, jimž může poskytovat energii.

Přínos pro budoucnost

Zkušenosti zákazníků z testování ukázaly, že traktor T4 Electric Power poskytuje vynikající výkon, velmi dobře se ovládá a ve srovnání s konvenčním traktorem opravdu rychle reaguje. Jednodušší konstrukce elektrického pohonu také přináší úsporou provozních nákladů a nákladů na údržbu. Samozřejmostí je bezemisnost, která vynikne zejména při využití konceptu energeticky nezávislé farmy od New Holland.

Mezi hlavní přednosti stroje patří též skvělý přenos výkonu na povrch, bezkonkurenčně jednoduchá změna směru a rychlosti jízdy a prokazatelné snížení provozních nákladů. Nižší náklady na údržbu a vlastní, obnovitelný zdroj energie umožňují snížit provozní náklady až o 90 % ve srovnání s konvenčním traktorem.

T4 Electric Power také zvyšuje komfort při práci. Stejně jako u osobních vozů se výrazně snížil hluk a utlumily se vibrace. Traktor je tak možné například využívat ve městech a obcích v noci. Zlepšuje i pohodu hospodářských zvířat, zejména při práci ve stájích.

Autonomní funkce

Vedle všech výhod elektrifikovaného hnacího ústrojí přináší T4 Electric Power také nové autonomní funkce, jejichž cílem je snížit celkové náklady vlastnictví, tzv. TCO. Stroj je osazený technologií Smart Roof s několika autonomními funkcemi. Ty pomáhají obsluze při řízení, zlepšují celkovou kvalitu prací a umocňují dovednosti obsluhy. Smart Roof se skládá z jedinečného systému čidel, kamer a řídících jednotek, které v rozsahu 360° detekují překážky a zajišťují, že se jim traktor vyhne. Současně systém umožňuje synchronizovat víc strojů a řídit jejich pracovní postupy.

Mezi vynikající funkce patří režim Follow Me, v němž traktor následuje obsluhu. To je užitečné při desítkách běžných každodenních aktivit na farmě, jako je průjezd branou nebo krmení dobytka. Režim Shadow Mode umožňuje obsluze instruovat stroj gesty, když se nachází mimo kabinu, čímž se vyhne nutnosti se neustále do ní vracet.

Díky funkci Live View mají uživatelé v reálném čase svůj vozový park v mobilních zařízení doslova na dlani. Funkce Fleet Management potom umožňuje vedoucím pracovníkům zadávat úkoly z kanceláře každému traktoru z vozového parku přímo na pole.

Rozpoznávání nářadí zajišťuje bezproblémové propojení traktoru s požadovaným přídavným zařízením. Digitální služby Offboard Services umožňují ovládat traktor odkudkoli a současně sledovat jeho chování a provozní parametry.*

Foto archiv/New Holland