24.03.2020 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový drtič podstatně zvýšil produktivitu

Z bývalé rozpočtové organizace Technických a zahradních služeb města Ostravy byla v roce 1995 transformována společnost OZO Ostrava stoprocentně vlastněná statutárním městem Ostrava. Základem její činnosti je poskytování komplexních služeb v oblasti nakládání s odpady a mezi její povinnosti patří zajištění sběru, svozu, třídění a dalšího využívání a odstraňování komunálních odpadů nejen ve městě Ostravě, ale i v dalších 37 okolních městech a obcích.

Firma OZO Ostrava zajišťuje v městských obvodech též sběr, svoz a následné využití biologicky rozložitelného odpadu. „Kromě toho, že BRKO svážíme z určených stanovišť v jednotlivých městských částích, mohou jej vozit bezplatně i občané, ať již přímo do kompostárny, nebo do sběrných dvorů, ze kterých jej poté přepravujeme k nám k dalšímu zpracování. Občanům jsou k dispozici sběrné nádoby s objemem 120 a 240 litrů, popřípadě kontejnery na zeleň s kapacitou 770 litrů,“ popisuje vedoucí provozovny skládky odpadu v Ostravě-Hrušově Ondřej Peterek.

Kompostárna v Ostravě-Hrušově využívá technologii zpracování biologicky rozložitelných odpadů v pásových hromadách. Na třech zpevněných a vzájemně propojených asfaltových plochách o celkové rozloze 12 000 m2 vznikají kompostovací zakládky lichoběžníkového tvaru s šířkou figury přibližně čtyř metrů a výškou 1,8 metru.

Technologickou linku kompostárny s roční kapacitou zpracování 15 000 tun materiálu na vstupu tvoří kolový nakladač, manipulátor, překopávač a bubnový třídič. Nedílnou součástí technologie je i mobilní rychloběžný drtič biologicky rozložitelného odpadu Husmann HFG 5.

Nepracuje pouze v kompostárně

„V loňském roce jsme v kompostárně zpracovali přibližně 12 000 tun biologicky rozložitelného odpadu. Při přípravě materiálu do zakládky, především drcení dřevních zbytků, se neobejdeme bez kvalitní mechanizace. Starší drtič Pezzolato jsme využívali deset let, ale již přestával stačit. Proto jsme před rokem pořídili nový rychloběžný drtič Husmann HFG 5 s několikanásobně vyšším výkonem. Jelikož jde o mobilní stroj, nepracuje pouze v kompostárně, ale vozíme jej i do jednotlivých městských obvodů, kde zpracuje materiál přímo na místech svozu. Toto řešení má hned několik výhod. Část podrcených dřevních zbytků využijí pracovníci technických čet jednotlivých obvodů při údržbě zeleně přímo na místě. Další zpracovaný materiál přepravíme snadněji a efektivněji k nám do kompostárny,“ vysvětluje Ondřej Peterek.

Jak poznamenal, drtič, který byl vybrán na základě výsledků výběrového řízení, a do Ostravy jej dodala firma Mouder, přesvědčil nejen pořizovací cenou, ale především technickými parametry. Svůj první pracovní rok absolvoval bez závad a byl by schopen nasazení i při podstatně větším vytížení. Stejně jako ostatní stroje v areálu hrušovské kompostárny má i drtič svého stálého opatrovatele, který se stará o jeho provoz i běžný servis. „Při sedmidenním týdenním provozu tomu tak pochopitelně nemůže být pokaždé, ale snažíme se o to, aby každý stroj měl svého pána, jenž za něj zodpovídá, dobře ho zná a pracuje s ním,“ zdůraznil Ondřej Peterek.

Více v časopisu Komunální technika 3/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down