10.10.2013 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky a tradiční pomocníci pro města a obce

V letošním roce si na našem trhu odbyl svou premiéru multifunkční nosič Bokimobil německého výrobce Kiefer GMBH. Je až s podivem, jak kvalitní výrobky zůstaly našemu prostředí dobře utajeny přes více než třicetiletou éru fungování bavorského producenta.

Firma Kiefer vznikla v roce 1975 původně jako výrobce speciálních rypadel, které dodnes úspěšně vyrábí a které jsou určeny především pro správy hřbitovů.

Všestranné a odolné vozy

Záhy se do programu zařadila také výroba univerzálních komunálních vozidel Bokimobil vlastní konstrukce. Již zpočátku byla tato vlastní cesta namířena k co největší účelnosti, využitelnosti a současně odolnosti a co nejmenší servisní náročnosti vozidel.
Díky této strategii je výrobní řada Bokimobil držitelem několika primátů. Například je to jediné vozidlo, které v kombinaci s mechanickou převodovkou umožňuje pokročilý systém řízení obou náprav včetně tzv. krabího chodu, hydrostatické modely pak disponují režimem Eco Drive, který dokáže při přejezdech uspořit až 25 % pohonných hmot. Dalším unikátem je integrovaná ochrana ROPS v kabině všech modelů.
Současné portfolio vozidel lze rozdělit do tří základních skupin: s mechanickou převodovkou, s hydropojezdem a malé vozidlo BOKIMOBIL mini. Větší vozy se dodávají v celkových hmotnostech 3500; 4000; 5000; 6000 kg.

Kusová výroba, pevná konstrukce

Výroba je kusová podle konkrétních požadavků zákazníka. Na přání se také sestavuje hydraulická výbava vozidla, která může dosahovat výkonu až 130 l/min. Tím je zajištěn potřebný výkon pro nejrůznější aplikace.
Proto může Bokimobil fungovat jako sklápěč, nosič kontejnerů, kropící i zametací vůz, sypač, který s přehledem pohání i sněhovou frézu, ale také jako velmi výkonná sekačka trávy s obrovským zásobníkem na posečenou hmotu.
Základem pro spolehlivě fungující užitkový vůz je odolná konstrukce. Bokimobil používá k výrobě nosného rámu jen to nejlepší – bezešvé silnostěnné profily z rakouské oceli. Všechna vozidla i s nejmenší tonáží disponují rámem stejně silným, jako kategorie 6 t. V reálném provozu byla testována při celkovém zatížení 9 tun, aniž by se jakkoliv poškodila.
Kromě pohonných agregátů je vozidlo celé vyráběno v jednom závodě a každý kus je od začátku až do konce sestavován dvojicí vyškolených německých techniků, kteří za své dílo poté nesou odpovědnost.
Že tyto hodnoty osloví i české zákazníky, prokázaly již první ohlasy a spokojenost s předvedenými vozidly.

Nejenom na chodníky

Komunální traktory Branson, které se na českém trhu již zabydlely, nabízejí ve dvou řadách širokou paletu malotraktorů a kompaktních traktorů, které jsou předurčeny pro využití v komunální sféře.
Řada 00 představuje díky svým rozměrům univerzální komunální nosič, který skvěle zastane práci při zimní údržbě chodníků. S dalším příslušenstvím pak zvládá péči o zeleň i drobné stavební a transportní úkoly. Uživatelé volí varianty s mechanickou nebo s hydrostatickou převodovkou podle svých preferencí a očekávaného využití traktoru.
Nejoblíbenějším traktorem z modelové řady 00 je Branson 2900h. Jedná se o kompaktní malotraktor s průjezdnou šířkou měně než 1150 mm, což z něj činí ideálního pomocníka pro údržbu chodníků.
Mezi obsluhou je tento typ zvlášť oblíben také kvůli hydrostatické převodovce, která umožňuje rychlé změny směru pojezdu bez použití spojky a řazení, což činí traktor mimořádně snadno ovladatelným. Mechanická spojka zůstala přes použití hydropojezdu zachována, a to především s ohledem na prodloužení životnosti spojky vývodového hřídele. Toto technické řešení totiž umožňuje obsluze, aby přenášela sílu na vývodový hřídel postupně a proporcionálně, což na rozdíl od strojů vybavených elektro-hydraulickou spojkou výrazně prodlužuje životnost všech dotčených komponentů.
Zákazníci v obcích a technických službách tento typ traktoru agregují se skutečně širokou škálou příslušenství od čelních radlic, sypačů, nakladačů přes cepová kosící zařízení a příkopové mulčovače až po podkopy a různé další speciální nářadí.

Výkonnější řada

Řada 20 je zastoupena výkonnějšími kompaktními traktory, které zastanou větší porci úkolů a kromě jiného se často využívají pro údržbu obecních komunikací. Mohou nést těžší nářadí, takže použití většího podkopu, příkopového ramene, či štěpkovače není pro ně žádný problém.
Mezi jednotlivými modely řady 20 stojí za zmínku především traktor Branson 5820C, který kromě toho, že je vybaven všemi výše zmíněnými vylepšeními, je díky motoru s turbodmychadlem o výkonu 55 k schopen plnit i ty nejnáročnější úkoly v komunální sféře.
Obsluha má zajištěn dostatečný komfort při práci díky vestavěné klimatizaci, vytápění a intuitivnímu rozložení ovládacích prvků v kabině. Lze tedy očekávat, že se Branson 5820C stane obdobně tak, jako předchozí modely o výkonech 35 a 47 k, oblíbeným strojem pro údržbu komunikací, úklid sněhu, manipulační práci a další úkony, pro které ho předurčuje vysoká manévrovací schopnost ve spojitosti s výkonem.
Pro modely řady 20 je proto nabízena široká škála příslušenství od radlic a mulčovačů pro sezónní práce až po podkopy, nakladače a zametací kartáče, které se uplatní po celý rok.

Popisek: Bokimobil Mini s šířkou 1100 mm a užitečnou hmotností 1500 kg

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down